| Parakeets a întrebat:

De ce merg oamenii să călătorească, să se distreze, să se simtă bine, ba chiar să cunoască oameni noi, dacă ei noaptea doar dorm și mai și vor ca ceilalți să facă liniște?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are niciun sens întrebarea ta. Nici măcar unul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poată să facă și ei gălăgie acolo pe unde merg.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Huh? Aceasta intrebare ma depaseste complet.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu credeam că e întrebare de grădi, cel puțin de elementară sau gimnazială, d Gabi. laughing)
Dar chiar caut un răspuns la întrebarea mea. laughing)
Care mai e baiul unei excursii, dacă lumea de la o pensiune/local/hotel de culcă o dată cu găinile și se distrează atunci când?
Doar ziua până la urmă vizitând ce?
Clădiri și bullsh care sunt oricum și la ei în orașe. laughing)
Până nici chiar localurile sau mall-urile, nu mai sunt ceva wow sau nou sub soare, deoarece cam în majoritatea orașelor acum au câte un mall (excepție de la regulă, făcând evident tot Călărașiul, ce nu are un mall, dar nici pe ăla nu-l pot plânge de magazine și centre comerciale, ok.) laughing) așa că, ce fel de prieteni, familii, cupluri de rah sunt astea de chipurile se plimbă și mai și fu* șoselele României, dacă se culcă o dată cu găinile și nu se distrează.
Evident că nu judec. Fiecare e liber să facă ce vrea mușchiul lui, eu respect mult asta, dar și eu vreau să fiu respectată și să fiu lăsată să fac ce doresc în camera mea, pentru care am dat bani.
Dacă vecinii mei se distrau vizitând clădiri și străzi și mall și noaptea dormind e ok, îi respect, dar și ei să mă respecte, chiar dacă distracția mea ar fi vizionatul de Acces direct în miez de noapte și râzând cu amica mea de moarte despre săracii prostuți bărbați care dau bani și chiar se împrumută cu carul pentru niște femei cunoscute în online, care i-au fraierit. happy
Despre asta vorbesc d Gabi happy
Acum pricepeți întrebarea? laughing)
Am dat bani pe o cameră pentru a mă distra cu amica mea și a dezbate viața în miez de noapte. Dacă ei vor să fugă prin oraș să o facă, dar să o facă fără să-mi impună și mie același ritm și aceeași oră de culcare. Și până la urmă să-și asume că au venit în vacanță. În vacanță este despre distracție și făcut amintiri, tu și cei dragi ție, oricare ar fi aceștia, nu despre a dormi. happy Și și chiar dacă se doarme, păi tot se distrează omul în cameră. laughing)
Eu zic doar că bărbățelul ăla era furios că râdeam despre rasa lui, cum de unii bărbați sunt atât de proști să dea bani unor fufe din online.
I-o ieșit macho-ul pe nas. rolling on the floor)

