| anonim_4396 a întrebat:

Vreau parerea vostra,acum serios, fara raspunsuri de pe camp : Credeti ca ar fi bine sa se bage in scoli asa numita "Educatie sexuala"? Adica voi credeti ca s-ar imbunatati ceva? Mersi!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

S-ar imbunatati enorm cunostintele copiilor(tinerilor) de azi.Nu si-ar mai face probleme pe TPU ca fetele pot ramane insarcinate dupa un sex oral.

| Zenithf a răspuns:

Educatia sexuala trebuie facuta, problema este insa cine o face. Si este clar ca, atunci cand cei care o fac au agenda comuna cu cei care promoveaza perversiunile sexuale si cauta sa distruga familia, nu poate rezulta nimic bun.

| 0rlando a răspuns:

Dar educația sexuală există deja în școli, de multă vreme.
Problema este că educația sexuală este opțională și trebuie aprobată de părinți și conducerea școlii respective, altfel nu se poate introduce în programă.
Din câte știu, se face din clasa a 5-a, cam devreme zic eu... la mine în școală parcă s-a făcut în clasa a 7-a, dar asta a fost demult.

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună.
Părerea mea că da!
Probabil nu va mai fii atâta neglijență și copiii ar fi informați despre toate bolile și riscurile.
Dirigintele meu este voluntar la "Salvați copiii'' și în fiecare lună vin 2 femei, o asistentă și un psiholog care discută cu toți elevii și ne sunt explicate toate aceste lucruri.
Ne-au fost prezentate toate riscurile, ne-au fost prezentate prezervative (chiar dacă pare amuzant), am fost învățați cum să le folosim, deci, părerea mea e că ar trebui introduse aceste ore.
Pa, pa. :*

| RAY a răspuns:

Da in mod clar da trebuie si inca multe alte lucruri dar din pacate nu ai cu cine

| AlexanderAdrian a răspuns:

Depinde. In principiu si asa cum vede toata lumea pe aici, nu doar ca ar fi bine dar si necesara pentru informarea din timp asupra metodelor de contraceptie, riscurilor, BTS-urilor.

Insa o alta componenta ar trebui sa fie educatia psihosexuala. Din pacate la noi exista o sumedenie de prejudecati care probabil n-ar face decat sa raspandeasca concepte gresite care ar putea declansa si mai multe frustrari decat cele existente.

Vreau sa spun ca exista multi asa zisi specialisti care emit in spatiul public si virtual o groaza de preconceptii si idei aberante privind de exemplu corelatia intre sexualitate si familie, masturbare, corelatia intre sexualitate si religie samd.

O educatie sexuala corecta trebuie sa contina ambele componente: informativa si psihologica, altfel probabil s-ar putea confrunta cu efecte negative.

Din cate observ pe TPU, cred ca aceasta educatie ar trebui sa inceapa undeva pe la varsta de 13 ani.

Nu cred ca avem insa specialisti bine pregatiti si fara preconceptii si prejudecati pentru o astfel de educare in toate scolile.

| AliGab a răspuns:

Atata timp cat promoveaza moralitatea si o conceptie sanatoasa despre sex, si ca nu este bine a face sex, ci dragoste, aratandu-se si promovandu-se diferenta dintre cele doua, atunci este bine venita. Dar daca nu face decat sa-ti explice metode de contraceptie (pastile=otrava, va recomand pentru cei ce au de comentat impotriva afirmatiei mele sa citeasca prospectul de anticonceptionale dar si eticheta prezervativului sa vada ce contine substanta cu care este impregnat acesta si mai apoi sa se documenteze in legatura cu aceste componete cat de "bine" fac organismului, in special al femeii) si sa ti se propuna sa te masturbezi (=probleme psihice/sociale, probleme in gasi un partener) in loc sa ai un partener stabil, atunci este clar ca vom ajunge mai rau ca animalele, luandu-ne dupa instincte si denigrand dragostea cea adevarata.

Răspuns utilizator avertizat
| ParisulTau a răspuns:

Da! Eu cred ca ar prinde foarte bine aceasta ora! Pentru ca una e sa primesti informatii foarte utile de la niste persoane specializate si una de la prietena sau de pe net sau de la nu stiu cine auzite. Poate asa nu ar mai ramane fetite de 13 ani insarcinate sau cu alte boli. Ar stii sa se fereasca si in primul rand sa se protejeze si ar afla si cum functioneaza organismul lor, cum se dezvolta. Avantaje si dezavantaje. Ce impact are actul sexual asupra organismului si asupra psihicului.