| kathessa a întrebat:

De ce sa nu ii ajutam la teme pe unii, dar altora sa le dam raspunsuri despre sex? Adica nu le dam o mina de ajutor in ceva serios, dar le facem educatie sexuala?

Răspuns Câştigător
| sw33t13ang3l a răspuns:

Pai si educatia sexuala e importanta...Si cu temele...nu-ti face griji! O sa primeasca ei raspuns!winkingCat de curand!big grin

7 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Lectii de sex laughing.sa fim seriosi, intreabá toti baieti de aici unde e centrul p. z. i.
Daca stie vreo unu eu ma arunc dupa bloc (de desen)

auran
| auran a răspuns:

Si de ce nu educatie sexuala?! Poate ca-i mai importanta decat matematica, desi daca nu stiu cat fac 1+1, suma copiilor va fi mai mare decat 2...
Eu propun sa-ti faci un blog cu numele "Haideti sa ne facem tema...aici, dincolo"...ma rog unde doresc invataceii...

| Gabry a răspuns:

Am mai dat un raspuns la o astfel de intrebare si de aceea ma repet:
Nu sunt de acord! E adevarat ca au nevoie de ajutor pentru a nu lua un mare 4, dar daca isi posteaza aici temele, noi le rezolvam si ei se duc cu tema facuta, la test ce vor face?! Daca sunt ajutati la teme satisfactia va fi pe moment, dar cu nota aia in fata de la lucrare?! Am 12 ani, se intampla sa nu inteleg, dar daca nu inteleg intreb profesorul sa ne mai explice odata! Profesorul ala e platit ca sa explice o data, de doua chiar si de trei, dar dupa inseamna ca are elevul ceva sau nu are urechi pentru explicatii...Au fost si situatii in care mi-a fost rusine sa intreb! Am venit acasa si cica ma apucam de teme, dar cum nu am inteles... ce fac, sa intrem pe TPU?! Nu, m-am uitat la schema din caiet si la exercitiile facute in clasa, si uite, am inteles care e treaba si am stiut sa-mi fac tema! Dar nu e numai asta, mai exista si lenea...

In legatura cu faptul ca raspundem la intrebari legata de sex: la intrebarile astea nu ai pe cine sa intrebi, iti este jena sa o intrebi pe mama, sa il intrebi pe tata, un prieten (mie nu mie jena, dar exista cazuri). Aici nu te cunoaste nimeni si nu ai de cine sa-ti fie jena (intr-un fel...)!

| emi a răspuns:

Da...insa exista o mica mare diferenta...si anume:pe viitor studiile si intelectualul fiecaruia ne ofera un post de lucru...
Ti se pare drept ca un natarau sa ocupe un post care pe drept ti s-ar potrivi bine? sau sa fi obligata sa faci munci duble pentru ca colegii tai nu-s in stare sa-si faca treaba?
Crezi sau nu despre viata sexuala trebuie sa vb si sa sfatuim, mai ales ca exista tinerele care inca nu cunosc riscurile unor relatii sexuale.si nu au cu cine vorbi, pe cand un ignorant ar trebui stimulat cu singurul ajutor ce-l putem da:sa nu-l ajutam!

| FearNoEvil a răspuns:

Pai si daca ramane insarcinata cu ce o ajuta faptul ca a luat 10 la scoala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kathessa, stii de ce nu se raspunde la teme? in primul rand pentru ca sunt multi care habar nu au despre ceea ce scriu, iar in al doilea rand, cel care isi face temele aici, pe site, nu mai invata nimic. se obisnuieste sa ia totul de-a gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scoala li se predau toate materiile mai putin despre sex. Desigur pe ei nu ii intereseaza materiile si atunci asteapta sa le facem noi temele, iar ei sa ajunga niste neica nimeni ignoranti. Avem nevoie de oameni cu pregatire ca sa ridicam tara asta putin si nu o putem face cu analfabeti. Deci, asa cum noi cei maturi muncim la locul de munca, ei sa munceasca in scoli, invatand, e datoria lor. Despre sex din pacate nu stiu nimic, parintii cred ca sunt prea mici si nu le spun nimic, scoala nu ii invata pentru ca invatamantul nu mai este ca si inainte, asa ca a ramas TPU. DE aceea trebuie sa invete singuri, iar cu restul ii ajutam noi cat putem.