| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele introvertite sunt mai predispuse la sinucidere decat cele extrovertite?

Răspuns Câştigător
| TheStrategist a răspuns:

"Cel extrovertit e natural, vesel, prietenos, deschis, adică tipic omului sănătos mintal."
"Un om sănătos nu e introvertit."
În primul rând cred că tu confunzi a fi introvertit cu a fi timid sau persoană cu anxietate, ceea ce e greșit. Sunt oameni introvertiți care au încredere în ei mai mult decât extrovertiții. Ei preferă să lucreze, să citească în loc să meargă la petreceri în fiecare săptămână sau să își piardă timpul stând la bere cu prietenii.
Care dintre cei 2 va avea mai mult succes în viață?
Evident că cel care a stat singur și a muncit, în timp ce extravertiții petreceau sau stăteau la bârfe va avea mai mult succes în viață.
Majoritatea oamenilor geniali au fost introvertiți, acum am fi trăit ca acum 300 de ani dacă nu existau oamenii introvertiți care să stea să gândească în loc să vorbească.
E adevărat că au avut și probleme cu depresia sau bipolaritatea cei cu o minte de geniu, dar asta nu înseamnă că poți spune că nu e ceva normal. E un tip de personalitate ca și ambivertul și extrovertitul. E nevoie de toate aceste tipuri ca societatea să evolueze așa cum trebuie. Din ceea ce am zis nu trebuie să se înțeleagă că sunt proști extrovertiții.

62 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au multe probleme sufletesti acumulate, depresie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sinuciderea este printre altele soluția omului singur.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca introversia denota insasi ca omul ala are probleme la mansarda, asa ca nu e exclus sa aiba si alte probleme care-l duce la suicid, gen depresii si altele.
Cel extrovertit e natural, vesel, prietenos, deschis, adica tipic omului sanatos mintal.
Un om sanatos nu e introvertit.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cunosc oameni introvertiti perfect sanatosi d.p.d.v psihic.

Nu toti introvertitii sunt bolnavi psihic precum nici toti extrovertitii nu sunt fara probleme mintale.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis neaparat bolnavi psihic adica cu probleme psihiatrice, pot fi doar probleme psihologice, dar tot probleme sunt, altfel nu esti asa, un om okey este deschis, sociabil si asa mai departe.

Si ca dovada ca un om okey nu este asa adinca introvertit (cel putin un om okey din punct de vedere al naturii), este ca asta cu a fi deschis si sociabil vine tot din natura, ca are interesul sa faci relatii cat mai multe cu eventuali parteneri de sex opus in vederea perpetuarii.
Deci are logica cu sanatatea si normalitatea.

Si evident ca...introvertirea tocmai ca nu e caracteristica unui om tocmai in ordine, atrage dupa sine alte probleme, singuratate, depresii si in final uneori suicid, adica ce inseamna asta?! Ca natura elimina oamenii cu probleme.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Unde ati invatat fratilor aberatiile astea? Introvertismul nu este o afectiune psihica

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

O afectiune psihologica ar fi, ca in mod normal am explicat, un om okey nu este asa, in mod natural nu e construit sa fie asa, si am explicat si de ce.
Ca dovada ca de multe ori introvertismul duce la depresii si altele, deci exact ce am zis ieri, dat fiind ca poate aduce probleme, introvertismul nu este ceva okey, deci putem baga la afectiuni psihologice.

Dar si daca este felul de a fi asa pur si simplu fara nici o afectiune, tot cum am zis ieri, tot nu este in ordine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu am zis ca introvertismul nu este o afectiune psihica. Punct. Nu exista o astfel de afectiune psihica, recunoscuta oficial de medici.

Ca oamenii introvertiti sunt mai predispusi la depresie, e altceva. Dar faptulnca esti introvertit nu inseamna ca esti bolnav psihic.

Cauzele unei boli nu reprezinta boala in sine.
Nu exista un sablon de om " okey ", exista un spectru larg intre introvertism patologic si extrovertism patologic; si daca 25 -40% din populatie este introvertita, e dovada ca nu e nimic gresit, acesti oameni traiesc si au succes in societate.
Exista mai multe feluri de socializare, nu toate formele implica grupuri mari de indivizi.
Cum adica in mod natural un om nu este asa? Oamenii se nasc introvertiti sau extrovertiti, de la natura sunt asa.

