| VictorFenrir a întrebat:

Voi preferati persoanele introvertite sau extrovertite? Argumentati-va alegerea.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Mie imi imi place sa descoper incet o persoana...sa vad ce se ascunde dincolo de masca pe care toti am ajuns s o afisam in public. De multe ori am avut placerea sa cunosc oameni fascinanti, originali, talentati carora nu le place sa epateze sa iasa in fata si sa se laude. Ei isi vad de ale lor, de pasiunile si ocupatiile care ii motiveaza si le tin mintea mereu ocupata. Te uimesc cand ajungi sa i cunosti si iti promiti tie ca nu te mai iei niciodata dupa aparente. Nu stiu cred ca ii prefer pe cei introvertiti. Desi cred ca si cei extrovertiti au farmecul lor si te simti bine in prezenta lor.

| VictorFenrir explică (pentru HazelEyes77):

Da cam asa, de obicei persoanele introvertite nu le place sa se laude sau sa iasa in evidenta

| HazelEyes77 a răspuns (pentru HazelEyes77):

Multumesc mult pentru apreciere!

| VictorFenrir explică (pentru HazelEyes77):

N-ai pentru ce happy

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Îmi plac mai mult persoanele introvertite care au puțini prieteni pentru că știu că astfel am acces la viața lor pe termen lung, mereu se vor întoarce la o doză de înțelegere și comunicare autentică, pentru că întâlnirile cu mine nu le vor stoarce de energie. La fel cum și eu mă cam feresc de extravertiți deoarece îmi golesc bateriile, mai ales când sunt mai mulți la un loc. Extravertiții trebuie să fie de-a dreptul rafinați ca să pot sta în preajma lor, să aibă o cunoaștere filozofică și psihologică vastă și eventual să mă încurajeze să practic ceva sporturi extreme sau să facem diverse peripeții. Nu pot suporta un extravert doar pe ideea să stăm și să vorbim despre nimicuri și să râdem la ceva de mâncat și băut, dacă nu am acces la lumea lui interioară și nu facem chestii neobișnuite.
Cu introvertiții nu e așa. Am ceva din mama răniților deci chiar dacă cineva ar fi mult mai slab pregătit decât mine, atâta timp cât e introvertit, aș fi dispus să vorbesc cu el despre ce îl frământă, să îl ascult sau pur și simplu să facem cam orice împreună, indiferent cât de plictisitoare e activitatea. Să fim singuri împreună.

| RAY a răspuns:

Persoanele rationale, urasc ipocriti, dogmatici, inchisi la minte, fixisti indiferent de cum sunt

| T0T a răspuns:

Prefer undeva la mijloc. Adică nici să îmi facă capul calendar cu toate problemele lor dar nici să nu spună absolut nimic despre ele. Deci persoanele echilibrate.

| Freya1 a răspuns:

Sincer introvertite.Imi place mai mult cand un om este mai retinut decat prea vorbaret

| OldSoul a răspuns:

Daca e sa aleg intre extreme le aleg pe cele extrovertite.
Din simplul motiv ca nu am suficienta rabdare sa le cunosc pe cele introvertite, cel mai adesea nici nu se leaga conversatia cu ele, iar in cazul relationarilor nici nu-mi dau seama daca ele sunt sau nu sunt interesate de mine.

In concluzie, cel putin mie mi se pare un timp irosit, ele nefiind in stare sa faca un al 2-lea pas, (daca pot zice asa) iar eu nu sunt genul sa insist (sa ma bag in seama) mai mult de doua ori.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sa incline balanta spre introversie, cred ca alea.
Isi incarca bateriile fiind singuri in mare parte, eu sunt un tip ce nu imi place sa fiu sufocat de prezenta nimanui ( nu as putea sta de exemplu cu o fata ce vrea sa fim impreuna non-stop, am nevoie de timp pentru mine, imi place linistea in general mai mult -dar imi place si galagia, dar dintre astea doua, prefer linistea mult mai mult)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Undeva la mijloc. Nu sufar persoanele timide sau tacute care scot cu clestele cuvintele de la ei. Dar nici aia care nu mai tac. Daca spun ceva interesant/folositor, atunci nu e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una, nici alta. Ceva între.O relație cu o persoană introvertită e complicată, ea nu își exprimă sentimentele, preferă să stea singură, e închisă in ea însăși.O persoană extrovertită ar părea o alternativă mai bună, dar si ea are dezavantajele ei.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cred ca m-as simti mai bine cu o persoana extrovertita, eu fiind introvert pana-n ceruri si-napoi, m-ar scoate din cochilie si cred ca mi-ar da ceva mai mult avant. Si cand spun "extrovertita" nu ma refer neaparat la o persoana care se zbenguieste toata ziua de zici c-a baut 10 litri de Cola si nu mai tace deloc, ci la o persoana care-mi exprima vitalitate, ceva mai multa energie pozitiva si chef de viata.

| VictorFenrir explică (pentru m1dn1gh7):

Depinde poate gasesti o persoana la fel ca tine si incepeti sa va motivati amandoi

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru VictorFenrir):

Am incercat asta, n-a dat roade, a fost ceva de genul "ne plangem unul pe celalalt".

| VictorFenrir explică (pentru m1dn1gh7):

Intr.un fel e bine si asta, aveati amandoi unde sa va descarcati.