| StrongHeart a întrebat:

De ce spun foarte multi ca Romania e o tara de rahat? Adica,in afara de problema cea mai mare si anume coruptia,avem o tara chiar faina. Avem resurse naturale,avem viteza buna la internet,avem traditii,mancare buna si femei frumoase.Ok, nu avem inca infrastructura ca in alte tari, dar cred ca lucrurile se vor schimba in urmatorii 10-20 de ani. Daca nu ar fi coruptia atat de puternica,romanii ar putea s-o duca extraordinar,dar fiind coruptie,automat este saracie,ne bazam doar pe import,vin straini si fac afaceri la noi si politicienii tot imprumuta bani de la U.E.Dar daca plecam toti unde se va ajunge?
Si de ce toata lumea generalizeaza si spune de romani ca sunt hoti, ca sunt prosti, ca sunt vai de ei.De ce? Am intalnit foarte multi oameni care gandesc asa si au o atitudine foarte pesimista.
Avem oameni capabili in toate domeniile posibile, de ce cred oamenii minciunile astea, ca am fi un popor slab?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e multi romani sant betivi, vorbesc anapoda si sant invidiosi. Daca ma vede unu cu o masina de genu asta si dita mai apartamentul de 100.000€ zice ca sant un rahat inutil care a furat printre straini laughing https://youtu.be/ivKmVcYoxuU asa cum o tipa care face prostitutie in lumea larga si isi face vila cu bmw. Eu reusesc prin munca cinstita dar strang bani apoi ii cheltui altceva nu am ce face cu ei. Era bine daca romanii isi vedeau de treaba si nu intrebau toata ziua cat castigi ma? E stresant chiar

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La fel cum zice orice om (aproape) despre ceva cand nu ii iese bine sau cand vede ca altor persoane lu le iese ceva bine si se lasa si ei afectati. Pur si simplu generalizeaza.
Si nu numai despre tara, despre orice... asta este in natura omului.

Dar nu trebuie sa te gandesti ca este un lucru neaparat rau, trebuie sa existe si astfel de oameni, chiar daca noi nu suntem... uite, daca nu exista lumea cum a existat ea pana acum, tu nu te mai nasteai acum, nu mai puneai intrebarea asta pe TPU.

Revenind la Romania, nu o sa plece toata lumea, lumea vorbeste sa aiba ce sa vorbeasca (zic si de tutun ca este rau si totusi fumeaza). Avem oameni capabili si o sa avem mereu. Si nu AVEM, sa nu folosim acest cuvant, mai bine zis: lumea are oameni capabili, care s-au nascut in Romania (sa nu generalizam si aici), la fel ca in orice alta tara.

Ca solutie, nu prea exista :/

| Catrice a răspuns:

"cred ca lucrurile se vor schimba in urmatorii 10-20 de ani"...pot sa rad?
Nu s-au schimbat în 30 ani și tu crezi că se vor schimba atât de repede?

| StrongHeart explică (pentru Catrice):

Daca si-ar schimba oamenii mentalitatea s-ar putea schimba si s-ar face multe.Sansele sunt sa fie cum zici tu, probabilitatea sa se schimbe ceva daca nu s-a intampalt pana acum este relativ mica.
Problema e mentalitatea.Eu,ma intalnesc chiar si acum cu foarte multi oameni cu mentalitate comunista, ma lovesc de ei peste tot, multi oameni nepasatori, egoisti, fricosi si supusi unui sistem defect.

| Catrice a răspuns (pentru StrongHeart):

Încă îi mai avem pe aia de au trăit în comunism și copii/nepoții unii educați în același fel. Cate generații crezi că sunt necesare ca sa se schimbe ceva? Poate nu următoarea, poate nici cea de după.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu Romania e de vina sau e de "rahat" pentru faptul ca nu avem autostrazi. Mentalitatea asta de rahat al unor români de a da vina pe țara asta pentru orice frustrare și problemă au ei e una idiotică și toxică.
Politicienii sunt de vină pentru lipsa autostrăzilor sau pentru corupție.

Să dai vina pe România pentru coruptie sau saracie e ca si cum ai da vina pe o fata ca a fost violata. Cine e agresorul si cine e victima aici, in cazul asta? Victima e România, agresorul sunt politicienii. Dati vina pe agresor si nu pe victimă.

Orice gunoi de om care zice ceva rau de Romania sau de poporul asta e un frustrat idiot care nu stie ce vorbeste.
Normal ca avem oameni capabili. Am intalnit peste tot romani profesionisti, buni, prietenosi, înțelepți si asa mai departe. Normal ca nu toata lumea poate fi perfecta, dar e o prostie in sine sa te astepti la perfectiune tot timpul. Iar țara asta e casa ta, ma omule! E limba ta si neamul tau! Pai Romania e de vina pentru frustrarile tale personale sau altcineva? Tu esti de vina! tu si politicienii care au distrus tara asta. Nu ea e de vina. Ea e victima.

"Men did not love Rome because she was great. She was great because they had loved her." ― G K Chesterton

Lucrul asta trebuie aplicat la noi! Majoritatea romanilor prima data vor ca Romania sa fie super putere si abia apoi eventual o s-o iubeasca.
Pai nu merge asa. Prima data trebuie s-o iubesti si abia apoi va fi o tara mare si frumoasa!
Asa ca iubeste-ti tara si neamul ba român frustrat ce esti ca alta casa nu ai.

| StrongHeart explică (pentru CostinAlamariu):

Asa e,doar ca un oportunist imbracat la costum cu pile prin guvern si dresat de sistem ti-ar spune ca tot tu esti de vina pentru decizii ce se iau la un nivel inalt si care nu te privesc pe tine.
Omul de rand nu e de vina,nu are responsabilitatea de a conduce alti oameni,nu are banii altora de gestionat,are doar taxe de platit si legi de respectat,legi date de acesti oameni exemplari numiti politicieni, care par a fi impotriva Romaniei, sau poate nu par, chiar sunt, foarte multi din ei.

| hazzz a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca sunt poloticienii de vina de ce nu iesiti la vot tinerilor ca la fiecare votare doar 15% tineri sunt prin sectile de votare...restu stau prin baruri cluburi...si ii doare in cot de viitorul nostru

| StrongHeart explică (pentru hazzz):

Stiu ca i-ai raspunsul lui TwentyOneWay,dar imi permit sa iti spun eu de ce cred ca se intampla asta.
Pentru ca sunt toti o apa si un pamant, nu exista partid sa nu fie corupt in Romania, iar de exista, nu are sustinere, asta e adevarul.
Si asta ti-o spune un om care a iesit la vot cand a fost de votat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru hazzz):

Democratia e o mizerie. Calaul te pune sa-ti votezi arma cu care sa te omoare. DAR CHIAR ȘI AȘA eu am iesit la vot de fiecare data de cand am implinit 18 ani.
Sincer nu sunt de parere ca poti sa dai vina pe popor pentru ca sistemul democratic in sine e o mare idiotenie.

| hazzz a răspuns:

Daca noi nu cerem schimbare m-ai trec 30 de ani + 30 de la revolutie = 60 si pensia iti zic eu ca nu o mai prinzi si dupa o sa zici ba da prosti suntem ca nu ne cerem drepturile si banii pe care ii platim luna de luna la stat abia se vad... locuri de munca zero dar mai bine pleci in afara sa fi sclav la straini..salarile zero ca nu au de unde sa le mareasca daca locurile de munca sunt foarte putine...agricultura nu mai zic ca pe unde vezi cu ochii nimeni nu-si munceste pamantul si asa mai departe