Notiunea ta de om "okey" ( o.k.) de fapt vrea sa insemne cel mai adaptat din punct de vedere social.
Dar oamenii sunt mult mai complecsi si nu pot fi nicidecum redusi la acest aspect, al intr-o sau extrovertismului.
Daca introvertismul ar fi un comportament aberant, astfel de oameni ar disparea din societate

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Stai asa ca tu nu cunosti psihologia evolutionista, nu cunosti natura umana, deci:

Natura nu i-a pasat ca tu sa gandesti! Noi pe creierul reptilian nu am evoluat, suntem ca in trecutul indepartat.
Natura a dorit ca aia frumosi si puternici fizic sa cunoasca cat mai mult eventuali parteneri de sex opus in vederea perpetuarii, asa ca declarat normal de catre natura este extrovertitul, de aia astia in general is cei mai sanatosi psihic si impliniti sufleteste pentru ca au servit scopului naturii, si sunt rasplatiti de aceasta de sentimente si atentie asa cum are nevoie un om.

Asa ca omu trebuie sa iasa la bere cat mai des si la petreceri in vederea acestui scop (trebuie dupa cum vrea natura).
Si cum psihologia si realitatea zice ca un om neiubit moare de fapt, si ca daca nimanui nu-i pasa de viata lui, ajunge ca nici lui sa nu-i mai pese, ala introvertit are mari sanse sa moara in suflet, pentru ca mai rar primeste afectiune, atentie si restul, degeaba are el bani si a invatat nu stiu ce in viata.
Si de acolo uneori apar depresii, sinucideri.
Te pui cu natura?! Fi serios. Nu faci ce trebuie, risti sa ti-o iei.

Cam asa sta treaba. Pe baza evolutionismului am zis ca e ceva nasol sa fi introvertit.
Ca dupa mine gandesc ca tine, si mie mi se pare normal sa inveti si sa faci ceva mai acatarii in viata, nu doar hahaiala toata ziua.

Insa nu vezi? Ca, coincide asta cu natura? Nu vezi ca majoritatea oamenilor trag catre petreceri, hahaiala si prosteala cat mai des?! Crezi ca intamplator?
Iar aia care nu-s asa, sunt catalogati tocilari, cu probleme, ciudati, deci deja exista o tenta ca oamenii sa-i elimine pe astia, adica mai bine zis, natura nu are nevoie de ei.

Tu de ce crezi ca in pandemie au innebunit astia acasa? Crezi ca acasa nu ai ce face? Ai ce face, dar trebuie sa ai minte sa faci, stii cum e, un om destept nu se plictiseste, sunt atatea chestii inteligente de facut acasa de nu se mai termina, insa ei aveau gena ancestrala de hahaiala si fara asta nu puteau, fara petreceri, terase, prosteala, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu ce am zis? Ca poate fi si ca urmare a unei boli psihice sau a unei probleme psihologice.
Problema psihologica nu e boala psihica.
Si chiar daca nu scrie in carti, nu e clar ca daca ceva face rau de multe ori, este o problema si nu e ceva normal?!

Adevarat ca de la natura unii sunt introvertiti sau nu, dar dupa natura aia introvertiti sunt erori cumva, deci nu-s considerati in ordine, pentru ca au mult mai mici sanse de cuplare cu eventuali parteneri de sex opus in vederea perpetuarii, si aia uneori astia ajung in depresii si sinucideri.
Adica cu alte cuvinte nu faci jocu naturii, risti sa ti-o iei, te poate elimina daca nu-i faci jocul.

Si exact okey din punct de vedere al naturii e ala cel mai adaptat social, deci in nici un caz introvertitul.

Cu alte cuvinte dupa natura nu meriti sa traiesti daca nu esti in stare sa faci cat mai multe relatii sociale sa faci cat mai multi copii, si de aia e facut ca fara iubire, afectiune sa crapi de multe ori, sa faci depresie, etc.
Suntem sclavii naturii! Si multi nu s-au prins inca.
Si da, multi introvertit au probleme din cauza singuratatii, deci pe cale sa dispara cumva la o adica.

Dupa mine toti sunt okey, eu am vb din punct de vedere al naturii.
Ptr ca se leaga de intrebare si anume de ce astia introvertiti sunt mai predispusi la suicid.
Adica...nu faci ce trebuie, mai bine mori, cam asa zice natura pe scurt.

