| Cliar a întrebat:

De ce se spune ca "banii sunt ochiul dracului"? Am tot auzit vorba asta ieri si chiar sunt curios happy

9 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Banuiesc ca esti destul de mic daca ai pus intrebarea asta. Asteapta sa cresti si vei vedea in jurul tau oameni care se lupta sa stranga cat mai multi bani, oameni care fura, oameni egoisti, zgarciti, avari, fara scrupule oameni care ar fi in stare sa calce pe cadavre pentru a capata cat mai mult.

| Drimmero a răspuns:

Banul nu aduce fericirea,, fericirea nu consta in ban, oricine o stie. Cati oameni bogati nu sunt tristi pentru ca au prea multi bani si s-au plictisit de viata? Cand le ai pe toate,, e si normal sa te plictisesti...
Banul este bun pentru a satisface nevoile, dar nu si tot luxul,, dar e cam trist cum mereu banul l-a dominat pe om si nu invers, omul e sluga unei hartii fara valoare/
Sa fim seriosi, valoarea e pusa doar de om, hartia in realitate este egala cu cea igienica de-o pui in sul!

| T0T a răspuns:

Pentru că având mulți bani te schimbi și îți poți pierde principiile pe care le aveai fără bani ajungând să îți controleze fiecare aspect al vieții și să ți-o domine.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil pentru ca banii pot cumpara pe oricine.

| Dorotheea21 a răspuns:

Tentatia.
De acolo vine vorba.
Nimeni, (cred ca poate sa fie citit cu majuscule) happy nu trece pe strada fara sa faca cuvenita plecaciune daca vede pe jos o bancnota de 100, ca sa o ridice. happy

| Cliar explică (pentru Dorotheea21):

Depinde, daca o vezi si din pacate e rupta nu te mai apleci laughing In rest e ca si luata

| Felissa13Eden a răspuns:

Pentru ca iti controleaza viata si nu-ti aduc niciun bine.
Practic mori de foame fata bani si te duci la dracu'.

| Psychothic a răspuns:

Banii sunt ochiul dracului pentru că, cu cât avem mai mulți bani, cu atât este mai greu pentru acele persoane să-și păstreze onestitatea, omenia, milostenia, calitățile și acele persoane devin tot mai egoiste și avide după îmbogățire.

| popa07ady a răspuns:

Banii nu aduc fericirea (dar o intretine) laughing. Adevarul este ca banii, in numar mare aduc numai necazuri, intri in pacat mai repede.