Întrebare recomandată | pumpkinbc a întrebat:

De ce oamenii sunt atat de complicati? daca esti sincer ii deranjeaza adevarul, daca minti esti considerat mincinos, daca spui mai pe ocolite ti se spune ca nu vorbesti direct.Barbatii sunt atrasi de femeile frumoase dar in relatie sunt gelosi ca altii se uita la ele, sunt atrasi de femeile cu fuste scurte, decolteu etc.dar cand sunt intr-o relatie daca te imbraci asa spun ca te duci la agatat sau ca esti cu...va.Vor bani mai multi in casa dar daca salarul tau il depastete pe al lui se simte complexati.Vor femeie de casa dar cand esti asa iti reproseaza ca nu esti a party girl,daca esti a party girl de ce nu esti femeie de casa. Femeile vor un barbat inteligent,frumos,loial,muncitor,sa le de-a atentie,sa le vorbeasca frumos etc.dar in acelasi timp sunt atrase de,, the bad boys". Daca esti sensibil esti fraier si daca esti dur inseamna ca nu ai suflet si nu simti nimic pentru ele.Vor cadouri dar desi,, gestul conteaza"daca ar fi sa aleaga intre un telefon de ultima generatie si un trandafir ar alege telefonul.Reproseaza ca barbatii se feresc de angajament in relatie dar din ce in ce mai multe femei considera casatoria un simplu act/o formalitate.De ce atunci cand un barbat are multe femei e considerat casanova/fustangiu dar cand o femeie are mai multi barbati e considerata c...va/destrabalata? de ce un barbat de 50 de ani care iese cu o fata de 21 e laudat(ca de a putut pune mana pe una tanara)iar cand o femeie de 50 de ani iese cu un baiat de 21 de ani e considerata baba nebuna care umbla dupa tinerei? Daca femeia si barbatul sunt egali de ce anumite gesturi sunt facute numai de barbati si altele numai de femei? si da da da nu trebuie bagati toti in aceeasi oala dar desi spunem asa actiunile noastre dovedesc contrariu'.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat și eu în ce hal de lume trăim.Ai dreptate în tot ceea ce ai zis anterior, adică ai observat bine starea asta gravă în care se află lumea. Oamenii au devenit niște egoiști.De ce să se mai gândească și la suflet? Se gândesc doar la ei.Pentru mine sunt de ultimă speță și fustangii, dar și femeile ușoare.Ambele tabere au un singur scop, să tragă foloase de pe alții.Nu ai ce sa le faci mai mult de atat.Nici sa fii rau nu e bine.Traieste,iubeste,dar nu te atasa! Astea sunt cele trei reguli esentiale pentru a supravietui in lumea asta.Si putina psihologie o sa te ajute.Multe gesturi tradeaza adevaratele intentii ale omului.Cauta asta si despre comunicarea nonverbala ca sa inveti si sa nu cazi niciodata in pasa oamenilor rai.Lumea asta e o jungla si nu cel mai puternic reuseste, ci ala care e mai instruit.Majoritatea manipuleaza, inclusiv c...e si f......gii,iti zic ce vrei sa auzi si te perie ca sa faci ce vor ei.Mult noroc si fii tare!

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bune întrebări. Se pare că societatea umană, tiparele şi prejudecăţile ei, fructifică ipocrizie, iar natura umană este un teren foarte productiv.

| mgtow a răspuns:

Am ajuns vai si amar de puta noastra laughing eu ma mir cum de se uita numai fetele urate la mine iar la aia urati se uita cele care sant frumoase.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Asa e, totul se contrazice. Tie trebuie doar sa iti pese de tine si de cei apropiati. Nu ai cum sa intelegi lumea, nu o vei intelege nici in 1000 de ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astea sunt reprosuri adunate, nu ai sa le gasesti la gura unei singure persoane, decat daca e din Botosani sau Vaslui (no offence rolling on the floor ).
Tot timpul se gaseste cineva care sa comenteze, de aia 's-au inventat' persoanele apropiate. Doar de ei trebuie sa-ti pese.
Nu trebuie sa-ti impui sa fii un prototip creat dupa cerintele societatii, atat timp cat nu esti un gica-contra esti ok. Nu trebuie sa fii petrecaret/casanova/sensibil/egal.
O sa ma dau exemplu pe mine. Sunt sensibil, dar cu fatada misogina la nevoie, si chiar dur cu cine consider ca merita. Sunt atras de femeile frumoase si cuminti, dar imi place sa stau in preajma fetelor indecente. Intr-adevar as fi complexat daca partenera ar castiga mai mult decat mine, dar nu atat de tare incat sa-mi exprim nemultumirea fata de ea, m-ar motiva sa incerc si eu mai mult; vreau fata de casa, chiar nu imi plac party girls, si asta nu se poate schimba.
Femeile stiu ce barbati li s-ar potrivi dpdv moral, insa sunt atrase de baietii cu un caracter puternic, cum sunt bad boys-ii, care nu se supun nimanui. E ceva natural, nu se intampla de ieri, asta se intampla de cand lumea, de aici incep si diferentele intre sexe.
Daca esti sensibil e normal, dar daca nu esti barbat (dur, puternic), nu e deloc bine. Nu cere nimeni extreme, ci echilibru.
Partea cu angajamentele, cadourile si casatoria formala tin de persoanele superficiale, atat timp cat nu te incurci cu asa ceva nu are rost sa te stresezi pe tema asta.
Un barbat 'trecut' pe la mai multe femei se 'strica' la fel ca si o femeie 'cu experienta', la final ambii ajung sa dispretuiasca toti partenerii, si nu se mai pot cuminti. Nu cred ca mai conteaza care a fost laudat, si care aratat cu degetul, cand ambii sunt modele de 'asa nu'.
Diferentele de varsta sunt controversate indiferent cine e cel mai mic/mai batran, societatea nu le-a acceptat niciodata.
Femeia si barbatul sunt egali in drepturi, dar sunt total diferiti in comportament si stil de viata, ca urmare, prejudecatile le sunt adresate diferit.
Daca barbatii si femeile ar fi identice in comportament, gandire si tipare, situatia ar fi foarte GAY.
Ca tot am adus vorba de homosexuali: ei sunt ceea ce nu sunt barbatul si femeia; doua persoane la fel. De ce ne e scarba de ei?
Cu doua fire de + nu aprinzi nici un bec.
Diferentele dintre barbat si femeie fac utila 'echiparea' fiecarei familii cu un sot, si o sotie, iar unde unul dintre ei lipseste, e mult mai greu. E greu intr-o casa fara nici o femeie, cum e greu si intr-o casa de femei, fara nici un barbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate 110% la ce ai zis, dar presupun ca esti feminista (crezand ca esti fata/femeie ). pe un barbat nu l-ar deranja unele chestii de mai sus, chiar daca sunt adevarate.
ce pot sa zic, adevarul in ziua de azi conteaza putin, ce conteaza e sa "****" tot ce misca si petreceri si baut, in rest, pe cine doare. la faza cu batbatii si femei e de cand lumea, si asa va fi mereu.
oricum la tot ce ai intrebat tu, e nevoie de un raspuns mai complex caare inca nu stiu, dar sunt de acord cu tot ce ai zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normalitatea... Asta este... Normalitatea :P. Ca sa nu ma lungesc ai aici cam ceea ce vreau sa zic :P :