Si ba da, natura ii reduce pe toti la asta, toti trebuie sa fie extrovertiti ca toti sa f cat mai mult si sa se inmulteasca cat mai mult.
De unde crezi ca majoritatea trag catre petreceri, baute, prosteala zi si noapte daca s-ar putea? De acolo, genetic sunt facuti sa le placa asta pentru scopul care l-am zis.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si cum explici ca dupa zeci de mii de ani de societate umana, inca exista introvertiti, si nu putini?
Daca era asa, in vremurile preistorice intrivertitii trebuia sa dispara de tot.

Introvertiti care, dupa convingerile tale, nu fac jocul naturii, sunt impotriva ei, si ar trebui sa fie disparuti de multa vreme.

Oamenii au o strategie de reproducere " S", si nu "J" ( cum sunt testoasele, din ale caror oua doar 10 % supravietuiesc)
Adica fac putini urmasi pe care i ingrijesc mult, dar urmasi care au sanse foarte mari de supravietuire.
Nu, oamenii nu simt nevoia sa se reproduca cat mai mult.
Chiar ai o viziune ingusta daca crezi ca doar acest aspect joaca rolul primordial in supravietuirea unui individ dintr-o societate umana.
Oamenii ca specie au proseprat datorita organizarii in societati, dar un principal datorita inteligentei.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu am zis ca dispar 100 % introvertitii, am zis ca genul asta de personalitate poate duce la pieire sau la boli, dar multi rezista asa, sau chiar le e bine asa.

Nu dupa mine, ca dupa mine poate sa fie foarte bine si introvertitii aici, eu ma refer din punct de vedere al naturii.

Nu cunosti natura inseamna, ea are interesul sa te reproduci cat mai mult, are interesul ca cei afla sa se reproduca cat mai mult.
Nu am zis ca, constient oamenii asta vor, dar credeam ca ai inteles.
Am zis cum sunt ei genetic programati pentru activitati ce duc acolo in general, adica la cuplare, la prepetuare.

Si oricum nici constient oamenii nu-s prea departe, nu vezi ca totul la ei se cam invarte in jurul la copii? Cum se cupleaza, cum hop poc, hai sa faca copil.

Tu de ce crezi ca-ti ia mintile in indragosteala? Ca atunci se face sex cat mai mult si se pot face cat mai multi copii, asta se ascunde in spate. Adica a cuplat doi frumusei (cumva aproape alfa sau chiar alfa), si aia trebuie sa faca cat mai multi copii, asa zice natura.
Nu te lua dupa suprafata, au ma refer de unde vine totul.
N-are nici o legatura cu organizarea sociala si restul, ca nu mai faci 50 de copii, asta este altceva.

| Yparisa a răspuns (pentru Mosotti):

Prostie. Introvertiții sunt oameni normali, doar că nu-și iau energia din interactiunile umane, ci din timpul petrecut singuri. Asta nu înseamnă că nu socializează sau nu sunt capabili, doar că îi obosesc mai repede și simt nevoia sa se retragă mai des decât un extrovertit care probabil după 5 nopți în club, ar mai sta inca doua just because.
Extrovertit nu înseamnă vesel. Eu sunt veselă, prietenoasă și introvertita. Prietenul meu e extrovertit și e un om foarte serios, calm, eu sunt mai zbuciumată decât el, doar că îmi plac mai mult activitățile pe care le pot face singura.
Bolnav mintal poți fi și extrovertit, majoritatea narcisistilor sunt așa.

| Mosotti a răspuns (pentru Yparisa):

Evident ca ai dreptate, poti fi bolnav mintal si extrovertit, foarte multi sunt asa, mai ales schizofrenicii si bipolarii.
Normal ca-s normali si introvertitii dupa mintea mea, insa asa unii din ei au probleme in urma la asta din cauza ca socializeaza prea putin.