Oricum sincer, ăla e primul caz în care chiar am văzut bărbat fraierit și care chiar credea în iubire în secolul 21. laughing) Și mai funny era că, fufa era fix din orașul meu și părea că ar fi și căsătorită chiar. Trist că acolo a ajuns orașul meu, județul meu, Călărași, la astfel de fraude și specimene să zacă în el. Mi-e rușine că m-am născut acolo, după ce am auzit asta.
Însă m-a amuzat și teribil. Oare un bărbat de 30, 40 de ani, ce gândește când dă bani așa cu nemiluita și sume mari, unei stranger fufe din online? laughing)
Vă meritați soarta, dragi bărbați, atât am de zis. Încă m-a șocat știrea asta. laughing) Dar și bucurat, că unii nemernici o merită. O merită cu vârf și îndesat. Dar tot e trist, că acolo a ajuns orașul meu. Trist.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Deci te-ai dus la o pensiune si unii au comentat ca faceati galagie. Data viitoare inchiriati toata pensiunea si ati rezolvat problema. Si privind povestea cu datul de bani online, o musca ambele sexe. Daca ai bani si n-ai ce face cu ei, iar singuratatea te cam da peste cap psihic... arunci cu bani pe sperante desarte. Se mai intampla. E la fel ca aia care dau bani pe pomelnice. Cu nimic mai presus sau mai prejos.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Iar împușcați în pomelnice, domnule Gabi?
Why?
N-aveți idee că dacă azi vă mere bine, e datorită familiei dv, ăleia bătrâne și cu ritualuri străvechi, dar printre care și datul unui pomelnic la biserică?
Cum să fac mapamondul ăsta să fie ceva mai lejer cu apostrofatul ăsta către cele sfinte? Cum?
Deci nu mă interesează, fiecare în ce crede sau ce face. De aia oricum se va ocupa God pentru fiecare în parte. Plus ca ador să respect pe oricine și orice, oricum ar fi sau orice comportament ar avea. Evident atâta timp cât nu mă maltratează pe mine, sub nicio o formă. laughing) Însă asta e dreptul fiecăruia, zic eu, de a face ce vrea și a-și croi alone propria viață. Doar asta spune tot God, că El a lăsat să existe liberul arbitru. Deci, de ce m-aș împotrivi eu, o muribundă de rând la alegerile fiecăruia?
Însă de la a alege să fiu ateu până la a fi un Hitlerist cu biserica și până la urmă cu rânduiala creștină, e o diferență. Iar aici aș dori să lupt cumva să nu vă mai văd așa de înverșunați pe niciunul pe această direcție. Pentru că Dumnezeu spune că mai mult va ierta un ateu, care aia e, nu a fost învățat, format către sau într-u ale cele sfinte, decât noi, cei care poate chiar ne-am și născut creștini sau prin neam ne curge sânge de creștin, dar bombardăm credința și chiar tradiția și culta noastră creștinească. happy
Deci dacă aș avea vreo putere, aș face-o să nu mai puteți facr nimeni acest păcat. Măcar acest păcat. De restul fiecare oricum dă răspundere. happy

Revenind însă la subiect. O pensiune întreagă nu am cum să închiriez, însă o să mă uit pe viitor la apartamentele acelea în regim hotelier, ce am observat că sunt mult mai ok, decât pensiunile și hotelurile. laughing) Și mai ales dacă această nebunie va fi explorată intens cu a mea PufulețiGratis laughing) păi nu-mi va fi nici frică dacă voi mai lua un apartament pe post de cazare. Orice ar fi acolo, fantome, proprietari sau becuri pe senzori ce se închid singure. laughing) Oricum, orice va fi acolo, iși vor face cruce după ce vor auzi din nebuniile noastre, ce ne cutreieră mintea. laughing)

Cât de caz, încă sunt meh, după ce am auzit. Trist că există astfel de oameni și astfel de povești. Dar și mai trist că din cauza astor fel de povești, li se închid inima multora și de aceea nimeni nu mai crede în secolul 21 în iubire. Aproape că i-aș ucide pe profitorii ăștia, că din cauza lor ne distrug visul suprem, pe care ar trebui să l atingă cineva în viața asta. Iubirea supremă. Iubirea perfectă. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Daca tu ma iei ca mi-ar merge bine datorita unor biletele... hai sa iti mai povestesc o data cum am luat 10 cu felicitari de la presedintele comisiei la bac, la engleza. AM INVATAT! Bunica-mea imi pune pe ascuns o iconita cu ceva maica ma-si intr-un buzunar, desi am refuzat-o politicos cand mi-a oferit-o. Pe drum simt ceva in buzunar. Gasesc aia, o rup bucati-bucatele, dupa care o arunc frumos la un cos de gunoi, sa primeasca si ala sfintenie. Ma duc la liceu, imi fac numarul ireprosabil, fara nici un stres.
Cele sfinte? Ce naiba e sfint in jignirile astea la adresa inteligentei umane care sunt majoritatea niste modalitati de a mulge bani de la naivi, nimic mai mult?
Si cum imi merge in rest, tine de factorul aleator intr-o mica masura si de eforturile mele intr-o mai mare masura.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea am inteles intrebarea ta
Am luat gura mare de cafea(o am in stanga mea)
Pai sa analizam textul.Ca la scoala,
Incep cu sfarstul E adevarat ca noapttea oamnenii normali dorm.De obicei incepand cu ora 23.Si pana pe 6.
Calatoriile in concediu sa zile libere
Distractiile doar la sfarsit de saptana cand poti dormi cu 2-3ore in plus, In plus orice distractie tinuta in locuinte trebuie oprita la 22 pentru a respecta orele de liniste.
Sper ca i-am dat de cap misterului!

