| CicianIoanaDiana a întrebat:

De ce se învață franceza sau germana în școli? Dacă vrem să mergem în alte țări? Dacă nu ne plac Germania sau Franța? Uităm limbile la maturitate? Care e părerea ta/dumneavoastră?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lipsa de ocupatie a ministerului de educatie. Mie mia prins bine engleza oricum si nu imi placea... in multe firme comunic in engleza. Acum invat franceza.

| RAY a răspuns:

Mai mult se invata engleza si franceza, in primul rand engleza este o limba internationala iar franceza este o limba latina desi ele doua sunt indrudite, germana se invata in locul limbi engleze sau franzeze fiind o limba internationala cea mai vorbit din ue, desi vezi are sens deci invata ca te vor ajuta pe viitor

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru ca omul sa stie si el cateva limbi straine chiar daca nu se duc in acele tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt limbi europene de circulatie internationala. Iar Romania este parte din Europa, nu din Asia sau Africa (desi uneori suntem comparabili cu anumite tari sarace de acolo).

Poate nu-ti place nici Anglia/SUA, de ce sa inveti engleza?
Nu mai blamati scoala ca va invata limbi straine. Aveti chiar un avantaj: e gratis. Mai tarziu n-are rost sa dati sacose de bani ca sa invatati. Sunt destui oameni in situatia asta, oameni care s-au trezit mai tarziu ca au nevoie daca vor un trai mai bun intr-o alta tara sau poate vor lucra la cine stie ce call center/support job.

| xByte a răspuns:

Personal am facut spaniola in scoala generala, franceza in liceu, iar cand m-am mutat in alt liceu am inceput sa fac germana. Pana in prezent (au trecut aproximativ 6 ani de la terminarea liceului) am uitat toate limbile mentionate mai sus, eu unul preferand sa ma axez pe engleza, fiind mult mai utila (din punctul meu de vedere).

| julliema a răspuns:

In primul rand se invata pentru ca ajuta la dezvoltarea ta personala. Cercetătorii au descoperit că beneficiile cunoaşterii mai multor limbi sunt mult mai mari decât se credea anterior. Abilitatea ar putea ajuta la menţinerea unui creier sănătos pe tot parcursul vieţii.

In al doilea rand sunt limbi de circulatie interationala. Engleza se vorbeste aproape peste tot pe glob. Vei gasi oameni care sa stie macar cateva cuvinte in engleza sa te indrume daca ai nevoie.

In al 3-lea rand vei avea nevoie pe piata muncii. Tot mai multe joburi cer cunoasterea a cel putin o limba straina.

Sau te duci la munca in strainatate, este important sa stii macar ceva, sa te descurci intr-o conversatie simpla, banala. Macar sa stii cat iei salariullaughing

Nu le uiti la maturitate daca le stapanesti. Sfatul meu este sa le inveti pentru ca iti vor folosi cu siguranta pe viitor.

| PopescuTudor a răspuns:

Se invata Germana si Franceza pentru ca sunt usor de predat si mai usor de retinut

| RAY a răspuns (pentru PopescuTudor):

Usor de retinut si predat limba germana serios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da! Daca o faci din scoala generala (inca din ciclul primar) chiar este! Problema e daca iti si place.