La veseli ma refeream in combinatie cu socializarea.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mosotti):

"Cel extrovertit e natural, vesel, prietenos, deschis, adică tipic omului sănătos mintal."
"Un om sănătos nu e introvertit."
În primul rând cred că tu confunzi a fi introvertit cu a fi timid sau persoană cu anxietate, ceea ce e greșit. Sunt oameni introvertiți care au încredere în ei mai mult decât extrovertiții. Ei preferă să lucreze, să citească în loc să meargă la petreceri în fiecare săptămână sau să își piardă timpul stând la bere cu prietenii.
Care dintre cei 2 va avea mai mult succes în viață?
Evident că cel care a stat singur și a muncit, în timp ce extravertiții petreceau sau stăteau la bârfe va avea mai mult succes în viață.
Majoritatea oamenilor geniali au fost introvertiți, acum am fi trăit ca acum 300 de ani dacă nu existau oamenii introvertiți care să stea să gândească în loc să vorbească.
E adevărat că au avut și probleme cu depresia sau bipolaritatea cei cu o minte de geniu, dar asta nu înseamnă că poți spune că nu e ceva normal. E un tip de personalitate ca și ambivertul și extrovertitul. E nevoie de toate aceste tipuri ca societatea să evolueze așa cum trebuie. Din ceea ce am zis nu trebuie să se înțeleagă că sunt proști extrovertiții.

| CostinAlamariu a răspuns:

Poti sa dai si sursa acestei informatii? Suna a bullshit

| Brizbriz a răspuns:

Pentru ca nu vede decat perspectiva proprie, si nu si a unora care iubesc viata

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca tin in ei supararile.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Uneori la ce oameni de rahat ai în jur nici nu ai cui sa îți spui off-ul, sau le spui si cu arma aia te ataca, asa sunt unii mizerabili cronici happy

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Dar cine a spus ca e asa? Nu e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindcă introvertitii nu sunt foarte sociabili,au tendința de a se retrage in singurate,în lumea lor interioara. Unii introvertiti dezvolta depresie,ei de fapt sunt predispusi la depresie,și singurătatea e factorul in care li se declanșează depresia sau anxietatea,ca sunt și oameni care s-au sinucis și de la anxietate. Sunt și persoane introvertite care se simt ok cu ele însăși, dar sunt alții care nu se accepta asa cum sunt,vor sa devina ca extrovertitii,suferă mult în tăcere, nu pot deveni asa, mai ales când le lipsesc charisma, nu au personalitate, asa ca sunt condamnați sa stea mai mult în singurătate, ei nu știu ca asta le pot aduce "sfârșitul " si ca sunt predispuși la depresie, când e prea târziu își dau seama! Introvertitii nu se simt bine mereu în compania altor persoane, mai ales a persoanelor necunoscute, random.
Introvertiții nu se simt confortabil să vorbească cu persoane pe care nu le cunosc prea bine și tocmai de aceea preferă să petreacă mai mult timp singuri, în liniște. De asemenea, introvertiții au o sensibilitate mai mare la critici și la feedback-ul negative, încercând să facă orice pentru a evita o situație conflictuală.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și eu sunt introvertit, și știu ce vorbesc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa cum am zis, un introvertit are o problema, ca daca nu era cu probleme, nu mai era introvertit, si de aici pot apare depresii si altele, si de acolo pana la suicid e doar un pas. Sau pe langa introversie care e si aia o problema, are si depresie paralel cu introversia (deci nu neaparat efectul introversiei), si aia e.

Ca problema psihologica, ca psihiatrica, nu conteaza, introversia denota probleme cumva.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu știu mie nu mi se pare ok sa fi asa,dar eu zic ca e o caracteristica nativa,dacă ar fi o problema, s-ar naște efectiv cu aceasta, dar pot fi si un "neadaptat " și sa dai vina pe intriversiune, deja e o problema relativ majoră psihologica. Problema lui e nativa, asa e personalitatea introvertitilor, unii dezvolta boli mintale, după cum am menționat dim cauza unor predispoziții genetice, singurătatea e scânteia care declanșează depresia, din punctul meu de vedere singuratea e cel mai oribil lucru care i se poate întâmpla unui om tânăr, nu exista nimic mai oribil decât singurătatea excesivă. Acum nu știu, nu toți dezvolta depresie, eventual anxietate, dar se poate trai relativ ok cu o anxietate de intensitate ușoară, emoții etc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca nu e normal sa fie omu introvertit, i-am explicat Rosaliei (adica lui MaestrulDeghizarilor) aici ca natura nu a vrut sa fim introvertiti, deci sanatate inseamna sa nu fi introvertit.
Si am explicat si de ce a vrut natura asa, i-am explicat logica de ce introvertirea denota o problema psihiatrica sau psihologica.
Ca ea zicea ca, cunoaste oameni introvertiti si nu-s bolnavi psihic, pai nici nu e nevoie sa fie bolnavi psihic adica cu problema psihiatrice, pot avea probleme psihologice, si tot cumva bolnavi sunt.

