| Kolors a întrebat:

De ce s-a dat drumul la granita? Parca era "stare de urgenta".

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Vezi că iar prostești omul, minți cu nerușinare.
Kolors mamă, ia-ți contract de la angajator (neamț sau ce-o fi) nu de la STAT (apropo, istețule serios, ce-i aia "stat"?) și du-te și fă bani

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde s-a dat drumul?

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Am vazut la TV, romanii se duc la munca la culesc de sparanghel in Germania.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Si asta inseamna ca e deschisa granita?
Granita inchisa inseamna ca nu se permite intrarea strainilor.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Oamenii aia se duc cu curse charter organizate, cu aprobari de la statele unde pleaca.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Nu te contrazic pentru ca nu stiu. Asta e ceva ce am vazut de dimineata, mi-am pus si eu cateva intrebari, dar nu m-au interesat foarte mult. Oricum se observa o oarecare relaxare prin tara. Nu mai pare asa o urgenta starea asta.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

In caz ca nu iti merge dexul

STAT1, state, s. n. 1. (Jur.) Instituție suprastructurală, instrument principal de organizare politică și administrativă prin intermediul căruia se exercită funcționalitatea sistemului social și sunt reglementate relațiile dintre oameni; teritoriul și populația asupra cărora își exercită autoritatea această organizație; țară. ◊

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Pe "stat"-ul ăla invocat inutil și greșit din nou, de tine. in doare in bască.

Kolors mamă, cum spuneam, ia-ți contract de la angajator (neamț sau ce-o fi) nu de la STAT și du-te și fă bani că ăsta de aci te minte

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Tu nu prea intelegi ce citesti asa e?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Fă tu o lecție de lectură online cu cei pe care-i fraierești cu răspunsuri gresite

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Vaaai, scuze, am promis că nu-ți mai răspund.
Gata, de acum, promit să mă țin de cuvânt!

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Vezi că iar prostești omul, minți cu nerușinare.
Kolors mamă, ia-ți contract de la angajator (neamț sau ce-o fi) nu de la STAT (apropo, istețule serios, ce-i aia "stat"?) și du-te și fă bani

| sierra1 a răspuns:

Urgența devine din ce in ce mai puțin "acută". Să vezi ce excepții apar cu ordonanța 9

| Wr3nch a răspuns:

laughing) Buna gluma. Toate astea sunt pentru ca Germania vrea muncitori si isi permite sa ii angajeze. Orignea lui Iohannis nu are nicio treaba aici, e faptul ca oricat ar primi tot li se pare mai mult ca salariul minim in tara.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai gemania vrea sclavi ca nemtalaii lor ar culege sparaghel pe 5000 de euro, alor nostri daca le dau 1200 eurowinking si iti dai seama ce conditii de munca si dorm prin niste baraci.
se face ca stiu cum sunt nemtiiwinking

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Si unele firme romanesti is la fel, au adus muncitori din Vietnam ca ai nostri dejar vor salar si conditii prea bune. De ce vin aia din Vietnam la noi? Ezy, is platiti mai bine. Hai sa nu dam doar in germani cand romanii au rupt Italia si Spania de ani bunilaughing

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Da,asa este!

| Wr3nch a răspuns:

BTW poti pleca din tara daca o faci in interes de serviciu si nu te duci in tara care e clasificata ca si focar, cum sunt Italia si Spania.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

"Nu romanii, sclavii pleaca la cules..."

Asa e, romanii adevarati stau aici sa taie frunza la caini si sa astepte sa le pice pomeni de la stat.

"Li s-a promis o suma si in realitate le da o alta suma"

Daca ar fi asa, nu ar merge unii dintre ei de 5-10 ani, in fiecare an. Logica imi spune ca fac asta pentru ca e convenabil, decat sa stai ca un trantor la bodega in sat pe banii proveniti din alocatiile copiilor.

"Niste prosti care jumatate din ei se vor intoarce infectati"

Daca ar fi sa aleg, oricand as prefera sa ma imbolnavesc in Germania decat in Romania. Stai linistita ca sunt mai protejati de 10 ori acolo decat daca ar lucra aici in constructii, de exemplu.

"...de fapt parintii lui din Germania sunt veri cu Merkel..."

Din pacate nu e asa, dar daca ar fi, ar fi chiar foarte tare, inseamna ca intr-adevar familia respectiva are vocatie de lider si merita tot respectul.

Nemtii ca sa ajunga unde sunt, ani de zile dupa WW2 au muncit de au rupt si au trait in conditii grele. Romanul vrea sa stea s-o frece, dar sa aiba banii altora. Nu merge asa. Mai mult, daca ii vede pe unii ca chiar vor sa faca ceva, ii si dezaproba.

| Apokales a răspuns:

Hai lasa ura. Sunt romani saraci, era intrebata in reportajul pe care l-am vazut de dimineata o femeie care nu stia ce o sa fie acolo, deci se ducea la risc doar sa scape de Romania, mai exact de saracia din Romania. Nu se duc ca le e rau cu binele, se duc la raul cel mai mic. Prost nu este presedintele, prost e ala care o mai vota cu PNL, PSD, UDMR, partidul acela al lui Tariceanu si toti dinozaurii astia comunisti. Recunosc am votat cu Iohannis, dar in al doilea tur cand nu aveam ce alege. Am ales "prostul" cel mai mic cum s-ar spune.

| JicaContra a răspuns:

Nu s-a dat drumul
dar
romani care se intorc acasa NU pot fi trimisi "inapoi", au dreptul sa se intoarca acasa asa ca sunt bagati in carantina
exista transporturi de materiale sanitare care sunt permise
si, romanii au dreptul sa plece la lucru, li se face test samd

insa incearca sa pleci ca turist in state, vezi daca reusesti (asta ar insemna granita deschisa)

Răspuns utilizator avertizat