| JoBrooks a întrebat:

De ce oamenii isi amintesc cel mai des doar lucrurile negative care li s-au intamplat de-a lungul timpului?

7 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu e chiar asa. Depinde de fiecare om in parte, de ce caracter are, de cat de optimist e sau nu e. Eu nu ma gandesc cel mai des la lucruri rele, incerc tot timpul sa readuc in minte amintirile frumoase din copilarie si nu numai. Tine si de intensitatea lucrurilor traite, dar si de autocontrol.

| doc69 a răspuns:

Nu se intampla asadepinde de cum esti obisnuit sa gandesti tine de educatia si caracterul tau si filosofia de viata. daca te gandesti numai la rau si esti pesimist nu ai cum sa iti amintesti clipele bune

| LolaLollita a răspuns:

Deoarece acele evenimente i-au marcat, au avut un impact puternic asupra lor.

| neca a răspuns:

Probabil pentru ca au avut un impact puternic asupra lor

| Q69 a răspuns:

Asa suntem facuti sa nu uitam raul si suferinta
amnintirile placute sunt "stocate" in suflet
iar cele rele in creier..in speranta ca in timp probabil o sa avem putere pentru a "razbuna" raul si suferinta la care am fost supusi

| Andreea304 a răspuns:

Pentru ca acele lucruri i-au facut sa sufere cel mai mult.Mai pe scurt : isi plang de mila.

| IREros a răspuns:

Orice lucru rau iti creaza o suferinta in niste conditii. Suferita spre deosebire de placere big grin evident e greu de suportat depinde de intensitate, astfel iti formezi un mecanism de autoaparare, cand o parte mica din cauza suferintelor anterioare iti apare in fata, iti amintesti de ce greu ti-a fost cum ai suferit, tocmai pentru a evita sa mai suferi odata. Cel putin asa imi explic eu.