https://www.youtube.com/watch?v=uXlyhC-EZaU

| DarkAndDreary a răspuns:

Pffft...oamenii normali...

| Cosmin1I a răspuns:

Banii vorbesc..banii gandesc.

| jamal000 a răspuns:

Natura umana este complexa si in acelasi timp complicata, suntem diferiti cu viziuni si mentalitati distincte. Important e sa iti gasesti echilibrul interior si sa ajungi sa te simti bine in pielea ta si daca se poate a oamenilor pe care ii ai in preajma!

| 49Days a răspuns:

O doamnelaughing
Pai ce sa zic... bune intrebarilaughing Oare de ce? Stii daca ai avea raspuns la toate astea ai gasi alte intrebari si tot asa.Pai de firea omului nemultumit, nehotarat, unic si fiecare cu gandurile lui.
Tu cum crezi ca faci? Eu cum fac? Toti facem asa mai mult sau mai putin.

Răspuns utilizator avertizat
| CrissNico a răspuns:

Chiar este o intrebare buna. Da traim intr-o lume plina de prejudecatii, sau cel putin doar in Romania happy
Da toto ce ai scris este adevarat, noi oamenii judecam doar dupa coperta.
Sa iti mai dau si eu niste exemple : Daca cineva vede una de 14-18 ani imbracate mai sumar, gata automat e c**va ( asta mai mult pe la tara ), deci se judeca dupa coperta.
Iar o fata este foarte buna prietena cu un baiat, si sunt foarte apropiati dar fara a avea o relatie amoroasa, gata automat fata este din nou o c**va, sau automat lumea ii cupleza, si asta e chestia pe care eu nu o inteleg... De ce o fata nu poate sa fie apropiata cu un baiat fara a avea o inplicatie amoroasa? Si de ce imediat lumea judeca?
Oricum sa revenim la intrebare. Lumea este si va fi oricum plina de prejudecatii, chiar si intre cupluri si chiar intre prieteni.
Dar asta este lumea in care traim si nu avem ce face, daca vrem sa o schimbam trebuie sa ne schimbam noi mai intai happy
Nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa spun dar oricum, foarte interesanta intreabarea ta happy

| leFunnyDuck a răspuns:

Ok. Care e intrebarea? De lucrurile astea toata lumea si'a dat seama.Asa e societatea Deal with it

| Sweetgirl69 a răspuns:

Pff,oamenii sunt complicați. Niciodată nu le convine nimic. Dar nu știu, poate că nu toți fac așa, sunt și unii diferiți... sper. Nu cred că cineva o să găsească vreun răspuns la întrebarea ta... poate doar un psihilog.

| arsed a răspuns:

Viata ii dura!

| Elizaaa000 a răspuns:

Ai mare dreptate, dar nu avem ce face, omul este făcut și cu bune și cu rele. De aceea noi trebuie să alegem ce față trebuie să vedem. Dar dacă vezi viața așa, nu-i bine. De ce nu vezi partea bună a paharului, De ce nu te gândești la tehnologia moderna, cum ar fi : telefoanele, înainte bunici noștri trimite-au scrisori în străinătate și în armată, era foarte greu și nu tot timpul ajunge-au atunci când trebuiau, în schimb acum dai un telefon și știi deja ce face în acel moment... Acum și spitalele sunt mult mai dotate cu aparatură etc... Crede-mă că dacă te-ai gândi și la ceva bun viața ta va fi mult mai bună.