| MauvaisRose a întrebat:

De ce simte nevoia femeia sa schimbe barbatul de langa ea? Si cand barbatul se schimba, ii reproseaza si atunci ca s-a schimbat si nici asa nu e bine. de unde se trage dorinta asta a femeii de a manipula barbatul de langa ea, sa fie cum vrea ea, si cand e cum vrea ea (ca ala cu care e ce sa faca si el, trebuie sa aiba ce babardi, si o suporta), iar gaseste lucruri care sa-i reproseze.

e si barbatul de vina aici, ca unul cu personalitate ar domina-o calumea, sa ii faca gura aia mare sa taca.

dar faptul ca are personalitate barbatul, nu prea o impiedica uneori pe femeie sa vrea sa-l schimbe.

se trage cumva din nesiguranta? sau asta se intampla numai in cazurile in care se cupleaza cu barbati fara personalitate, si profita de faptul ca pot face ce vor din barbatul de langa ele?
dar si asta pare a fi nesiguranta.
voi ce ziceti?

va lasati schimbati de iubite in numele iubirii daaa iubireaa?

12 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Dupa ceva timp de relatie, fiecare isi imprumuta obiceiurile, actiunile, preferintele, chiar si unele expresii si ajung un talmes-balmes mutant, un Frankenstein, fiecare lasandu-si amprenta personala si devin un tot, deci schimbarea este inevitabila, ca te mai schimbi pentru ea si ea pentru tine, asta este partea a doua.

Eu il numesc conceptul Venus de Milo.
Venus de Milo reprezinta zeita frumusetii si a dragostei, cand o vezi prima data, ti se taie rasuflarea, asa de frumoasa ti se pare. In timp si daca te uiti mai atent, incepi sa vezi ca acea frumoasa statuie are o crapatura, o imperfectiune, un defect. Continui si vezi ca nu are doar un defect, are o sumedenie.
Asa este si cu alesul de barbati pentru relatii. La inceput este diferit, nu se vad adevaratele defecte, totul pare perfect, nu ai schimba nimic. Dar dupa ceva timp si fluturi digerati in stomac, "parca ar fi mai bine daca", "ar fi ideal daca", "ce bine ar fi daca" si tot asa pana cand incerci sa il modelezi dupa bunul tau plac. Nu stiu ce se schimba, perceptia si dorinta ta sau persoana de langa.
Femei, barbati, animale, bastoane de cauciuc, toate si toti sunt schimbatoare.

Este clasica chestia cu "Te-ai schimbat, nu mai este ca la inceput, as vrea sa luam o pauza, distanta ne-ar face bine.", cand fix ea / el l-a schimbat.

Chesti este ca in relatii, cam trebuie sa mai lasi de la tine, deci nu poti sa fi un bolovan care nu se da dupa iubita, ca te lasa chiar daca nu te-a schimbat.

Planul stabilit nu merge intotdeauna cum trebuie, "ma cuplez cu el, fac ce vreau cu el, il dresez cum trebuie" nu merge de fiecare data. Chiar daca il schimba, tot nu o sa fie bine, pierde acel "ceva", originalitatea, plus ca intr-o relatie nu este asa de frumos ca sa fie doar cum vrea unul, unde-i sarea si piperul?
Cine stie ce haos a avut in viata lui / ei, si cauta acuma stabilitatea.
Cine stie, poate a fost sora / fratele mai mare si a trebuit sa aiba grija de cei mici si acuma are nevoie sa stie ca are control si ca totul o sa fie bine.

Nesiguranta? Mai bine, "nu stiu ce vreau, dar poate il transform in ce vreau", cine stie, fiecare are pasarelele lui.

"va lasati schimbati de iubite in numele iubirii daaa iubireaa?"
Singur, nu s-a nascut persoana care sa ma suporte, nivelul ciudateniilor in mine este prea ridicat, fondator P.(rost) U.(rat) G.(ras) si iubirea nu exista.

P.S. Tu nu stii cate fac barbatii pentru o bucata de 3. 14zda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intampla doar la femei, sunt si barbati care vor sa manipuleze si sa modeleze dupa cum vor ei. Tine pur si simplu de personalitatea oamenilor

| MauvaisRose explică (pentru suntserios):

Eu nu cred ca barbatii vor sa schimbe in modul irelevant si irational cum o fac femeile.
femeile intervin si au ceva de spus si cand e vorba de niste pasiuni care chiar nu le influenteaza cu nimic, dau acum un exemplu.
intr-adevar sunt si barbati mai imposibili, dar nu bat femeile la capitolul asta.

| suntserios a răspuns (pentru MauvaisRose):

Inseamna ca femeile sunt mai egoiste happy

| relian a răspuns:

