| anonim_4396 a întrebat:

De ce mereu cand visez eu cred ca e realitate? De exemplu aseara am visat ceva super ciudat si o sa va zic si voua.

Ieșisem cu o prietena si eram in autobuz, ea a coborat la o statie pe care nu o stiu si in realitate iar eu neștiind ce statie e nu am coborât si de fapt trebuia sa cobor acolo, bun... La urmatoarea statie observ ca este un drum ciudat, un drum neasfaltat(cu pietricele si cu praf din ala maro deschis) si imediat opreste, eu deja eram panicata si coborasem, acolo coborasera mai multi oameni si i-am zis unei fete "m-am pierdut si nu stiu cum sa ajung in..." (punctele alea indica faptul ca i-am zis cartierul in care stau si in realitate) si am rugat-o sa ma ajute. Ea mi-a zis "hai cu mine" si in timp ce mergeam pe acelasi drum neasfaltat observ ca in fața noasta erau niște porți maro foarte inalte care s-au deschis, cand am mers mai in fața(dupa porți) acolo era o plaja foarte ciudata care părea părăsită, ceea ce e ciudat este ca erau mai multi oameni si m-am întâlnit cu verisoara mea(este verisoara mea si in realitate) si m-a intrebat "cu cine esti si ce cauti aici?" eu i-am zis "m-am rătăcit si nu stiu cum sa ajung acasa" iar ea mi-a zis "Lasă, ramai aici si plecam amandoua acasa" (stam in aceeași curte in realitate). Am ramas si nu imi mai amintesc ce s-a întâmplat dupa dar stiu ca se făcuse seara si următorul lucru pe care mi-l amintesc este ca toti de pe acea plaja țipau si era un fel de incapere care avea pe deasupra o pânză maro (probabil pe post de perdea si care sa acopere intrarea) iar acea pânză era pătată cu mult sange, eu inca eram speriata dar m-am dus in fața acelei pânze si am atins sangele cu un deget(nu stiam ce e) si dupa am bagat degetele in gura si am simțit un gust de sange, jur ca am simțit gustul ala de sange si in realitate ca si cum, nu stiu cum sa explic. In momentul ala m-am speriat si pentru ca nu o gaseam pe verisoara mea am început sa tip si am plecat de pe plaja aia ca sa opresc o masina la care conducea un barbat, i-am povestit tot ce s-a intamplat si cand am urcat in masina ca sa plecam mai repede de acolo am vazut ca in locul in care era pânză se vedea o umbra cu o silueta de femeie care avea un cuțit in mana. Ajunsesem intr-o parcare in fața unor blocuri si cand am coborât acel șofer mi-a pus mana pe umăr si mi-a zis cu un zâmbet diabolic "mergem in apartament" atunci mi-am dat seama ca ceva nu e in regula dar incercam sa nu par speriata si i-am zis "de ce nu mai rămânem afara puțin?" atunci m-a luat de mana si m-a tras foarte tare si de aici la fel, nu imi mai amintesc prea multe dar stiu ca ieșiseră inca un barbat cu mustață si niste copii cam de varsta mea. Aici nu imi mai amintesc următorul lucru dar stiu ca eram prin asa zisul" cartier in care stau" (nu seamana deloc cu cartierul din realitate) si alergam ca sa nu ne prinda unul din acei bărbați (ala cu mustață era cu căruța) si nu mai are rost sa va explic ce s-a intamplat, pur si simplu alergam prin cartier si ne ascundeam de ei.

Un vis foarte ciudat dar într-un fel pe care l-am putut controla oarecum, adica v-am zis, eu credeam ca asta se intampla in realitate si asta as fi facut si in realitate, as fi cerut ajutor. Stiti metode prin care as putea controla visele la propriu? Adică sa visez ce vreau si sa stiu ca e vis, ca asta nu cred ca se pune ca controlarea visurilor pentru ca eu credeam ca asta se întâmplă in realitate

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu poti sa controlezi ce visezi, tot ce acumulezi ziua noaptea se asterne posibil ca te gandesti mult la prietena ta si subconstientul tau lucreaza si noaptea.

| Catrice a răspuns:

Pietricelele si praful maro e pământul stii tu cum e drumul de țară laughing