| Florentina9210 a întrebat:

De ce ti-ai dori un presedinte ca Donald Trump?

Ii credeam mai dezghetati la minte pe americani, dar se pare ca nici ei nu-s departe de gandirea romaneasca "ala cu bani e bun, ca stie cum sa conduca o afacere si nu mai fura!" Pai, teoretic, politica nu e o afacere sau cel putin nu trebuie vazuta asa. Trump e un speculant cu gura mare la fel cum e Becali, numai ca Trump n-are oi sau cine stie, sa vedem cati prosti il voteaza!

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

Ce conteaza. oricum omenirea nu mai rezista mult in stadiu in care a ajuns

| ubox7007 a răspuns (pentru syd):

Caci acelorasi mijloace
Se supun câte exista,
Si de mii de ani încoace
Lumea-i vesela si trista;
Alte masti, aceeasi piesa,
Alte guri, aceeasi gama,
Amagit atât de-adese
Nu spera si nu ai teama.

Da, mai sunt multi ani pana sa explodeze soarele, deci cel mai probabil v-om emigra pe alta planeta in alta galaxie pana atunci.

40 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Permite-mi sa ma indoiesc de cunostintele tale politice de peste Ocean. Sunt foarte putini oameni in Romania, dupa parerea mea, care stiu cu exactitate ce se intampla cu adevarat acolo. Nici eu nu ma numar printre ei, nu ma intelege gresit. Locuind in Romania, ne putem forma o parere doar in functie de ce vedem la televizor. Eu unul nu am vazut decat franturi din programul lui Trump, din promisiunile sale. Nu pot sa-mi dau cu parerea daca va fi un presedinte bun sau nu. Legat de treaba cu banii, nu are absolut nicio relevanta daca un om este bogat sau nu. Crezi ca un presedinte bun poate fi ales doar din randul celor saraci? Nu. Un candidat este votat daca electoratul vede in el omul potrivit. Atata timp cat banii pe care ii are au fost obtinuti in mod licit, nu pot decat sa-l felicit. Nu sunt absolut deloc de acord cu afirmatia: " sa vedem cati prosti il voteaza". Pe sustinatorii lui Iohannis ii mai auzeam afirmand lucruri asemanatoare despre votantii lui Ponta. Suntem in democratie, si noi si americanii. Fiecare are dreptul sa voteze pe cine doreste.

| RAY a răspuns:

Tu ai impresia ca presedintele face ce vrea? o natiune democratica e bazata pe banii/consum deci tariile bogate sunt conduse de cei 10% din populatia lumii, acei 10% in proportie de 90% sunt evrei nu sunt antisemit asta se poate verifica, evrei conduc lumea restul sunt aiureli, omul are iluzia ca poate alege atat in rest tot un sclav ramai

| Drimmero a răspuns:

Prostia nu are cusura, ce mi-e cu natarii burtosi din conducerea tarii, niste analfabeti ne dicteaza noua legi, niste jigo dii in frunte si cu Mc Donald's/

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate. ( nu ti-o lua iar in cap ). Ei stau acolo si dorm, teoretic cica ''conduc'' tara.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Cand am dreptate, am dreptate! Aia sunt conducatori? Doar un deviat mental ii crede p-aia. Pensionarii se vand pe 2 mici si o punga de faina si apoi se intreaba de ce tara ia foc

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

''Cand am dreptate, am dreptate!'' exact de asta speram sa scap de data aceasta!
Stii unde e fain? Am vazut si eu la Asta-i Romania. In Germania, acolo satele nu se compara cu orasele de la noi. Primarul foloseste banii in folosul comunitatii si o data pe saptamana, strange voluntari sa faca curat, culmea, tot oameni din apropiere. Se ofera sa ajute. Pe cand la noi, fiecare este pentru el, sa ii fie bine si atat!
Am de gand sa merg in Germania in vizita si de ce nu, cel mai probabil, mi-as dori sa raman acolo.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Londra si Germania sunt pe gusturile mele!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Hai cu mine in Germania, vii? :3

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Mai intai sa trec prin Londra si apoi daca meriti, bwuahahah

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Eu sper sa merit. Uite ce iti voi spune acum e adevarat: Vreau sa merg in Germania pentru inceput sa vizitez. Dupa chiar mi-as dori sa ma mut acolo definitiv cu familia. Imi doresc sa incep acolo un nou inceput. Un nou capitol. Oricum in tara nu am pentru cine sta, nu ma mai tine nimic aici. Vreau sa schimb totul,. Sa cunosc alti prieteni cu care sa ies, iubit, nu pot, deoarece esti si tu cu mine, si nu mi-ai permite asta mwuahaha.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca e smecher :3

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Smecher de smecher, mafiot. laughing Ce il mai enervam pe varul meu cand ii ziceam asta.

| T0T a răspuns:

Și crezi că Hillary era cu mult peste el? Trump merită un 5, Hillary un 6, să zicem. Oricum statistic cică americanii ar fi mai proști ca românii. Oricum cineva dintre cei 2 sigur iese deși pe lângă ei clar sunt oameni mai competenți. Obama a fost un caz fericit zic eu, chiar are talent oratoric. Dar până la urmă ce contează cine iese președinte, crezi că ei fac jocurile? Ei sunt puși acolo mai mult în mod diplomatic, un fel de marionete sau filfizoni.

| Florentina9210 explică (pentru T0T):

Despre Obama si eu am avut o impresie buna. Iti dau dreptate la ultima fraza!

| Mădă0611 a răspuns:

Americanii-s prosti, poate una din cauze ar fi flourul din apa, si nu stiu daca obezitatea e rezultatul, sau se cred ei mai smecheri ca-s americani si nu isi pun mintea la treaba, oricum obezitate = prostie, restul e can can.

