| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt atatia romani rasisti? Ce problema au romanii cu tiganii?
De ce atunci cand un roman vorbeste despre alt roman nu subliniaza ca respectivul e "roman", dar in schimb cand un roman vorbeste despre un tigan spune "tiganul ala" si nu "omul ala"? M-am saturat. Si eu sunt romanca, dar eu nu simt nevoia sa subliniez etnia cuiva cand vorbesc despre el.

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Mentalitatea invechita.Multi au impresia ca sunt mai buni decat tiganii.
De ce?
Unii tigani fura.Dar la fel fac si unii romani.
Unii tigani cersesc.Dar la fel fac si unii romani.
Unii tigani nu lucreaza.La fel si unii romani(de fapt sunt destui sau chiar multi, in ambele cazuri)
Toti tiganii sunt oameni.Si toti romanii sunt oameni.

Tiganii au fost marginalizati, batjocoriti, urati de ceilalti si tinuti chiar ca sclavi(de biserica si de boieri, in trecut)

Imagineaza-ti ca sunt 3 case galbene si 3 case verzi.
Proprietarii caselor galbene isi bat joc de cei ai caselor verzi.
Isi arunca gunoiul in curtea lor.
Le ingradesc drepturile.Le i-au si casele pana la urma si ii obliga sa faca treburile cele mai de jos sau daca nu, sunt obligati sa recurga la acte josnice pentru a se hrani.

Se intampla ceva, trece timpul si urmasii proprietarilor caselor galbene ii lasa in pace pe cei ai caselor verzi.
Ii lasa sa isi construiasca case, caci casele verzi au fost distruse de timp.Cu ce si le construiesc? Nu au nimic!
Ii lasa sa mearga la scoala.Dar cu ce? Nu au practic nici macar un acoperis stabil,ci doar ce reusesc sa faca din materiale proaste...
Cei galbeni le dau cativa bani pe luna,atat cat sa poata sa manance...
Daca cei verzi vor sa se angajeze sunt refuzati. Daca vor sa faca treaba pentru cineva,sunt refuzati.
Pamant sa il lucreze nu li se da.
Ajutati nu sunt,caci de ce sa ii ajuti? E vina lor,nu? Daca voiau sa aiba trebuiau sa munceasca,nu-i asa?

Despre asta e vorba in conflictul dintre tigani si romani in Romania.
La fel, despre asta e conflictul dintre albi si negri din SUA.

Nu suntem vinovati pentru pacatele stramosilor, nici pentru pacatele unor conducatori, nici ale unor oameni care sunt legati de noi doar prin limba pe care o vorbim.
DAR, e datoria noastra sa ii ajutam, caci suntem oameni.Altfel nu vom putea evolua ca societate.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca tiganíí fac multe prostii peste tot in lume inclusiv Canada au facut ravagii. Aia muncitori fie nu-i angajeaza nimeni sau lucreaza ilegal cum apuca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand tiganii nu vor mai crea atatea probleme sunt sigur ca se va schimba si exprimarea.

| Mosotti a răspuns:

Cum ce au cu rromii? Ca majoritatea sunt hoti, batausi, obraznici, nu lucreaza.
Insa sigur, nu toti sunt asa, dar putini sunt okey.
Nu sunt rasisti romanii, dar dupa ce fac rromii cum ai vrea sa reactioneze omul?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si unii romani sunt batausi, hoti, obraznici si nu lucreaza. Si cunosc romani care nu ca fura, ci efectiv sufera de cleptomanie... Stiu romance care practica prostitutia. Cred ca si vulpita si viorel tot romani sunt, si ne fac tara de ras laughing
Pot da multe exemple de romani care fac fix lucrurile pentru care rromii sunt judecati.

| Celcestietot a răspuns:

Cei „rasiști" se leagă cam de fiecare dată doar de partea rea.

| Sofer a răspuns:

Nu suporta țigani. Mie îmi plac țigăncile laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Nu suporti tiganii pentru ca iti fura tigancile de sub nas? laughing

