| anonim_4396 a întrebat:

De ce poartă filmele pentru adulți și denumirea de "filme XXX"?
De la ce vine acel "XXX"?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Filmele din Statele Unite sunt evaluate de Motion Picture Association of America. Când a fost pornit pentru prima dată sistemul de evaluare, acesta avea mai multe clasificări: G (public general), M (matur), R (restricționat) și X (explicit). Evaluarea X nu a fost utilizată doar pentru materiale explicite; violența explicită a fost, de asemenea, etichetată cu o evaluare X. De exemplu, filmul Stanley Kubrick A Clockwork Orange a primit inițial o notă X

Diferitele ratinguri ale filmelor au fost înregistrate pentru a împiedica autoaplicarea lor decât pentru a fi aplicate de MPAA, cu excepția ratingului X, care nu era o marcă comercială. Producătorii de au început să auto-aplice ratingul X, chiar dacă filmele lor nu au fost recenzate sau evaluate de MPAA. În curând, ei au început auto-evaluarea XXX ca o strategie de marketing pentru a sugera că sunt „mai expliciți" decât o „simplă" evaluare X.

În anii următori, MPAA a modificat sistemul de rating. Deoarece nu a fost o bună înțelegere a diferenței dintre M (matur) și R (restricționat), M a fost schimbat în GP (general cu îndrumare parentală), iar apoi, în 1972, calificarea GP a fost redenumită în PG (îndrumare parentală) sugerat). În 1984, MPAA a adăugat, de asemenea, un nou rating între PG și R, clasificarea PG-13 (îndrumare parentală sugerată pentru copiii sub 13 ani). În 1990, au retras ratingul X; astăzi, niciun film nu este evaluat vreodată X de MPAA. În schimb, ratingul NC-17 cu marcă comercială este utilizat pentru filmele care odată ar fi primit un rating X.

Deci, clasificarea X nu mai este utilizată, iar clasificarea XXX nu a existat niciodată cu adevărat ca un film oficial, dar a devenit atât de conectat cu încât este încă autoaplicat ca instrument de marketing de către producătorii

| RAY a răspuns (pentru RAY):

TPU restricteaza cuvinte aci dar le lasa pe copii de 12 ani sa puna la dragoste si sex

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De la clasificarea filmelor. Dupa a avut loc clasificarea filmelor (G, PG, PG-13, R, NC-17) s-a introdus si "X" pentru cele explicite, insa pentru ca nu era asa de "explicita" aceasta categorie, au trainsformat-o in trei de x. big grin

| Celcestietot a răspuns:

Se refera si deci vine, de la continutul pentru adulti.

| Cristian84 a răspuns:

O ce intrebare chiar as vrea sa stiu si eu ca deja sunt curios