| guess_who a întrebat:

De ce oamenii de la tara sunt inca simpli si modesti cand la oras ti-e frica si din casa ta sa iesi?

Răspuns Câştigător
| tukhey23 a răspuns:

Omenia s-a nascut la sat, spunea blaga. E credinta care ii uneste la sat, insa la oras... luppii rapitori fac victime happy

16 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Poate din cauza ca oamenii de la tara nu s-au tehnologizat indeajuns de mult. La tara mai exista inca oameni care folosesc ca tractiune la caruta boul. Tu crezi ca acesti oameni stiu ce este aia telefonie mobila sau internet? Tu crezi ca ei vor sa evolueze?
In orasele mari sunt diferite caractere, sunt mult mai multe persoane cu care interferezi zilnic. Este si normal sa se ridice gradul de risc.

| elena a răspuns:

Se vede ca nu ai stat la tara in noua democratie si nici nu ti-as dori.

mira
| mira a răspuns:

Ma vad nevoita sa corectez.Blaga a spus :"Eu cred ca VESNICIA s-a nascut la sat". Sa raspund si la intrebare. Orasul ii ofera individului un anonimat care la tara, in comunitatile mici nu este posibil. Mira

Janina
| Janina a răspuns:

Nu este neaparat o regula. Sunt multi oameni la sat care nu sunt asa cum ar trebui sa fie...omoara, fura, violeaza. Oamenii sunt peste tot si de toata felurile...probabil cei de la oras sunt mai umblati, mai avuti si mai cu tupeu.

auran
| auran a răspuns:

Poate doar cei batrani care mai au inca bun simt
lasa ca vin la oras si se schimba ei, n-avea grija

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Este vorba despre influenta mediului asupra individului. Oamenii de la tara au fost mult mai putin contaminati, iar acea simplitate si modestie, are si parti bune si parti rele. Traiul in comunitatile mici, confera un anumit grad de siguranta sporit.

| Ben. a răspuns:

Intr-o comunitate mica se cunosc toti si stiu la ce sa se astepte de la ceilalti membrii.in schimb la oras nu cunosti pe nimeni...esti singur printre mii de oameni...

| ioanaa a răspuns:

Pentru ca au fost asa crescuti. Dar acum, evolueaza si ei, pleaca in strainatate, incep sa-si formeze o idee despre cum se deruleaza viata in afara satului. Cat despre oameni rai, acestia se gasesc oriunde, indiferent ca e sat, oras sau capitala.

| dulshe a răspuns:

Pt k la oras se intampla multe lucruri, sunt oameni cu fite, cu bani, pe cand la tara sunt oamenii mai saraci si se considera toti la fel, adica nu fac diferente

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ti se pare...eu stau la oras si nu imi e frica sa ies din casa.
Depinde si de zona, de om, poate are o frica...nu trebuie generalizat.

| Bianca26bb a răspuns:

La sat viata e maii linistita.La oras ...nu pot zice sa este chiar linistita. Asa este...

| mikiscence a răspuns:

Pentru ca la tara nu au prea multe posibilitati.cu un bar si o discoteca cu manele... unde vrei sa ajungi? si apoi nu cred ca trec traficantii pe acolo...si nu e o regula ca am auzit la tara la mamaia niste cazuri de violuri si crime. din cauza bauturii... mie mi se par mai deficienti, din pacate! recunosti pe strada adolescentul de la tara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate tie tie frica, sa inteleg ca esti de la tara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taranii au bun simt. cei muncitori, harnici gospodari.au cultul muncii, si respectul fata de semeni. ceilalti sunt, lenesi daca mai muncesc o fac la altii pe bautura si asa nu se alege nimic de viata lor.sunt si hoti dar acolo sunt cunoscuti si mai putini, si sunt si criminali din familii care nu prea i-a educat sau au avut copilarie traumatizata de batai, munca fortata, si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, Sunt Adrian,,, vreau sa va spun la toti care sunteti pe pagina asta un singur lucru, am 18 ani si stau la tara, vreau sa intelegeti un lucru,, daca stai la tara nu inseamna ca esti mai sarac sau ca esti mai inapoiat,,, de exemplu eu nu stiu ce inseamna criza financiara familia mea detine 5 vile la tara plus 4 masini de lux 2 jeepuri si 2 masini mici...asta vo pot dovedi la orice ora,,, locuiesc la tara si ma mandresc cu asta si in plus sunt la o jumate de ora de 3 orase destul de mari si anume Alba Iulia, Cluj si Tg Mures.,,, eu am stat si la oras,, am in Valencia un apartament la mare,,, deci astia destepti de la oras sa va intre bine in cap,,, daca stai la tara nu inseamna ca esti mai sarac mai inapoiat sau mai prost.credeti-ma as vrea sa aveti pentru o zi viata mea de la tara si sa vedeti cat de prosti sunt unii de la oras...credeti-ma eu nu mas muta la oras pentru nimic in lume,,, sau sa stau in bloc,,, mi-a facut placere,,, ceaw ceaw.