| anonim_4396 a întrebat:

De ce sa nu te sinucizi cand esti intr-o depresie adanca de multi ani? Ce poate bun sa se mai intample? Cum sa treci peste tristetea foarte apasatoare?

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu doar eternitatea este miza noastra...
În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Frate,orice problema se poate rezolva, au fost multe cazuri de oameni cu probleme care au ajuns sa fie distrusi pshic dar pana la urma si le-au rezolvat.
Incearca sa vorbesti cu ai tai fiindca doar ei te pot ajuta, numai persoanele apropiate pot sa te ajute, gandeste-te de doua ori inainte sa faci ceva, nu merita sa iti iei viata ca doar una ai si trebuie sa o traiesti.
Multă sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact. Un om care se află într-un stadiu adânc al depresiei nu mai este util pentru societate, și devine implicit o povară pentru cei din jur. De asemenea, cred că odată ajuns în punctul în care să-ți dorești moartea, nu mai ai șanse de recuperare. E prea târziu.

| CostaMate a răspuns:

Cel mai bun remediu: street workout ul; de ce sa te sinucizi cand poti fii deasupra tuturor

| andrada2222 a răspuns:

Aceasta este doar o perioada mai trista din viata ta care va trece, nu trebuie sa te sinucizi pentru ca lumea nu se termina aici du te si exploreaza lume fa ce te face ferict gaseste o motivatie un loc al tau

| Faur_Delia_1997 a răspuns:

Poți încerca să găsești o motivație, un ţel și asta te-ar putea scoate din tristețe. Lucrurile bune se pot întâmpla și în jurul tău, dar poate nu îți dai seama. Perspectiva contează foarte mult. Poți sa încerci sa privești partea frumoasa a vieții chiar dacă nu faci asta de obicei. Trebuie sa tot încerci. Unii oameni își pierd interesul în viață deoarece cred ca numai lucruri rele se pot întâmplă, dar eu cred ca viata e ca o balanta. Nu se pot întâmplă numai lucruri rele sau numai lucruri bune. Sper ca te-am putut ajuta în vreun fel.