| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii își vând sufletul diavolului pentru niște ziduri!?
(mă refer că muncesc o viață întreagă să cumpere o cutie de chibrit din beton ale căror costuri de fabricație nu au depăști 5000 euro. Care sunt în multe cazuri uzate fizic si moral, iar lucrul pe care cei ce își cumpără betoane nu îl iau în calcul este că blocurile trebuie demolate din când în când pentru că nu mai prezintă siguranță pentru că au și ele o perioadă de viață.
Acum a cam venit timpul sa se cam radă toate blocurile cumuniste pentru că și-au trăit traiul și-au mâncat mălaiul.

Pe scurt de ce dați cu zecile de mii de euro pe câțiva saci de ciment cu apă, 2 prereți pentru ca doar atât vă aparține dintr-un bloc pentru că restul sunt la comun cu vecinii nu sunt ai vostri nu ii puteti lua de acolo!

Haideți cu totii să oferim pentru un apartament maxim 10 000 euro nou nouț.

Si pentru unul care este facut inainte de 77 să oferim o butelie sau un tort sau o ciocolată nu bani fără număr.

Dacă toți ne-am uni și am spune că suntem dispuși să plătim chirie cei ce stăm în chirie dar chiria să nu reprezinte tot salariul ci maxim 20% din el.
Adica o chirie corectă pentru un apartament de 2 camere eu as vedea-o la maxim 600 lei / luna in Bucuresti.

Pt ca trebuie sa mai traim si noi din ceva si daca am 2000 lei salariu o nevasta ce trebuie sa aiba grija de 5 copii de unde bani sa ne luam si noi vreodata casa noastra sau sa mai si lasam fiecarui copil cate o casa, nu apartament mostenire

In orice țără civilizața dacă ai copii iți da statul casa gratis si te ajută cu chiria si toate lucrurile, scoala moca gradinita moca, noi unde traim?
Unde este gradinita moca?
Pentru ca in Ro la stat nu se gasesc locuri la gradinite pentru ca sunt date pe pile si dinainte sa se nasca copiii, cred ca astia se duc sa liciteze locurile.
Asa ca trebuie sa dai copii la gradinita particulara 3700 lei / luna pentru 4 copii
De unde bani daca salariul este doar de 2000 lei pentru ca patronii sunt zgarciti?

Răspuns Câştigător
| ShaOfHatred a răspuns:

Unii nu înțeleg că nimic nu e gratis în lumea asta.

9 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Scuza-ma dar in ce "țară civilizată" ai vazut tu sa-ti dea statul casa pe gratis? Si de ce sa-ti dea? Pentru ca existi si de aia meriti, am dreptate?

| zilog a răspuns (pentru CostinAlamariu):

A CUI ESTE ȚARĂ ȘI RESURSELE EI!?
Ale cetățenilor!
Al cui este aurul din banca naționala al tuturor cetățenilor
al cui este aurul din minele de aur si din pământ
ale cui sunt toate pădurile si barajele
CUI I-SE CUVINE SĂ SE ÎMPARTĂ TOȚI BANII CÂȘTIGAȚI DE CĂTRE UN STAT DIN TAXELE SI IMPOZITELE APLICATE TRANSPORTATORILOR CE TRANIZTEAZĂ ACEA ȚĂRĂ? CETĂȚENILOR!

Cui trebuiesc dați toți banii făcuți profit din toate barajele din România care fabrică curent electric?

Cui trebuiesc împărțiți toți banii care se strâng la buget din tranzitarea canalului dunăre marea neagra sau din expluatarea porturilor si a aeroporturilor
Toți bnaii trebuiesc împărțiti cetățenilor!

| zilog a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da eu locuiesc intr-o țară în care statul a dat la toti oamenii care aveau nevoie gratis case chiar si la Români si i-a ajutat cu bani multi pe care romanii nu i-a mai inapoiat si au fugit cu ei.
Dar acum gata cu ajutatul jepcarilor si tare ma bucur ca nu o sa le mai ofere nimic nenorocitilor care faceau credite si faceau România de râs trăgând țepe
furând curent si gaze
cerând ajutoare pentru copii
si acesta tara le-a oferit pentru fiecar copil macar 1000 euro / luna ca sa devina si ei oameni dar multi romani au fost mut prea rai
si din acest motiv eu vreau sa scap de cetatenia de Roman

gata eu voi fi cel care voi chema poliția când voi mai vedea Români în țara mea

Cum văd români eu sun la poliție sa vină să îi controleze!
după ce o să scap de cetățenia de Român

| CostinAlamariu a răspuns (pentru zilog):

In primul rand pari nebun/beat la cum vorbesti, in al doilea rand nu mi-ai raspuns la intrebare.
Care țară civilizata din lumea asta da case gratis cetatenilor? Vreau sa aud un nume. Germana? sua? Canada? Franta? Italia? Cine?