Si in general introvertitii nu au problema psihiatice, ci psihologice.

Ptr ca natura prin extroversiune te face sa cunosti cat mai multi oameni, cu alte cuvinte sa cunosti cat mai multi eventuali parteneri de sex opus pentru perpetuare.

Si daca introversiunea ar fi nativa, tot nasol e, tot cumva defectiune se numeste, pentru ca asta aduce dupa sine si alte probleme, depresii si altele, singuratate.
Am explicat ca sa se inteleaga ca introvertirea nu este ceva bun, si ca este o problema.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu este ceva bun,si din păcate e o caracteristica nativa,te naști asa. Poate duce și la schizofrenie în cel mai rău caz din cauza însingurarii și a predispoziției genetice. Este o problema psihologica care poate determina și probleme psihiatrice în unele cazuri,singurătatea e cel mai mare inamic al creierului, al psihicului, a sănătății Mentale.
De unde ști ca e rosalia? laughing eu nu înțeleg de ce se ascund unii la modul asta, având în vedere ca oricum nu își pun poze cu ei,sunt sub anonimat. Unii trag la singuratate, dar au și viata sociala, adică au și momente ok, alții sunt mai izolați, adică pot avea și unele Tulburări de personalitate, sa fi și introvertit sa suferi și de o tulburare de personalitate este un blestem deja, e destul de dificil sa lupți cu ambele și sa iesi ok din asta, msi ales dacă ai trăit într-un mediu ostil zm, nefavorabil e și mai rău pentru introvertit.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mosotti):

Un introvertit nu are o problemă. Este doar un alt tip de personalitate. Citește cărți despre tipurile de personalitate. Sau pur și simplu caută informații despre asta pe internet. Ca să spui chestia asta înseamnă să fii ignorant.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, singuratatea ucida lent dar sigur.
De aia am zis ca introvertirea poate fi problema psihologica produsa de anumite traume in copilarie, sau chiar daca te nasti asa, tot nu e buna, ca face foarte rau.

Am banuit ca e rosalia pentru ca mai acum o saptamana a pus cam aceiasi intrebare pe care o pusese rosalia inainte, aia cu daca cineva provoaca pe cineva iar acel cineva se ia de ei in final, tot ei aia care provoaca sar in sus, si ne intreba pe noi de ce sar in sus daca tot ei provoaca treaba.
Ca o fi, ca n-o fi, nu stiu, acum zice ca e baiat.

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Pai am zis, poti sa te si nasti asa, insa tot nu este ceva bun, la asta ma refeream, nu e ceva bun pentru ca duce la rele.
Tot o defectiune este pana la urma si ca tulb de personalitate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,poate fi și de la traume,mediu ostil,certuri,batai, beții, unii pot deveni introvertiti alții antisociali, bătăuși notorii, hoti, chiar viitori criminali a societății.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e introvertismul nicio problema mintala! Este un temperament cu care se naste omul!

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Exact. Face parte din cele 4 tipuri de temperament, mai exact temperamentul Melancolic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, de aia am zis ca introvertirea poate fi problema psihologica tocmai cum zici tu, de la traume si altele.
Dar poti sa te si nasti asa.

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Cum am zis, poti sa te nasti si asa, dar si sa dobandesti introvertirea in urma unor traume psihologice.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,de la traume dezvolți tot felul de tulburări de pe personalitate, deviații de comportament.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, unii se nasc asa, altii devin introvertiti de la traume, aia e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu sincer rămân la ideea ca cu asa ceva te naști, alea sunt Tulburări care pot fi confundate cu a fi introvertit, msi msi sunt Tulburări de personalitate la mijloc cauzate de traume, de mediu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, te poti si naste, te poti si schimba in urma unei traume, nu stim exact, e relativ.
Unii se damblagesc de la o trauma din aia de nu-ti mai scoate un cuvant desi inainte erau vorbaretii vorbaretilor.
Depinde de caz.

Si tulb de personalitate, unii se nasc cu ele, altii le dobandesc de la traume, tot relativ este.
Am intalnit si eu destui care aveau felul ala de a fi de cand sunt ei, deci din nastere.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,aici sunt de acord, dar se manifesta mai urat când e de la o trauma majoră decât atunci când e nativ

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se manifesta mai urat cand e de la o trauma pentru ca problema se formeaza mai urat mai dezorganizat, macar cand te nasti asa, e altceva, e mai asezata si mai echilibrata treaba.
Cand o dobandesti de la trauma devine mai dezechilibrata si mai nociva problema.

