| anonim_4396 a întrebat:

De ce societatea privește sensibilitatea unui băiat ca pe un defect?

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E o slabiciune, iti bat joc de tine fetele, te manipuleaza cum au chef ele dar si alti, iti bate joc lumea de tine, plange undeva intr-un loc inchis sau mediteaza, femeile cand un barbat care plange fuge de el, dar cand vede ca ucide pe cineva are placere, asa am evoluat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca este.
Cel putin cea exagerata.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cea exagerată da. Aceea poartă alt nume...cu prefixul "hiper-".

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

"A fi barbat" cere mai multa duritate si un pic de egoism, decat sensibilitate.
Si totusi, fara un pic de empatie/sensibilitate pentru cei mai slabi decat el, parca nu e barbat pana la capat.
Trebuie echilibru, dar oricum, unde primeaza sensibilitatea, barbatia nu e acasa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da de unde pana unde? Ca nu am auzit asa ceva.

Bine, am auzit evident, dar vreau sa sugerez ca nu este deloc asa. Eu plang la filmele de dragoste
si inca la un lucru (pe care nu o sa il zic aici) si sunt mandru de asta laughing

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Hai spune, cine te oprește, oricum rămâne între noi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai nu zic asa... repede. Doar in gluma la un pahar de latte macchiato.

Desi ar fi foarte amuzant laughing

Sau la schimb, dai ceva, primesti ceva thinking (si nu, nu jucam pe pile sau bani).

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eh atunci intri in categoria ălora de i-am menționathee hee sensibilule.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Eh, prin categorii trec mereu, nu ma afecteaza angel

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Na ma ca tot nu i-am aflat secretul...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Sa imi aduci amine cand o sa mai intru pe dsc sa il zic. Promit ca nu o sa mint devil

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

N-am cum sa aflu când intri ca nu avem nimic in comun...fir-ar,mai repede afla gogan secretu' decât eu...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai grupul ala. Sau? S-a destramat? T_T
S-au despartit astrele?

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu stiu ma ca iar m-o scos ardelu' si nici n-am mai intrat dupa.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Au ceapa lui...

| Mosotti a răspuns:

De idioata ce este societatea, deci simplu raspuns.
Si barbatii si femeile sunt egali, si asta o sa observi in multe, accidente masini, picaj avion, razboaie, arme, sunt la fel de sensibili ca femeile.
Ce au in plus e forta fizica, in rest si emotional si fizic nu-s prea departe de femei.

Si baiatul are suflet, are suferinte, emotii, nu e deloc rusine sa fi sensibil, sa plangi sau altele. Si eu sunt sensibil si nu mi-e rusine sa o zic, sunt om, nu superman.

| Freya1 a răspuns:

Sti cum e,bărbatul in general este privint ca o ființă puternică, ce trebuie sa fie tare, ce trebuie sa strângă din dinti si sa isi tina lacrimile in frâu.
Doar un om nebun i-ar spune unui bărbat ca nu are voie sa sufere din dragoste, ca nu are voie sa aiba mila fata de ceva etc.Dar in acelaș timp orce bărbat trebuie sa stie ca nu poate sa fie un zmiorcait ce se plânge din orce, ce leșină cand vede o rană, ce se da batut cand cand e greu si se plânge mereu de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru NOOOONAME):

Ar trebui să o ti in frâu.Vei avea soție, copii si daca doamne fereste pățesc ceva ce vei face.
Sau chiar în caz de un accident, bărbați sunt solicitați tot mai des sa sara in ajutorul victimei si atunci...Nu poti sa pui o femeie sa care un rănit.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Daaa, tare, daca cade jos, isi rupe oasele ca si femeia, ce sa zic, puternic.
SI la emotii la fel, se face ca nu il afecteaza, in el sufera ca dracii.
Cand tragi cu pistolul in el, rana aia doare la fel ca la femeie sa stii.
Cand tragi emotional cu pistolul, cam la fel e, poate cu mici diferente.

Nu e deloc asa, lumea crede ca baiatu e superman?! Nu exista asa ceva.
Nu sa te plangi din orice, dar la multe chestii te doare la fel, si fizic si emotional.
Exista oameni care au oroare de rani, sange si femei si barbati, simt la fel ambii!

