| RAY a întrebat:

De ce oare unele persoane rationale, inteligente sunt mai antisociale de fel?

15 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Preferă să nu se complice.

| andreigroza19 a răspuns:

Pentru ca traiesc intr-o lume plina de prosti in care itrebuie sa isi aleaga persoanele cu care interactioneaza si evident cercul acestor persoane pe care le cauta este mai restrans...

| Drimmero a răspuns:

Persoanele inteligente nu sunt antisociale, poate doar plictisite de restul gloatei/

| T0T a răspuns:

Pe mine mă amuză faptul cum se includ unii pe ei înșiși în acea categorie, mi se pare că nu își văd lipsurile.

| J0B0MAT a răspuns:

Sunt suficient de inteligente încât să nu aibă nevoie de prea mulţi oameni.

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca "n-ai cu cine". O persoana inteligenta va ceda mereu prima in fata prostiei si va pleca.Cu cat inteligenta scade mai mult, cu atat creste orgoliul.

Insa sa nu faci greseala sa crezi ca va pleca mereu. Daca persoana cu care discuta ii capata interesul si crede ca poate obtine ceva care sa-i placa de la ea, atunci se va cobora la acel nivel pentru a lua ce are nevoie. O persoana inteligenta nu va trata niciodata persoanele din jur "de sus" pentru ca este perfect constienta ca este nevoie si de ei.

| RAY explică (pentru WaterDrop):

Si eu caut asa ceva, dar nu am gasit sau observ ca sunt mai inchise

| ShaOfHatred a răspuns:

Daca pui cateva nuci intr-un castron urias cu alune, nu se vede diferenta?
Nu suntem neaparat antisociali, numa ca nu ne place sa ne purtam discutiile cu oamenii cu care nu merita sa vorbim.

| Rakanishuu a răspuns:

Nu neaparat antisociale, poate doar resping dragostea pentru cliseu si placerea de a lipi etichete. Graba de a conchide, bucuria certitudinii facile, agitatia permanenta, si mult, mult zgomot. Dispretul fata de interlocutor si sentimentul de indreptatire.
Spiritul fals al multor oameni incurajeaza cautarea si regasirea unei existente autentice individuala si interioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt neaparat antisociale insa datorita faptului ca lumea devine din ce in ce mai...inculta se interiorizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu te poti intelege cu prostii.

| DeathOfDreams a răspuns:

Nu suntem persoane anti-sociale.
Suntem selectiv-sociale.

Societatea e destul de fu***ă psihic, iar majoritatea oamenilor sunt de căcat.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai pentru că fiecare are puncte forte si puncte slabe, nu poate să fie dotat in toate domeniile.Persoanele inteligente (tocilarii, cum se spune)au mai mari probleme cu socializarea, deoarece au lumea lor ce nu se intersectează cu cea reală sau cel puțin cu lumea celor sociali.Dar nu toate persoanele inteligente sunt antisociale, doar că majoritatea văd că sunt mai presus de tot ce se întîmpla în această lume.

| KNST a răspuns:

Societatea ii impinge sa fie mai reticenti. Calitatea omului a scazut considerabil, iar ei se ghideaza dupa zicala "Daca te bagi in troaca, te mananca porcii".