Si in al treilea rand habar nu ai cum functioneaza economia. Cineva trebuie sa faca casa aia. Muncitorii trebuie platiti, arhitectul trebuie platit, inginerii trebuie platiti, cei care au transportat materialele de constructie trebuie platiti. NIMIC nu e gratis si nimeni nu presteaza munca pe gratis in mod normal. Statul cand iti da ceva "pe gratis" de fapt iti da din banii taxati de la fraieri, pardon, de la concetatenii tai. De ce sa se duca banii lor din taxe pe casa ta? De ce ei si-au putut lua o casa din banii lor personali si tu nu poti? Nu e corect fata de ceilalti. Banii din taxe se duc pe drumuri, spitale, politie, sistem judiciar si alte asemenea, nu pe case.

| zilog a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ma stresezi!

| ShaOfHatred a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Unii nu înțeleg că nimic nu e gratis în lumea asta.

| ShaOfHatred a răspuns:

Banii învârt lumea, ai uitat?

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Pentru o schimbare radicală, da, toată lumea trebuie să fie de acord. Dar... eu dacă mi-am cumpărat apartamentul cu 200 000 de euro cum să-l dau cu 30 000? Mai bine îl dau cuiva din familie. Sau cum să închiriez apartamentul de 100 000 de euro la 600 de lei?
Dacă nu sunt om bun și îmi permit apartament de 200 000 plus altă casă în care stau, acei 600-1000 de lei sunt o nimic toată la ce bani fac. Ei, acum tu cum ai motiva un astfel de om să-și închirieze apartamentul cu 600 de lei sau să-l vândă cu 30000 de euro? având în vedere că are tot dreptul la ce se întâmplă cu el.

Eu sunt de acord cu tine, dar până acolo trebuie să facem ceva să balansăm efortul și timpul acelor oameni ce au dat deja o gălăgie de bani pe case/apartamente. Nu toți oamenii sunt pocăiți, în sensul că dacă toți oamenii săraci s-ar uni și ar spune că nu dau mai mult de 30000 de euro pe un apartament sau 700 de lei pe chirie, gata, ăștia scad chiriile și prețurile de buni și empatici ce sunt...

| zilog a răspuns (pentru h379m3973423):

Asta e dacă ai fost fraier si crezi in valoarea unor ziduri!
tocmai oamenii ca tine vor fi eradicați in povestea asta in care vă dați singuri valoare unul altuia intr-un oras care nu produce nimic
care este doar o mare plagă pentru natură

IA AUZI ZECI DE MII DE EURO

ZECI DE MII
DE ZECI DE MII DE ZECI DE MII PUSE TEANC UNELE PESTE ALTELE

Care nu produc nici un tractor
nici o sapa
nici o drujba nci un cartof nci o urubelnita

tocmai asta propun eu implementarea meritocratiei

cat face domne apartamentul ala nu cât au dat fraierii pe el
hai să zicem că a muncit un om 1 luna de zile si omul respectiv a avut salariu de 1000 euro
cate materiale a consumat
hai sa zicem ca a mai consumat materiale de inca 3000 euro

gata pretul acelui cosciug de beton este de 5000 euro

Asta este pretul real

dar dacă vrea cineva să dea pe acel cavou mai mult este un fraier si asa se ajunge sa se ceară pe lucruri care nu fac in realitate sume astronomice
pentru că au fost undeva speculanți
care au umflat artificial pretul unor ziduri unor bucati de beton

daca ma apuc eu sa construiesc singur cu mana mea acel apartament nu o sa ma coste in nici un caz mai mult de 5000 euro.

restul este doar speculă bijniță manipulare multă TRUFIE dă-te mare
mândria că si-a dat viața la schib pe o cutie de beton mai incentrul poluarii

fara sa aiba spatiul lui vital
daca inchide la super market-uri
daca banii nu o sa mai aiba nici un fel de valoare omul respectiv nu are pe ce sa se bazeze
vor deveni cu totii canibali
daca interzici sa mai intre si sa mai iasa cineva din acel bloc.

tocmai asta este valoarea sa ai tot ce iti trebuie al tau sa nu depinzi de nimeni si de nimic
sau sa ai in asociere cu altii dar fara sa existe bani
sa ai brânză pentru că tu ai o moară si dai mălai real concret palpabil prietenului tau care are si el actiuni la acea mora si el iti da brânză la schib
ii mai dai niste porumb iti aduce o pastrama de oaie

si ai padurea ta
ai râul tău curat ca si apa de la robinet
asta este valoare
sa ai tu impreuna cu ai tăi tot ce iti trebuie fara sa depinzi de bani si de supermarket-uri de loc de nici un fel
sa ai porcii tăi chiar dacă tii creste alt cineva

dar de ce sa te mai destept
roade la un perte
hai ia-l in gura cand o sa iti sudeze usa blocului pentru ca faci găuri in stratul de ozon!

| h379m3973423 a răspuns (pentru zilog):

Nu mi-ai răspuns...
Nu este suficient doar să vrei ci să vii și cu idei de rezolvare. Treaba cu toți săracii care se unesc să nu mai plătească mult cade pentru că nu balansează cu nimic efortul și timpul oamenilor investit în casele lor de zeci și sute de mii de euro.