| Thecurious a întrebat:

De ce societatea romaneasca nu investeste mai mult in educatie?
Elitele isi educa odraslele la scoli private si in univesitati straine, in timp ce marea masa e, conform sondajelor, prost pregatita. Toata lumea striga "Cu ce ma ajuta cutare materieee?".
"Nu inteleg! " " Trebuie sa tocesc!".
Toti vor pragmatismul educational din Occident, adica inveti cateva si de restul te doare in cot.
Daca cetatenii din tara in care tu traiesti au productivitate scazuta si tu, care esti super smecher intr-un domeniu, vei avea de suferit.
Cum rezolvi problema asta? Infiintezi scoli private, unde sa pregatesti elite, ca mai apoi sa le trimiti in Vest? Plebea nu are decat sa le promoveze, daca vrea sa traiasca bine.
Alta solutie exista? Nu cred.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu vad asta, educatia de a fii papagal nu duce la o dezvoltare a unei societati, mai e si factorul genetic care conteaza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe cine întrebi cum rezolvi?
Care problemă? Sari de la una la alta.
Despre ce vrei să discutăm de fapt?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Problema educatiei.
Toata lumea se plange de sistemul de invatamant.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Și? Ai o soluție clară și coerentă?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Nu nu am. Nici cei de la minister nu au.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Cei de la minister au dar nu vor. De exemplu reducerea numărului de oarela materiile inutile ar însemna să dea afară din învățământ câteva mii de profesori, etc. Exemplu. Dna Johanis și-a păstrat postul și pe locul ei nu se poate titulariza nimeni, la nesfârșit. Interese politice primează celor ale elevilor. Când termini liceul dacă nu intri la facultate, ești somer cu înalte studii, căci tot ce ai învățat în liceu nu îți folosește la nimic în viață. Dacă ai învățat pe de rost comentarii și rezumate pe de rost ca să treci bacul, ce mai contează că nu știi deloc să gândești?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Daca vrei sa intelegi ceva, trebuie sa iti pui si intrebari despre acel ceva. Nu e suficient sa inveti pe de rost. Dorinta de a cunoaste lipseste multora.
Depinde de o groaza de factori.
E atat de complicat, incat iti vine sa spui "Invata dracului si gata! Ce atata tura-vura!"
Nu merge asa. Educatia comunista nu mai poate fi aplicata. Pedagogii au de aface cu noi generatii de copii. Vor fi gasite solutii, caci societatile trebuie sa evolueze.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Educatia comunista nu mai poate fi aplicata.
Iar o luați cu comunismul și educația lui, fără să aveți habar ce s-a petrecut pe acea vreme.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Comunistii au rezolvat problema analfabetismului in Romania. Guvernul regal nu putea gasi o rezolvare in scurt timp.
Saracii si taranii au avut sansa la educatie.
Cunosc ororile regimului, insa trebuie sa recunoasteti ca au fost si parti bune.

| doctorandus a răspuns:

Solutii magice nu exista.

| AC4S4 a răspuns:

La scolile private nu merg elevi buni. Ci elevi ai caror parinti nu suporta faptul ca fiul/fiica lor a intrat la un liceu prost. Multi angajatori arunca CV-urile cand vad diplome de la institutii private... pentru ca sunt, de fapt, obtinute pe bani, nu pe merite.

Sistemul educational din Romania este destul de bun. Se pot face imbunatatiri prin unele parti totusi.

| Teffan a răspuns:

Soluția este nu sa îți "educi odraslele" în cadrul unor scoli private "performante", o "educație" a elitelor(aka a părinților incapabili), ci sa îți iei propria responsabilitate și sa practici homeschooling-ul.
Educația publica, privata, din orice tara(România sau Occident) este o otravă.
Părinții capabili au sarcina morala de a-și educa singuri copiii, de a-i feri de mizeriile Occidentului și de comunismul sistemului de învățământ romanesc.
Bineînțeles, asta aduce, după sine, sacrificii personale IMENSE, intrucat părintele trebuie, spre deosebire de familia moderna confortabila și "ocupata", sa se ocupe 24/24 de ore de copil. Majoritatea sunt niște lași și sub-oameni incapabili care prefera sa le educe alții copiii.
Asta implica, mai departe, autonomia și evitarea serviciului corporatist.