| xDxDxDxDxD a întrebat:

De ce nu pot privi oamenii in ochi cand vorbesc cu ei?straight face aici nu ma refer la cei care se uita insistent la tine.

14 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Poti privi oamenii in ochi, doar ca nu vrei asta cu adevarat.Doar incearca mai tare si ai sa vezi ca ii poti privi in ochi fara sa se intample nimic happy

| Chαяtreux a răspuns:

Pentru ca esti timida

| Purgatoriu a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema:)). Dar am inceput sa nu-mi imi mai fie rusine si alte lucruri si pur si simplu ma chinuiam sa ma uit in ochii persoanei respective si eram ceva de genul O_O I must keep eye contact.
Poate te ajuta http://www.wikihow.com/Look-People-in-the-Eye daca nu, poti rade de aia doi.

| xDxDxDxDxD explică (pentru Purgatoriu):

Interesant,multumesc chiar am sa incerc :d

| AtateaConditii a răspuns:

Pentru ca te gandesti cat de penibil arati, te gandesti ca persoana la care te uiti te critica in gand. Trebuie sa te gandesti numai la ce se vorbeste nu la cum te vede lumea.

| nowar a răspuns:

Nu stiu thinking si mie mi se intampla chestia asta, iar daca trebuie sa privesc fix in ochi acea persoana pentru mult timp imi dau lacrimile laughing de obicei nu pot fi atenta la ce spune acea persoana si probabil de aia imi intorc privirea.

| xDxDxDxDxD explică (pentru nowar):

Oh laughing) nu esti singurul caruia ii dau lacrimile in momente din astea I don't want to see

| 26Geo a răspuns:

Stiu ca nu poti privi pe cineva in ochi din cauza ca minti, eviti contactul vizual din cauza asta. Oamenii isi pot da seama cand cineva minte doar uitandu-se in ochii celuilalt. Timiditatea nu are legatura cu chestia asta cum a zis cineva, este cu totul altceva.Atunci cand vorbesti cu cineva, contactul vizual cu acea persoana trebuie sa existe in proportie de 35-40%,nu trebuie depasita limita, altfel se interpreteaza altceva.O alta cauza ar fi ca tu sa fii o persoana supusa si din cauza asta sa nu poti privi pe cineva in ochi, tu fiind "supusa" automat celalalt va fi "superiorul" tau, ii recunosti superioritatea.Bafta

| andreeamihele a răspuns:

Daca nu poti privii in ochi persoana careia ii comunici ceva inseamna ca nu esti sincer.

| xDxDxDxDxD explică (pentru andreeamihele):

Ba sunt foarte sincera big grin

| andreeamihele a răspuns (pentru xDxDxDxDxD):

Inseamna ca..esti putin timida.batting eyelashes

| RochEq a răspuns:

Probail timiditatea acest lucru este un lucru care se mosteneste sau probabil un reflex pe care si eu al aveam insa de multe ori poate te simti jenat de pesoana cu care vorbesti incearca sa fii mai rigid

| mirelagr a răspuns:

Probabil esti timida.Trebuie sa reînveţi să-i priveşti în ochi pe trecătorii de pe stradă. Cînd te afli în transportul public (autobuz, tren, metrou etc), încearcă să treci printre oameni, ca şi cum ai căuta pe cineva, şi forţează-te săpriveşti în ochi, chiar dacă fugar, toţi pasagerii pe care-i întîlneşti. Ideea nu e de a-i pironi cu privirea pe alţii, ci de a reîncepe să te uiţi în ochii lor. Apoi, cînd eşti împreună cu persoane apropiate, încearcă să-ţi
cobori privirea din ce în ce mai rar.

| BataRadu a răspuns:

Din 2013 probabil te-ai schimbat, am văzut răspunsuri mai jos în comentarii, mulți zic timiditatea, probabil chiar asa este, sau poate ești nesigur/a pe tine, încearcă sa privești omul nu în ochi între ochi, fixeazati acolo ochii ca și cum ar fi un punct imaginar acolo și tu te uiți fix la punct, și cu timpul îți va trece, eu unul cred ca e o chestie psihologica, adică și putina timiditate și inhibare și jenă și mai multe adunate în suflet într-o anumita perioada a vieții, este si va fi greu de scăpat de aceast inpediment deoarece totul este pe baza mintala, și dacă nu o sa îți convină ceva o sa renunti și o sa pui iar capul în pământ, ideea e ca și cu fumatul, când îți vine să pui capul în pământ ambiționează-te sa nu îl pui și sa privești în ochii celuilalt. Cele bune?