| anonim_4396 a întrebat:

De ce mi se tot schimba culoarea ochilor? laughing
Tot ii am verzi - albastri. O perioada sunt complet verzi, iar alta perioada sunt complet albastri. Si diferentele sunt destul de mari.

2 răspunsuri:
| Alexuta921 a răspuns:

Cand esti happy sunt verzi iar cand esti trist sunt albastrii. laughing

| Gabriel124 a răspuns:

Culoarea ochilor nostri este data de un strat foarte fin de pigment localizat la nivelul irisului (diafragma care inconjoara pupila si regleaza cantitatea de lumina care patrunde in interiorul globului ocular). Irisul este format din mai multe parti, cele mai importante find muschiul care controleaza diametrul pupilei si epiteliul pigmentar alcatuit din celule care stocheaza pigment si a caror distributie si densitate determina culoarea ochilor. Stratul pigmentar este situat atat pe fata anterioara, cat mai ales pe fata posterioara a irisului dedesubtul fibrelor musculare.

Ochii deschisi la culoare (albastri, verzi) contin o cantitate mai mica de pigment irian si prin urmare razele de lumina traverseaza in mare parte stroma irisului, determinand un aspect translucid, gri-albastrui. Ochii de culoare inchisa (caprui, negri) contin atat pe fata anterioara, cat si pe cea posterioara a irisului, o cantitate mai mare de pigment care absoarbe in proportie mare lumina si astfel irisul capata un aspect opac. Datorita acestor mecanisme, se considera ca ochii deschisi la culoare sunt mai sensibili la efectele nocive ale radiatiilor UV si IR deoarece nu beneficiaza de stratul de pigment protector.