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am zis ca barbatul in sine trebuie sa fie insensibil.Dar trebuie sa se inteleaga ca nici o femeie nu va sta cu un barbat plangacios sau incapabil in caz de necaz petru ca lesina.
Nu poti ca si barbat sa stai toata ziua sa te uti la filme de dragoste si sa plangi, sau daca nevasta ta pateste ceva sa o suni pe masa sa o duca la spital sau sa ii bandajeze o rana, cum nu poti de altfel nici sa te vaicaresti ca o muiere daca iti julesti un deget.
Eu am specificat clar, nu e vorba ca nu il doare la fel, nu il afecteaza sau nu are mila, dar trebuie sa se abtina si sa fie mai tare de fire decat o femeie.

| Freya1 a răspuns (pentru NOOOONAME):

Cat timp controlezi chestia asta nu e o problemă. Fiecare are câte o chestie de genul.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Nu am zis de extreme, ca nici mie nu-mi convine una plangacioasa, asta e exagerare, eu am zis ca orice om mediu doar, echilibrat.

| Catrice a răspuns:

Ca aia is si papă-lapte?

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu mă refer la genul acela de băieți.

| Celcestietot a răspuns:

Partea psihopata a societății? Ooo, daa! Societățile formate din persoane care suferă de analfabetism funcțional sau care fac case din furat ori în care domnește imoralitatea? Categoric (și nu mai continui)! Oamenii bolnavi privesc astfel, ce as mai putea zice laughing?!

| Frank51 a răspuns:

In prezent nu mi se pare un defect, dar in trecut era chestiune de viata si de moarte, masculii mai duri puteau sa isi procure hrana mai usor, sa se imperecheze usor si sa faca multi urmasi, ceea ce practic a format societatea din ziua de azi. Nu mai avem multi oameni slabi, raportat la populatie.

| OldSoul a răspuns:

Senibilitatea asta mie imi pare ca se confunda cu multe chestii.
In opinia mea, consider ca e ok sa fii senibil si ca baiat.
Problema e daca tu iti expui aceasta senibilitate incercand sa capeti atentie, mila, sau chestii de genu, aia deja nu se mai numeste sensiblitate.
Iar in opinia mea asa ceva nu se face.

Dar lasand asta, sunt si unii baieti care mimeaza in diferite circumstante aceasta sensiblitate pentru a parea ei baieti buni.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca de-a lungul istoriei arma barbatului era forta, iar a femeii viclensugul unde plansul era parte.

| Ineys a răspuns:

Ca sunt prosti si nu stiu ce e aia sensibilitate.
Nu stiu cati de aici au citit definitia, dar multi o confunda cu slabiciune.

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu, m-am gandit mult la asta.Eu cred ca cei ce privesc asa un oms ensibil, o fac din frustrari si frici interioare.Vezi ceva in ceilalti ce trezeste ceva in tine cu care nu vrei sa te confrunti,cum ar fi ca barbat iti e rusine ca s-ar putea sa-ti placa mirosul unei flori,sau sa porti un tricou roz, sau sa iti placa muzica lui Prince/Michael Jackson.
E ok sa fii sensibil, eu o vad ca pe o calitate, dar e o arta sa stii cum, cat si cu cine sa fii sensibil.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca aceasta calitate o pot avea doar cei care traiesc in curatenie. Trebuie sa faca penitenta ca sa se umileasca, doar asa se deschid spre caritate, benevolenta, rugaciune, iubire superioara si toate virtutile. Deci pentru a umbla prin Duh trebuie sa mortifice Carnea (egoismul, concupiscenta) din ei, altfel nu pot umbla prin Duh.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensibilitatea la orice gen e un defect.
La barbati e si mai naspa, din perspectiva unei femei sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e naspaa, e adorabila.happy Cu atât mai mult la femei.
Daca un tip s-ar apuca de plâns că e la pământ și ar vrea să-i alini durerea plangand pe pieptul tau, tu l-ai respinge că-i defect?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adorabila?sad E jalnica.
Depinde cine e tipul, ce relatie am cu el si ce motiv are.M-as simti eu inconfortabil, din moment ce eu nu plang in public.L-as "alina", daca mi-ar pasa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu voiam să spun că tu ești adorabila, sau ceva de genul dar n-am știut cum s-o spun sau mai bine zis îmi e rușine. happy Mai ales cand scoți cuvinte din context care le-am mai folosit.

Cred și eu că e inconfortabil sa stai într-o "relație" in care partenerul te numește târfă, îți zice că îi e scârbă de tine etc etc. Sau partenera te numește sensibil, jalnic sau îți zice că se simte inconfortabil cu tine, știu că nu ai zis asta direct dar eu n-am prea multa încredere în mine. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adorabila? sad Pisicile sunt adorabile.Eu nu.

| Onisim10 a răspuns:

Pentru că ar trebui sa fie mai bărbat, nu sa plângă de la orice.

| BecSpart a răspuns:

Eu nu cred ca boierii sensibili sau care plâng sunt lasi. Ba din contră, băieții cărora le e frica sa isi arate sentimentele sunt lasi