| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele introvertite sunt mai predispuse la sinucidere decat cele extrovertite?

Răspuns Câştigător
| TheStrategist a răspuns:

"Cel extrovertit e natural, vesel, prietenos, deschis, adică tipic omului sănătos mintal."
"Un om sănătos nu e introvertit."
În primul rând cred că tu confunzi a fi introvertit cu a fi timid sau persoană cu anxietate, ceea ce e greșit. Sunt oameni introvertiți care au încredere în ei mai mult decât extrovertiții. Ei preferă să lucreze, să citească în loc să meargă la petreceri în fiecare săptămână sau să își piardă timpul stând la bere cu prietenii.
Care dintre cei 2 va avea mai mult succes în viață?
Evident că cel care a stat singur și a muncit, în timp ce extravertiții petreceau sau stăteau la bârfe va avea mai mult succes în viață.
Majoritatea oamenilor geniali au fost introvertiți, acum am fi trăit ca acum 300 de ani dacă nu existau oamenii introvertiți care să stea să gândească în loc să vorbească.
E adevărat că au avut și probleme cu depresia sau bipolaritatea cei cu o minte de geniu, dar asta nu înseamnă că poți spune că nu e ceva normal. E un tip de personalitate ca și ambivertul și extrovertitul. E nevoie de toate aceste tipuri ca societatea să evolueze așa cum trebuie. Din ceea ce am zis nu trebuie să se înțeleagă că sunt proști extrovertiții.

62 răspunsuri:
| gellalbie4ever a răspuns:

Pentru că voi extrovertiții nu aveți limite și distrugeți totul?!? nu, nu sunt predispuși la sinucidere!? Sunt oameni normali nu bolnavi?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindcă au frământări interioare.
Sunt 2 tupuri de introvertiti, printre care melancolicii. La ei așa e firea, orice îi afectează pentru perioade lungi de timp. Orice detaliu, orice faptă, vorbă, pentru ei contează. Destul de greu să facă față la multă interacțiune.