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am treaba cu ei, doar ca vreau și eu o țigancă frumoasa.

| Apokales a răspuns:

Nu are legatura cu istoria si nici nu trebuie sa le spui "Rromi", ci tigani. Multi habar n-au ce-i aia Rrom, stiu de denumirea de tigan. De unde asta? Pentru ca cineva a descoperit intr-un dictionar vechi faptul ca tigan inseamna o persoana cu intentii rauvoitoare.
Suntem rasisti pentru ca suntem diferiti, ura o consider un mecanism de aparare. Daca avem puncte comune, atunci imi este mai usor sa stabilesc cu tine o legatura, o relatie.
Iar cand tu auzi un roman ca spune: "tiganul ala a furat" tu nu te gandesti la faptul ca tiganul are o alta cultura fata de tine ca roman, nu? Ca traieste in alte valori, diferite de ale tale. Tu te gandesti strict la culoare pielii.
Oricum, tiganii nu vor pleca nicaieri, n-au unde. Plus de asta sunt deja integrati in Romania, sunt crestini ortodocsi si avem mai multe valori comune cu ei, deci consider ca sunt sanse sa ii adaptam mai bine, singuri n-o vor face in cultura lor actuala.
Asa ca lasa political correctness-ul ca asta te deranjeaza de fapt, ca nu respectam aceste reguli idioate, ca s-ar putea sa ii vexam daca le spune tigani, scuteste-ma!

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Citeste si ce am scris in comentarii, ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu ai pus bine intrebarea.

| StrongHeart a răspuns:

NU toti tiganii sunt la fel in primul rand, uite iti dau un exemplu
https://www.youtube.com/watch?v=ciR-tPF4u6o
sau https://www.youtube.com/watch?v=aA7ueIjepVI
Daca muncesc si se comporta omeneste, nu are nimeni probleme cu ei, doar rasistii incurabili, dar aia sunt putini.
Eu nu suport sa vad artisti romani talentati cum mor de foame, in timp ce dani mocanu vorbeste despre cum sa bati fraieri si cum femeile sunt cu.rve si ca are bani de il enerveaza, cand unii nu au bani de o paine si un salam.Cum sa nu urasti pe aia care fura, ameninta, practica camata, violeaza, cauta in gunoaie?
Cunosc caz in care copil de nici 13 ani a fost taiat cu sabia, de fapt nu doar 1 caz.
Nu suport cacaturile de la canal d si acces direct, panaramele si scandalurile si ma doare putin pe mine de rasa sau etnia lor sincer, sunt atatia romani care ma fac sa imi fie rusine ca fac parte din aceeasi tara cu ei cum sunt si unguri, tigani, oamenii in general poti fi scarbosi.
Repet daca sunt tigani cinstiti,imi dau jos palaria in fata lor,dar sunt putini,multi fura,sar la bataie, femeile practica vrajitorie, cersesc, te blesteama daca nu le dai bani.
Te-ai saturat? Inseamna ca ai trait in puf sau iti place sa ignori realitatea, eu m-am confruntat cu ea, am cunoscut tigani de cea mai joasa speta care daca le intinzi mana, te scuipa intre ochi.Sau daca nu le place cum vorbesti sau cum te uiti la ei, sar la bataie, si nu la interval, ei sar 10 pe unu pana il omoara,sunt atatea motive ca romanii sa nu ii accepte pe tigani.
Noi romanii am fost oameni buni si am lasat de la noi,i-am primit,alte popoare i-ar fi exterminat din start.Dar cand esti bun esti luat de prost.
Si intrebarea ta nu are sens,ei tiganii intre ei,oricat i-ar uri cineva,sunt foarte uniti,de ce sa nu fim si noi la fel? Care e problem cu cuvantul tigan? E folosit in toate limbile in spaniola e gitano,in engleza gipsy,de la egyptian cred ca vine,dar e posibil sa gresesc.
Majoritatea romanilor nu sunt rasisti,sunt satui de batjocura de tara ce a ajuns,ghena europei,dintr-o tara puternica,normal ca o parte din vina o au si tiganii,dar si romanii, mai ales politicienii din ultimii 30 de ani.
Esti om cu mine, sunt om cu tine, nu-mi pasa de nimic altceva.

