| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt bătrânii atât de revoltați pe tineri și sex, când ei la 18 ani erau deja căsătoriți și foarte multi aveau deja copii?

14 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pe principiul: sa moara si capra vecinului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-ai raspuns singura: erau CASATORITI, aveau FAMILIE.
Ce fac tinerii e mizerabil, sexul in lipsa iubirii se numeste depravare. Nu vreau sa generalizez, clar nu toti fac asa, insa am folosit termenul tau.
Gaseste-ti partenerul de viata si poti face pana la extenuare, ca nu e nicio problema, cat timp exista iubire, asta e tot ce conteaza, singura regula.
Ma rog, singura regula din punctul meu de vedere, ca unii considera necesar si actul de casatorie. Personal, cred in iubire, nu in documente. Sunt pro casatorie, dar spre deosebire de batranii aia la care faci tu referire, cred ca iubirea face sexul sa fie "curat", nu stampila primarului. Evident, mai e si binecuvantarea primita la biserica, de la Dumnezeu, nu doar Primarul, dar asta e o discutie mai complexa.
Parerea mea e ca Dumnezeu, in momentul in care ti-a dat un suflet pereche, automat ti-a dat si binecuvantarea Lui.

Pe scurt, problema e ca unii tineri nu inteleg faptul ca sexul e ceva solemn si votiv, nu o simpla distractie. Ca nu e doar ceva fizic, e ceva intersufletesc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Crezi că se căsătoreau din iubire? laughing)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu vad motivul pentru care râzi aprioric. In fine, de unde nu-i, nici Dzeu nu cere.

Revenind, nu, nu cred ca toti se casatoreau din iubire, de altfel probabil doar un procent mic facea asta.
Daca ai fi dat atentie mai multa si râs mai putin, ai fi observat ca i-am spus fetei ca dezavuez ambele variante. Nu sunt de acord nici cu batranii extremiști, nici cu tinerii extremiști.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești tânăr cu gândire de boșorog extremist.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Asta e concluzia ta dupa ce am explicat clar diferența dintre mine si bosorogii extremiști?

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Diferența e că tu ești mai rău decât oricare dintre ei.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

­­fa sex, incel ciudat

| Jus7t a răspuns:

Bătrânii au trăit pe vremea comunismului, au fost educați după anumite reguli și percepții.
Pe atunci era foarte răspândită mentalitatea că fiecare femei trebuie să își facă o familie cu un bărbat și să nu tot fie azi cu unul și mâine cu altul.
Femeile care se ardeau cu cine prindeau erau considerate c. urve, neserioase și altele.
Ei asociază tinerii și sexul cu depravarea, cu ceva ce ar face viitorii oameni de nimic, mai exact sexul fără ca să ai ca scop căsătoria cu persoana aia.
Nu mă lăsa să scriu ce vreau aici, pune și tu de astea la dragoste și S next time.

| Anonim1a1 a răspuns:

Ai si tu dreptatea ta dar atunci erau alte vremuri, odata ce te luai cu o femeie, ramaneai cu ea indiferent de situatie/ de greutati, barbatii aveau loc de munca astfel ca puteau sa intretina familia. In ziua de azi se practica ideea de 100 de relati, sex cu cine apuca pe unde apuca, poate fac si copiii si n au cu ce sa i creasca. In ziua de azi cuplurile se despart dintr un like pe Facebook... asta ar putea fi un raspuns oarecum ...asta m-am gandit si eu

| anonim_4396 explică (pentru Anonim1a1):

"odata ce te luai cu o femeie, ramaneai cu ea indiferent de situatie" - asta nu-mi pare a fi o idee buna.
Sunt situatii care prevad despartirea.

| Anonim1a1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici mie dar sa recunoasteam ca asa era inainte, stateau femeile si batute si umilitite, indiferent de greutati tot ramaneau impreuna. Bineinteles ca e un concept total gresit si d.p.m.d.v dar asa era inainte, oareum de asta au si oamenii mai in varsta ideea asta fiindca tineri din ziua de astazi nu mai sunt la fel.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim1a1):

Da, asa era, dar e unul dintre lucrurile ce trebuie sa ramana in trecut. De asemenea, clar nu sunt deloc de acord nici cu abordarea secolului 21. Ar trebui sa existe un echilibru, pe care se pare ca doar foarte putini il gasesc.

| Dalmore a răspuns (pentru Anonim1a1):

Culmea, eu aud tot timpul că fac parte dintr-o generație de triști, că suntem niște serioși care nu știu să se distreze, că ei la vârsta mea rupeau discotecile și aveau câte o fată pe fiecare picior etcetera.