Din nascare poate fi o introverteala medie acceptabila pana la urma, care uneori nu e asa avansata sa faca rau.
Dar din traume dai in general in extreme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Introvertiții nu acționează, pe când extrovertiții dau drumul la acțiune numaidecât. Altfel spus, introvertiții își amplifică stările în mod pasiv suprimându-și gândurile pozitive în orice direcție, rezultând ulterior deprimarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am obiceiul sa fac "cercuri" din intrebarile de genu si nu stiu daca raspund exact la ce se vrea. Deci, persoanele introvertite se numesc aceia care tac si stau deoparte, iar extrovertite, sunt cele care mereu se baga in seama. Deci, cel tacut este asa, pentru ca ceva il ameninta, si uneori este din cauza la comportamentu celuilalt tip de persoane. Ei nu se sinucid, pentru ca ei sunt fericiti traind exprientele, ceilalti se refugiaza in gandurile de a "iesi" din senzatia care i-o cauzeaza. Aici zic ca cei introvertiti, nu se simt in regula cu ce se intampla in jurul lor, si ca daca o anumita persoana dispare din prezenta lor, devin normali. Uneori se intampla sa fie intimidati si de traiul diferit fata de locu in care se afla. Adica te duci intr-o alta tara, si nu cunosti, stai deoparte pentru ca nu stii cum sunt lucrurile acolo, cand nu poti pleca, la sincidere te duce gandul.

| TheStrategist a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă era de fapt un extravertit timid? (Se scrie cu "a", nu cu"o". Doar în limba engleză se zice "extrovert", la noi e "extravertit")

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindcă au frământări interioare.
Sunt 2 tupuri de introvertiti, printre care melancolicii. La ei așa e firea, orice îi afectează pentru perioade lungi de timp. Orice detaliu, orice faptă, vorbă, pentru ei contează. Destul de greu să facă față la multă interacțiune.

| blairelovesmusic a răspuns:

Din cauza singuratatii.

| TheStrategist a răspuns:

Din cauza singurătății

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru TheStrategist):

Gresit, pentru ca daca ar fi introvertit, nu l-ar deranja singuratatea! Un introvertit nu are nevoie de alti oameni ca sa se simta bine! Daca are nevoie, atunci nu mai e introvertit, este inadaptat!

| bookofknowledge a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Introvertirea si extrovertirea sunt un spectru, nu inseamna ca introvertitii nu vor oameni cu care sa se bucure, lor le place un cerc restrans de 2 3 persoane, deoarece prea multe le golesc bateriile si ii obosesc, introvertitii se simt mai in larg singuri, pentru a si incarca bateriile, dar intotdeauna o sa vezi introvertitii vorbind cei mai buni prieteni. Si problema nu este a singuratatii deoarece introvertitii au o placere in putini oameni, desi au nevoie de cativa.
Ceea ce ii indeamna pe ei la sinucidere este: 1. Faptul ca societatea ii considera aliens, 25 pana la 40 din populatii planetei e introvertita. E destul de usor sa vorbesti cu un introvertit daca il cunosti foarte bine, si foarte greu daca nu l ai cunoscut.
Pe scurt ceea ce deosebeste un introvertit de un extrovertit este faptul ca un extrovertit ar vorbi cu oricine, dar un introvertit, daca nu te cunoaste bine, ar insemna prea mult de gandit(ei gandesc de genul: l am suparat? poate sunt prea plictisitor, poate vorbesc prea mult, poate prea putin, ei nu vorbesc deloc deloc deoarece in capul lor este aceasta contrazicere, introvertitul gandeste prea mult si nu mai apuca sa vorbeasca, extrovertitul vorbeste inainte sa gandeasca.
2Un alt motiv este pentru ca ei gandesc prea mult, le e frica sa vorbeasca, astfel la scoala, nu sunt observati sau copii cu inteligenta ridicata pot fi facuti prosti doar pentru ca nu scot sunete.
3.Introvertitii gandesc prea mult asupra a ce cred altii despre ei, ceea ce produce multa neliniste in cap.
4. ei fiind in minoritate, se simt diferiti, chiar si 1/4 este un numar mare
5. Isi ascund emotiile, ei urasc vorbele tipice, de genul uite cum plua, buna ce ai mai facut, ei vor sa auda ceea ce ai pe suflet ceea ce gandesti, ei sunt curiosi dupa natura, dupa istoria persoanei etc.
Ceea ce ii face si awkward pentru extrovertiti deoarece ei au tip de a vorbi, si fata de introvertiti uneori deoarece persoanele introvertite nu vor sa si exprime sentimentele(vor doar sa le aude de la ceilalti)
6.Introvertitii sunt persoane care iubesc linistea, locuri unde mintea se poate linistii, hobby uri pentru acest lucru. Extrovertitii au in scop hobby uri pentru distractii, pentru interactiune cu noi persoane etc.
Introvertitii nu prea vor cauta persoane noi, deoarece prea multe persoane sunt obositoare, si 0 i ar intrista(multi ajung la 1 prieten bun, daca e extrovertit, incepe sa fie tras in lantul de prieteni pentru a pastra persoana apropiata)
Extrovertitii adora sa cunoasca noi persoane cu cat mai multe cu atat mai bine, chiar daca are mai multi decat numarul de zile din an, sau din viata sa.