Femeile in general au un vis si anume sa gaseasca daca pot barbatul fatal, visat bla bla povesti.Ei chestia este ca ele nu ca doar viseaza dar cind dau peste un barbat care se pare are ceva din visele lor hop li se aprinde un beculet, cred ca lau gasit deja.Dar de abia dupa vad ca situatia nu sta chiar in visul lor si uite asa la orice aparitie a unui tip care are ceva legat de visul ei ea se va aprinde dupa acel tip.Bine asta daca are ocazia, ca nu se gasesc tipii astia asa la tot pasul.Pe femei la doare la palarie de siguranta sau mai stiu ce alte chestii.Cind apare barbatul visat sau asa cred ele nu mai tin cont de nimic, nici de bani nici de sfaturi, nici de exprienta.De o mie de ori daca gresesc ele vor repata aceiasi greseala la infinit.Bine sint si execeptii normal dar vorbeam asa la modul general.

| relian a răspuns:

Bineinteles ca si barbatii au vise dar femeile sint ceva mai slabute si naive cind vine vorba de vise.Cu alte cuvinte barbatii as putea zice ca sint nitel mai cu capul unde ii este locul decit femeile.Bine asta privind chestiunea in discutie.

| Mădă0611 a răspuns:

Femeile se gandesc la viitor, barbatii doar la prezent, daca ti-e stricata bicicleta, poti merge pe jos, o zi, doua, dar daca trebuie sa mergi zilnic, o repari. devil Plus ca oamenii se schimba singuri, din dorinta de a cuceri 100%, de oricine ar fi vorba.

| MauvaisRose explică (pentru Mădă0611):

Pai e vina barbatilor, ca se cupleaza cu d-astea de se gandesc doar la viitor, care nu traiesc prezentul.
cei care traiesc prezentul sunt libertinii, oamenii langa care te vei simti mereu TU, langa care nu vei fi criticat niciodata si constrans sa te schimbi.
schimbarea e buna, dar depinde de schimbare.
daca o fufa d-asta nu te lasa sa traiesti cum vrei tu, si are mereu ceva sa-ti reproseze, pai clar e o persoana toxica.
si iubirea nu are legatura cu dorinta de a schimba pe cineva, nu e un motiv sa vrei sa schimbi sau sa te schimbi pentru ca iubesti, asta e cea mai mare prostie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MauvaisRose):

Nu e vina nimanui, asa sunt oamenii, femeile trebuie apoi sa aiba grija de copii, de asta se gandesc la viitor, barbatii vor doar sa aiba urmasi, sa creada ca au de fapt, ca daca nu au grija de ei, ciuciu. Asa suntem noi creati, ca iti place sau nu. Bineinteles ca nu te obliga nimeni, direct, sa fii asa, dar indirect da, si o sa simti asta vreodata, sau crezi ca natura ne-a creat sa ne distram doar? rolling eyes

Te schimbi cand "iubesti" pentru ca vrei sa fii "iubit", nu iti cere nimeni, decat daca e vorba de chestii daunatoare, si atunci poti sa te pui si in cap, nimeni intreg la cap nu vrea o relatie de genul, oamenii se gandesc doar la propria persoana, daca cineva gaseste placere in prezenta ta, e logic sa te protejeze, sa vrea sa te schimbe pentru a te avea mai mult.

| ElenaSA a răspuns:

Chiar si cei fara personalitate refuza uneori sa se schimbe. Femeii i se trage din faptul ca ea crede ca are putere, ca poate schimba lucruri. Nefericirea este ca ea considerea chiar in beneficiul barbatului schimbarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii,plictiseala.Monotonie,aceeas zi aceleasi obiceiuri. La un momendat dupa relaurea zilnica a fimelor intervine rutina.Totul e mecanic, satui amandoi de cel de langa el/ea. Daca e iubire, nu are cum sa se intampe cum ai spus tu.

| MauvaisRose explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de rutina aici mereu.
ca rutina inseamna sa nu te apuci de ceva nou, sa nu experimentezi nimic.
de exemplu, barbatul vrea sa se apuce de ceva ce implica adrenalina, sa invete sa mearga pe moto, sau sa faca parasutism.
femeia, paranoica cum e ea asa, simte nevoia sa deschida gura mare si sa zica "iubiiii, nu te apuca de asa ceva! nu trai la maxim clipa, de ce nu te gandesti si la mine? crying ca stau cu grija, ca mi-e frica sa nu patesti ceva, ca esti tot ce am, cand nu esti langa mine, imi tin respiratia pana lesin si dulce e trezirea cand ma resuscitezi..."

se baga si e impotriva.
intelegi?