| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii recomanda aceleași chestii iar și iar? Dar mai mulți să împărtășească din experientele și învățăturile lor nu, e mai comod sa te trimită ca robotul la specialist sau să citești o carte amărâtă de nu știu ce gen și de acolo să înveți toate secretele universului și dimensiunilor paralele ale Terrei ca bonus! Ce a pățit lumea?! De ce s-a ajuns la spălarea asta pe creier?

21 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Spune, fiica mea, ce te supără?

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Comentariile de la întrebarea cu starea psihica a mamei - s-a ajuns și la mine cu nu știu ce control la psiholog și multe alte comentarii. Nu ți le pot insira, le găsești pe toate acolo.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Control pentru tine sau mama?
Ca dansa cam are nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Citește comentariile lui Naty1 și Jassminei. S-a ajuns la sfaturi pentru mine să îmi schimb viața și alte chestii care nu mai aveau legătură cu întrebarea! Exemplu
Naty1 : Trebuie să te analizezi pe tine si poate si tu sa mergi la un psiholog.Ii spui problemele tale iar el te va face sa te gândesti mai bine analizandu-te pe tine.Asa eu, străină fiind de situație nu am cum sa imi dau seama ce nu e in regula.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, cand iti citesc numele de utilizator pe care-l ai aici, probabil si eu ti-as recomanda ceva identic laughing Bine, nu cu psihologi si de astea, eu consider ca "problemele personale" trebuie sa ti le rezolvi singur, sau cel putin asa ar fi ideal. Ah, daca nu te descurci, poti sa apelezi si la psihologi pentru indrumare.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

De ce mă tot judecați după username? E un username ca oricare altul, ce e atât de deosebit la el? Eu NU am judecat, luat în râs, insultat username-ul nimănui! Voi de ce faceți asta daca eu nu am făcut asta?

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Scurt si la subiect...
Username-ul e o eticheta pe care ti-o pui tu.
Tu de ce te "judeci" asa?

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Nu am avut idee de username asta e. Voiam sa public repede întrebările și să aflu răspunsuri.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfatul meu e sa ai grija ce transmiti.
Chiar daca o faci pe graba si la intamplare, s-ar putea ca lumea sa nu stie asta si sa-ti pui o eticheta fara sa vrei.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Nu va convine, ignorati-ma, nu judecați! Unii au fel de fel de nume ciudate și nu am suflat o vorbă. Normal, băieții sunt scuzați. Fetele mereu judecate. Pentru că trăim într-o lume extrem de potrivnica sexului frumos. Daca mi-as fi pus la username "curva_lui_x", iară nu ar fi fost bine! Mai tăceți dracu din gură și concentrati-va pe întrebări și răspunsuri, nu pe username!

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, prin modul in care tocmai ai raspuns mi-ai demonstrat ca am deplina dreptate in ceea ce am spus eu mai sus, si desigur si celelalte persoane.

Ai inceput sa te victimizezi.

Daca ceea ce spunem noi nu este adevarat, de ce te-ai mai victimiza? De ce te-ar mai afecta ceea ce zicem noi cat timp nu este adevarat?

Exista un principiu, sa-ti "Verifici" o informatie din mai multe surse, tu tocmai l-ai indeplinit. Prin ultimul tau raspuns mi-ai demonstrat exact ceea ce lasa-i sa se inteleaga si din nume.

Ai niste frustrari interioare pe care le porti cu tine.
Ai o frica de a fi judecata, astfel incat orice ti s-ar spune, o iei ca pe o critica.
Nu astepta de la alte persoane, ce de fapt astepti de la tine.

Acestea fiind spuse conversatia noastra ia sfarsit aici. Tie nu-ti place sa fii judecata, mie nu-mi place sa-mi irosesc timpul cu persoane orbite de propriile convingeri.

Bafta in toate!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că nu au altceva ce să-ți facă laughing.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

La alții sau altele sunt dispuși/dispuse să îi ajute sub alte căi dar pe mine nu! Numai așa! Nu mi se pare corect!

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, să facă ei munca în locul tău, nu?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Voștri* laughing. Nimic, doar că tu aștepți mură-n gură și nu are nimeni timp de așa ceva. Evident că ți se oferă doar sfaturi.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Atunci bagati-vi-le supozitor! Eu vreau fapte, acțiune! Cine se oferă să mă sprijine asa?

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă amuză că spui că ești sinceră și directă, dar alții când sunt sinceri cu tine, turbezi. laughing Dacă vrei fapte și acțiune, fă lucruri. Nu sta pe TPU să aștepți să vină un angajator pe cal alb, că un job n-o să-ți rezolve oricum problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece acele lucruri pe care ei le recomandă le-au făcut sau le fac lor bine, sau au văzut efectele acelor lucruri pe alți oamni și în societate și cred că acele chestii se aplică tuturor oamenilor la modul general și că vor face bine tuturor tipurilor de oameni, de aceea le recomandă.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Din cate am vazut in comentarii e vorba in special de comentariile de la intrebarea cu mama ta. Lumea iti recomanda sa o duci la psiholog fiindca asa ceva nu e normal si ai spus-o si tu ca nu mai rezista mult asa. Trebuie sa intelegi ca strainii de pe TPU nu iti vor raul, nu ar avea de ce sa iti vrea raul. Si un specialist va sti mereu mai bine cum se poate rezolva o problema de genul decat o persoana random de pe TPU. Daca totusi peste 50 de oameni iti spun sa o duci la psiholog atunci clar e ceva, incearca, nu ai ce pierde. E alegerea ta, desi daca ea nu mai rezista mult (cum ai spus-o tu) si deja incepe sa aiba reactii atat de ciudate, tu chiar nu iti pui semne de intrebare, nu vrei sa o ajuti?

| anonim_4396 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Cazul ăsta e o excepție.S-a liniștit de la sine, si-a cerut iertare și promite că nu se va mai întâmpla niciodată, a fost ultima dată. Sinceră să fiu îmi pare suspecta după toata iertarea, am pornirea de a suna la spital și interna cu tratament și concediu medical indiferent că îi va tăia din salariu sau ii va face dosar de persoana cu tulburare psihică și să o dea afara de la munca. Ceva îmi spune sa nu o fac fiindcă voi fi vinovată pentru urmările neplăcute financiare și cine știe ce alte treburi rele, cum a fost cand am chemat poliția acum 3 ani, ar fi fost trecută "pe răbojul muncii" cu asta și i-ar fi creat probleme cu imaginea ei ca angajată.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Nu stiu la ce te referi cu 'recomanda aceleași chestii iar și iar', dar iti pot raspunde la intrebarea 'De ce s-a ajuns la spălarea asta pe creier?':
Pentru ca le e mai usor. Oamenilor 'de sus', conducatorii companiilor de tehnologie si asa mai departe le este mult mai simplu sa controleze o multime spalata pe creier, decat o multime inteligenta.
Asa, ei pot face ce vor cu oamenii. Ii manipuleaza.
Toate programele, jocurile video, retelele de socializare, etc. sunt create impreuna cu o armata de psihologi care stiu cum functioneaza creierul si fac acele soft-uri sa ne modifice mintea, sa ne faca dependenti si prosti.
Este trist, dar acesta este adevarul.

__________________________
Raspuns de BlackPixel.
Daca raspunsul meu a fost bun sau ti-a placut, apasa pe Funda pentru a-l seta ca raspuns castigator.