| Giinger a întrebat:

De ce oamenii pun accent mai mult pe Mos Craciun decat pe nasterea Mantuitorului?straight face Mantuitorul ar trebui sa fie motivul important de sarbatorit nu Mosul si cadourile si sarmalele...

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Adevăratul Moş este Sfântul Neculai ( Santa Klaus la americani sau Sanctus Nicolaus la catolici ) Moş Crăciun este strâns legat de sărbătoarea Crăciunului la români. Din această cauză comuniştii au făcut o diversiune prin crearea acelui Moş Gerilă care se voia înlocuitor dar de fapt era un biet impostor comunisto-ateu.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo pentru ca nu stiu multi ca acele obiceiuri sunt pagane.

| MGBV11 a răspuns:

Corect! Mosul a fost creat de Coca-Colahee hee