| J0B0MAT a răspuns:

Din seria *de ce respiră oamenii dacă tot mor?*

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Pai dupa ce mergi si calatoresti toata ziua, mai ai chef de distractii si seara? Isi incarca si oamenii bateriile laughing.

| Feminista a răspuns:

De ce unii oameni sunt frustrați pe alții care merg in vacanță? De ce exista ură și gelozie? Hmm...

| Parakeets explică (pentru Feminista):

Păi și aici, în cazul meu, ce legătură are? happy
Că și domnul de lângă noi era tot în vacanță, tot călătorind și ba el era și cu gagica lui. Adică în final, tot eu și PufulețiGratis, trebuia să fim cele invidioase, geloase că el are parte sau ea, de știi tu ce, noi nu. Doar poate la modul conversațional și tocmai prin râs. Ne împărtășeam fanteziile prin comunicare. Sau cine știe, poate asta l-o deranjat pe machoman. Pfff, nici nu-i de mirare că nu mă afiliez niciunui machoman. Am priceput cum gândesc machomanii ăștia.

Dar hai că nu vreau să-mi distrug noul vibe, pe machomanii ăștia, nici să mă gândesc la nebunii de bărbați, pentru că pentru mine una, excursia asta chiar a fost o terapie completă. O dată, tot ce mi-a spus din exterior PufulețiGratis despre viața mea. Cum e ea văzută prin ochii altui om și am purtat noi niște conversații deep, care m-au făcut să reflectez la niște rahaturi din viața mea. Dar și faptul că în tren și pe drum, am întâlnit bărbați ok, care m-au făcut să-mi mai schimb și eu opinia despre rasa lor. happy

Când am urcat din BM în tren, un domn, m-a ajutat cu bagajul să-l urc. Chiar toate gențile. Jesus, așa gentleman, 1 la un milion mai întâlnești happy și nu doar pe mine, pe toți de pe peron, care aveau bagaj. big grin
Ne a aruncat pe toți în tren apoi ne a suit bagajele. laughing) Voia să o urce și pe PufulețiGratis, dar după, ea a zis că nu, că ea e de acolo.
Apoi ca un făcut, domnul acela o stat chiar în fața mea în tren. laughing) Nu găseam priza în dreptul meu la tren și mi-a făcut semn ca să i dau încărcătorul că e în dreptul lui priza și mi-a pus omul la încărcat telefonul. Iar când a plecat, ne a și salutat. Ooo, Jesus. Ăla era jur, bărbatul perfect în concepția mea. big grin
Păcat că părea mai matur, deși nu părea urât sau moș ceva, dar se vedea că avea omul peste 40 încolo laughing) și cine știe, probabil, avea și nevastă și copii și chiar și nepoți acasă. laughing) Dar la caracter, omul mi-o dat jos pălăria și jur că-mi mai dădea jos și altele. laughing)
Deci am rămas uimită.
Apoi nu s-a încheiat totul aici.
Am ajuns acasă unde aproape m-am și speriat de un vecin, pe care în mare îl cunoșteam, dar nu prea, dar eu încercam să mă ascund să nu atrag atenția sau ceva, că pe atunci nu aveam nici căștile în urechi, și mă anxietează și sperie treaba asta, dar care m-a ajutat să-mi țină ușa și urc bagajul și apoi mă intrebase dacă nu mai am nevoie de ajutor, însă i-am zis că nu, că mă descurc și că e totul în regulă. happy Și apoi pe scări m-am întâlnit și cu un vecin pe care, sincer e cam printre puținii oameni bărbați pe care-i stimez și care în concepția mea pare mai normal și decât propria mea familie și bărbații din propria mea familie. Și m-a salutat și acel domn. Și m-am simțit ceva mai bine azi. happy