| anonim_4396 a întrebat:

de ce multi crestini urasc musulmani? care sint adevaratele motive? sper sa nu se supere nimeni.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

La cine te referi tu sigur nu sunt creştini deoarece în Biblie se spune:" sa-ţi iubeşti aproapele ca pe tine însuţi ".

| Malvina24 a răspuns:

Dar cine a spus ca uram musulmanii! Eu sunt crestina si nu urasc musulmanii, de fat nu urasc pe nimeni, cuvantul ''a ura'' pentru mine are un sens larg, eu nu pot ura pe cineva care nu mi-a facut nimic. Mi se pare o prostie sa facem diferente intre religii sau mai nou am vazut ne diferentiem dupa genul de muzica ascultat! Fratilor suntem oamneni nu animale! eu zic sa ne iubim indiferent de religie, sex, culoarea pielii, s. a.

| anad a răspuns:

Doar unii"crestini"urasc musulmanii asa cum unii "musulmani" urasc de moarte crestinii(organizatiile radical-extremiste)

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu cred ca un crestin prin natura lui de credincios uraste pe cineva. Insa unii oameni nu privesc cu ochi buni o cultura diferita, si mai ales cred ca e vorba de discriminare sexuala si interdictia la alcool. Dar asta n-are legatura cu religia crestina, doar ca fiecare vede lumea prin ochii sai. Eu am stat de vorba cu musulmani si am toata simpatia, chiar daca stiu ca nu m-as integra in randul lor. Am observat si ca sunt ceva mai legati de traditii, mai ales daca e sa comparam ramadanul cu postul crestin. Sa nu generalizezi, asta inseamna sa faci chiar tu discriminare. 99% din afirmatiile care incep cu "toti barbatii" "toate femeile" "toti evreii" "toti [pune aici un criteriu: sex, etnie, religie ] sunt nonsensuri.

| lilboutique a răspuns:

Adevaratul motiv este ca nu ii cunosc pe musulmani, cred in zvonuri si in ceea ce aud de la altii, de la televizor etc!