| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce oamenii incearca sa-mi comunice un adevar pe care doar ei il cred real, adevarul despre viata.Cica viata e grea si trebuie sa lupt cu greutatile,ce greutati? Ei delireaza si au o credinta de piatra in realitatea lor,si tocmai credinta asta de piatra a lor face ca lucrurile sa le mearga atat de prost, nu?

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Cica viata e grea si trebuie sa lupt cu greutatile, ce greutati?" - Cum ce greutati? Nu esti de acord ca exista greutati in viata? Si daca exista, ce ai vrea sa facem? Sa le lasam sa ne doboare? Nu e mai normal sa luptam sa le invingem?

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Si fara sa le atragi, ele tot sunt. Cele mai multe au o existenta obiectiva, independenta de noi. Painea nu se castiga usor, ci "cu sudoarea fruntii". Gandeste-te cat de greu este sa cresti un copil; nu am trecut inca prin asta, dar imi pot imagina. Si sunt multe alte greutati prin care, vrand-nevrand, oamenii trebuie sa treaca. Nu ai altfel cum s-o scoti la capat, decat daca esti un luptator. O lupta-i viata/ deci te lupta.

| T0T a răspuns:

Greutățile, adică munca. Dacă nu muncești nu ai cum să te întreții.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Atunci stai degeaba și trăiește din cerșit.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu am zis că munca poate fi neapărat urâtă. Dacă îți palce ce faci devine frumoasă.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cred ca greutatile ni le punem noi in spate. Toata viata strangem lucruri materiale, lumesti, cand ar trebui sa investim in lucruri morale, sa ne perfectionam caracterul, sa antrenam sufletul si sa slefuim mintea. Calea catre eternitate e ingusta. Daca vrei sa intri pe calea vesniciei trebuie sa iti lasi bagajele afara.

| sprezero a răspuns:

Mai buna e o credinta de piatra, macar sti ca aia e tare in ceva.
"Ei delireaza..." asta zic si ei despre tine frate, ca tu delirezi.
Fiecare zice ca are dreptate si lupta pentru dreptatea aia pana la capat, de aia razboaie, ca nu exista empatie...
Ma bucur ca matale iti pui intrebari, macar nu esti lenes ca majoritatea "credinciosilor"...