| TheStrategist a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Și un introvertit simte uneori nevoia de a fi înțeles de o altă persoană. Eu sunt un om introvertit, prefer să stau să citesc o carte decât să vorbesc cu oameni. Am mai multă energie atunci când sunt singur. Dar dacă suntem izolați de restul lumii pentru prea mult timp e posibil să se ajungă la tristețe, depresie. Și dacă nu e nimeni lângă tine când te simți așa trebuie să fii foarte puternic mental ca să reziști și să treci peste de unul singur.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru TheStrategist):

Da, asa e, avem nevoie de oameni de care aa fim intelesi! Pai da, dar asta se poate face si cu 2-3 oameni sau chiar cu unul singur dar! Ma indoiesc ca cineva nu si-ar putea gasi niciodata macar o persoana cu care sa rezoneze!

| bookofknowledge a răspuns:

Stiu ca i-am scris acest raspuns si lui Anonim dar cred ca descrie cateva motive pentru care sufera introvertitul, pentru ca sa nu creda cineva ca e specific doar pentru anonim.
Introvertirea si extrovertirea sunt un spectru, nu inseamna ca introvertitii nu vor oameni cu care sa se bucure, lor le place un cerc restrans de 2 3 persoane, deoarece prea multe le golesc bateriile si ii obosesc, introvertitii se simt mai in larg singuri, pentru a si incarca bateriile, dar intotdeauna o sa vezi introvertitii vorbind cei mai buni prieteni. Si problema nu este a singuratatii deoarece introvertitii au o placere in putini oameni, desi au nevoie de cativa.
Ceea ce ii indeamna pe ei la sinucidere este: 1. Faptul ca societatea ii considera aliens, 25 pana la 40 din populatii planetei e introvertita. E destul de usor sa vorbesti cu un introvertit daca il cunosti foarte bine, si foarte greu daca nu l ai cunoscut.
Pe scurt ceea ce deosebeste un introvertit de un extrovertit este faptul ca un extrovertit ar vorbi cu oricine, dar un introvertit, daca nu te cunoaste bine, ar insemna prea mult de gandit(ei gandesc de genul: l am suparat? poate sunt prea plictisitor, poate vorbesc prea mult, poate prea putin, ei nu vorbesc deloc deloc deoarece in capul lor este aceasta contrazicere, introvertitul gandeste prea mult si nu mai apuca sa vorbeasca, extrovertitul vorbeste inainte sa gandeasca.
2Un alt motiv este pentru ca ei gandesc prea mult, le e frica sa vorbeasca, astfel la scoala, nu sunt observati sau copii cu inteligenta ridicata pot fi facuti prosti doar pentru ca nu scot sunete.
3.Introvertitii gandesc prea mult asupra a ce cred altii despre ei, ceea ce produce multa neliniste in cap.
4. ei fiind in minoritate, se simt diferiti, chiar si 1/4 este un numar mare
5. Isi ascund emotiile, ei urasc vorbele tipice, de genul uite cum plua, buna ce ai mai facut, ei vor sa auda ceea ce ai pe suflet ceea ce gandesti, ei sunt curiosi dupa natura, dupa istoria persoanei etc.
Ceea ce ii face si awkward pentru extrovertiti deoarece ei au tip de a vorbi, si fata de introvertiti uneori deoarece persoanele introvertite nu vor sa si exprime sentimentele(vor doar sa le aude de la ceilalti)
6.Introvertitii sunt persoane care iubesc linistea, locuri unde mintea se poate linistii, hobby uri pentru acest lucru. Extrovertitii au in scop hobby uri pentru distractii, pentru interactiune cu noi persoane etc.
Introvertitii nu prea vor cauta persoane noi, deoarece prea multe persoane sunt obositoare, si 0 i ar intrista(multi ajung la 1 prieten bun, daca e extrovertit, incepe sa fie tras in lantul de prieteni pentru a pastra persoana apropiata)
Extrovertitii adora sa cunoasca noi persoane cu cat mai multe cu atat mai bine, chiar daca are mai multi decat numarul de zile din an, sau din viata sa.
stiu ca i-am scris acest raspuns si lui Anonim dar cred ca descrie cateva motive pentru care sufera introvertitul