| Legion7X a răspuns:

Logica este simplă, discriminarea provine în a nu fi la nivelul de educație civilizată precum restul oamenilor integrați in societate, astfel nimeni nu ar zice nimic. Asta însemnă să fii liniștit și să nu deranjezi cetațenii+ minimum de decență și respect ca persoană
De ce nu zici și de țigani romanizati integrați în societate, care vorbesc cu dispreț și ŕușine despre ai lor țigani?

Mulți nu vor să se supună regulilor de civilizație urmate de o întreagă societate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt si tigani rasisti care urasc romanii, sau xenofobi, in fine. Si pe mine ma deranjeaza, dar nu le pot atrage atentia ca nu stiu daca nu cumva sunt agresivi din fire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TheOracle, dispari daca nu stii sa vorbesti.

| Teffan a răspuns:

De ce ar trebui sa imi pese de tigani cand lor nu le pasa de noi? Tiganii au fost si vor fi o ciuma asupra societatii romanesti. Poate ca n-ai auzit de detinatorii de sclavi din Dambovita,din cauza carora nu ma pot plimba in anumite localitati, in tara mea? Toata Europa ne stie tiganizati, ca de la noi pleaca toti cersetorii, hotii si criminalii in Vest.
Cand vei invata sa iti pretuiesti mai mult comunitatea din care faci parte si sa incetezi sa mai aperi niste oameni care si-au adus singuri asupra lor toata ura si dispretul, vei intelege ca aumite grupuri nu merita nici macar viata care le-a fost data si vei fi mult mai inteleapta.

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Cunosc personal un roman care nu a terminat liceul, fura tot timpul diferite bunuri de la munca, fura chestii de la vecini, a avut raie si tot el judeca tiganii ca sunt hoti, ca nu merg la scoala, ca au paduchi etc. Cred ca intelegi acum de ce apar tiganii...
Si nu cred ca toti cei care pleaca la cersit sunt tigani. Asta e ce vrea mass-media sa credem. Pe romanii care cersesc ne facem ca nu ii vedem, sau zicem ca ei de fapt sunt tigani, desi nu sunt.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, insa procentul de rromi nasoi e mult mai mare din totalul rromilor, dacat procentul de romani nasoi din totalul romanilor, si nasoleala aia a romanilor nu se compara cu cea a rromilor nasoi.

Dar am zis, nu e normal sa se generalizeze, sunt si unii rromi ok asa cum am zis.

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cred ca intelegi acum de ce apar tiganii..."
Apara-i in continuare.Doar sa-ti tii mainile relaxate cand esti in autobuz si se plimba cineva pe langa tine.In situatii de genul, mainile tind sa se incordeze instinctiv pe buzunarele in care ai ceva de valoare. Daca reusesti sa ti le stapanesti, iti doresc sa ajungi activista pentru drepturile minoritatilor laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Justme79 a răspuns:

Buna cred ca este prima data cand vad genul asta de intrebare si mai ales ma bucur ca nu sunt singura persoana care gandeste asa si intr-un fel sau altul sunt de acord cu tine de ce spun asta pentru ca si eu la randul meu mi-am pus uneori intrebarea de ce suntem atat de rai noii oamenii uni cu alti indiferent de culoare, etnie sau limba totii avem aceeasi culoare la sange happy! Sunt de acord exista si sunt oamenii care nu sunt educati, scoliti nu stiu ceea ce inseamna bunul simt sau sa respecte samd dar mai sunt si oamenii care pe langa faptul ca sunt de etnie rroma sunt oamenii decenti cu famili care muncesc, copii la scoala si multe altele diferenta nu o face culoarea pieli cat o face caracterul omului si cu asta cred, ca spun tot!