| Miruna0909 a întrebat:

De ce se zice de tara asta ca e foarte religioasa, dar sunt atatia oameni rai, violatori, barfitori, etc, mai ales oamenii in varsta(babele), care barfesc foarte mult?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

99% sunt creștini și doar 1% atei,agnostici ceea ce este extrem de puțin,romanul e superstițios,paranoic, credul, încă se mai apelează la vrăjitoare, horoscop, ghicitoare și alte credințe magice

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea celor credinciosi din tara de la noi sunt credinciosi din frica nu din convingere. Le e frica sa nu ii bata vreo divinitate, de aia se dau credinciosi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca se recomanda a fi religiosi tocmai cele mai josnice persoane, in general.
Desi crestinismul promova exact opusul, astazi a ramas doar un paravan dupa care se ascund cele mai spurcate lighioane.
Oamenii cu liber arbitru/moralitate sunt suficient de neprosti incat sa nu creada in basmele biblice, chiar daca principiile crestinului ideal le sunt egale.

| anonim3248 a răspuns:

România nu mai e țara de acum 30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că aceia s-au declarat religioși la Recensământ, dar realitatea e alta. Ei cred în Dumnezeu, dar nu Îl cunosc cu adevărat.

"Nu oricine-Mi zice: ‘Doamne, Doamne!’ va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri." - Matei 7:21

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca preia ipocritul daniel a spus că nu contează credință și botezul la 6 săptămâni, biserica e o mafie, preoți niste viermi lacomi după avere

| pufulescu0o a răspuns:

" se zice de tara asta"... cine zice si de ce crezi tot ce se zice? Se mai zice si ca suntem hoti de buzunare si manglitori mesteri. Esti hot de buzunare tu?
Se mai zice si ca romancele se prostitueaza cu placere. Si asta crezi ca e adevarat? Eu de abia gasesc ceva de agatat cand vin prin tara!
Revenind la credinta, una este sa te declari credincios, alta sa fii! Turcii pe aici prin Germania se bat cu caramida in piept la capitolul credinta, si astia majoritatea sunt asa, dar de fapt baga la pariuri si beau cot la cot cu romanii si alte natii! Intr-adevar, nu mananca porc, asta e adevarat, la toate celelalte ale credintei si-au luat invoire.

| Ararat a răspuns:

Nu e doar la noi asa. Uita-te si in afara la conservatori cat ii iau apararea lui Tate, pedofililor de 40 de ani care au relatii cu copile de 14, violentei domestice si asa mai departe. Toata uratenia lumii vine din religii. Toti se simt ok sa faca nedreptati cat timp spun o rugaciune la finalul zilei.