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Persoanele introvertite (precum spune si numele) sunt persoane care tin in ele trairile, sentimentele pe care au si nu le destainuie nimanui. Daca au o problema, cat de mica ar fi, cauta ele singure rezolvarea, fara sa ceara ajutor nimanui, si se framanta foarte mic pentru orice schimbare din planul problemei. Dar nu spun nimic. Nici chiar unui psiholog.
Persoanele extrovertite sunt persoanele care atunci cand au chiar si cea mai mica problema, cauta ajutor la prieteni. Sau uneori la psiholog, si spun absolut tot ce le framanta. Orice detaliu.
Acum nu stiu de unde ai luat tu aceste date, ca persoanele introvertite ar fi mai predispuse la sinucidere.
Ideea e ca nu toti oamenii sunt la fel in ceea ce priveste relationarea cu persoanele din jurul nostru.

| gellalbie4ever a răspuns:

Pentru că voi extrovertiții nu aveți limite și distrugeți totul?!? nu, nu sunt predispuși la sinucidere!? Sunt oameni normali nu bolnavi?!

| 3824060673 a răspuns:

Slăbiciunea, dorința de a scăpa de încercările pe care omul le primește, frica... de a se confrunta cu sărăcia, cu ispășirea unei pedepse, cu acceptarea că a pierdut o luptă, persoana iubită, sătui de nevoi, durerea bolii, tristețea profundă, deasă și des repetitivă, insificiența cronologiei echilibrului stărilor, confuzia în exces dintre real și fals, minciuna, adevărul. Cei mai mulți care fac asta cred că scapă, se rup de Dumnezeu total sau nu au crezut că există, simplifică tot, trag linie și se regăsesc tot triști, neajutorați și neputincioși, nu mai suportă și trec la acțiune. Ceilalți mai au o doză de credință ori sunt parșivi, hoți, trufași, lacomi, avari, lăudăroși, mândrii ori îi ajută careva să treacă peste impas, norocoși. Sinuciderea ca și desfrâul sunt considerate două alegeri asumate. Mai sunt și cei care se sinucid să nu mai chinuie pe cineva, după ce probabil au ucis oameni sau cei care ajung la cumpăna dintre a fi dezonorați, înjosiți ori sunt sătui de atâta umilință. Nu e un act salvator, sinuciderea este cea mai simplă cale de a te eschiva în fața propriei meniri. Te sinucizi? Ai terminat cu orice grad onorabil în absolut.

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Pentru ca nu sunt foarte sociabile și sunt singure mai mereu.

| PiTBulll1998 a răspuns:

Ba frate eu ca fost introvertit cand am vrut sa ma sinucid cauzele au fost singuratatea,lipsa de iubita,de prieteni, de bani, ii vedeam pe toti ceilalti bine si eu nu, gandurile de rahat cum ar fi ca nu poti etc., critica celor din jur, lipsa de viata sociala etc.

| anonim_4396 explică (pentru PiTBulll1998):

Si acum esti bine?
Ai depasit acele momente?

| PiTBulll1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine..defapt era mult mai grav fiindca am intrat intr-o pshihoza din care de abia am reusit sa ies, am fost la biserica, vrajitoare, psihologi dar degeaba ..acum sunt mai bine

| Mhi_Mihaela_1997 a răspuns:

Pentru ca gandul te ucide. Daca nu exteriorizezi ce ti in tine ai astfel de șanse.