Eu am o carte scrisa de Trump laughing, si nu e rea, dar despre campaniile lor nu m-am interesat, ca nu ma intereseaza.

| Florentina9210 explică (pentru Mădă0611):

Nu sunt toti prosti. Am cateva cunostinte cu care ma inteleg super bine, discutam orice si chiar au o inteligenta destul de crescuta. Sunt mai intelepti. Cel putin asa i-am intalnit eu. Acum, nu ii putem baga pe toti in aceeasi oala!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Florentina9210):

Am zis ca obezitatea = prostie, americanii sunt primii cand e vorba de obezitate. Bineinteles ca nu toti sunt prosti, e suficient sa fie majoritatea.

| Dismally a răspuns:

Te inseli daca ii consideri pe americani dezghetati, chiar nu sunt deloc. Nu ca romanii ar fi un monument de inteligenta dar nici americanii nu sunt departe de noi happy

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Asa opinie ai despre ei? Dar dupa parerea ta, care sunt aia ''dezghetati''? Din ce tara?

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Da, nu am deloc o parere buna despre americani. Nu stiu ce sa spun, poate prin tari ca Germania, Suedia etc. cu toate ca si astia vor avea probleme mari de tot.

| WaterDrop a răspuns:

America? Ce este aceasta America despre care vorbiti?

https://www.youtube.com/watch?v=VMqcLUqYqrs

| Florentina9210 explică (pentru WaterDrop):

Intereant videoclip. Mi-a placut foarte mult comentariul tipului '''Always love your country. Always hate your government for treating your country so badly.'' he's right!

| SergiuBoss11 a răspuns:

EU voi fi urmatorul presedinte al Statelor Unite

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Si eu voi fi Miss Romania!

| Lawliet14 a răspuns:

E nascut in aceeasi zodie cu JF Kennedy. Kennedy a fost unul dintre presedintii nemanjiti ai Statelor Unite.

Hillary Clinton e manjita si marioneta. E pro-avort ca Obama, si va continua cu instaurarea noii ordini mondiale.

Familiile CLINTON si GATES sustin avortul prin nastere partiala.

Hillary e atat de manipulata de catre papusari incat a declarat ca Rusia si China va si vor plati pretul pentru ajutorul acordat guvernului Assad din Siria. Deci nu va luati dupa Trump ca face razboi. Ala a facut bani multi, e un om inteligent.

Hillary e in Bilderberg, Bill in Bilderberg, Comisia Trilaterala si grotrescul Bohemian Grove.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu am auzit nici odata de Donald asta dar nu cred ca l-as vota daca nu stiu mai nimic despre el.
Multi sunt cu gura mare nu ma surprinde ca e asta chiar deloc.
Daca un om din politica isi face bine treaba isi respecta promisiunile si pe cei din jur merita sa ai incredere in el dar daca e doar un nemernic,nesimtit,arogant si iubitor de faima si avere nu iti pui speranta in acel om sa ai incredere in el,trebuie sa fii atent pe cine alegi sa iti reprezinte tara,trebuie sa fie cineva cu coloana vertebrala,mandru ca e roman, american, canadian, englez sau alte nationalitati, ai inteles ideea.
Nu trebuie sa fie perfect din toate punctele de vedere dar trebuie sa fie un om bun.
Asta e parerea mea.

| Florentina9210 explică (pentru Doarunaltutilizator):

''Daca un om din politica isi face bine treaba isi respecta promisiunile si pe cei din jur ''' cine mai face asta in zilele noastre?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu iti dau liber, daca vrei ai concediu!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Oh, multam!

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Florentina9210):

Bine poate nu chiar sa isis respecte toate promisiunile dar macar majoritatea si sa-i respecte pe cei care merita ca doar nu o sa saluti pe unul de pe strada cu stima si respect pe unul care a afost condamnat pentru talharie si viol, pe ala cred l-ai scuipa pe strada, un om din politica nu ar face asta cu siguranta.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eu ii consider pe americani mai dezgetati la minte cum ai spus tu decat romanii sa recunoastem asta.
Eu cand m-am uitat la stiri pe Pro tv, Antena 1 sau alte posturi nu i-am auzit pe politicieni sa spuna vreodata ceva inteligent si logic.
Ne conduc niste tarani lipsiti de maniere, lipsitide cultura cred ca esti de acord cu mine sigur.

| Drimmero a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu ai auzit pentru ca sunt vai de mama lor...

| Florentina9210 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Logic ca sunt de acord cu tine, copile!

| ubox7007 a răspuns:

Eu mi-as dori sa il am pe Donald Trump ca presedinte in locul lui Hillary Clinton, doarece Hillary isi schimba viziunea politica in functie de stat viziteaza si in functie de ce este popular, acuma 1 an Hillary era o persoana care se recomanda ca si conservatoare, acuma se recomanda drept progresiva, inainte cand erau majoritatea americanilor anti-gay, ea spune ca doar cand este intre un barbat si o femeie casatoria poate fi legala, acuma este pro casatoria gay> Hillary este mult sub Trump prin faptul ca nu are caracter in fiecare stat (urmarestei campania din fiecare stat) zice altceva, de asta Trump pare sa iasa castigator, caci nimeni nu o mai crede, mai ales dupa scandalul cu Benghazi.
Donal Trump spune lucruri care nu sunt departe chiar de gandirea Europei, adica hipocriti sa fim sa comentam faptul ca Trump vrea sa opreasca imigrarea ILEGALA in USA si noi sa fim impotriva imigrantilor ILEGALI sirieni, adica s-a vazut de revelion ce s-a intamplat in Germania si sunt multe alte cazuri, dar "pur si simplu" nu se fac cunoscute, decat daca cauti dupa ele. Pe de alta parte lumea face evaziune fiscala pentru ca impozitele sunt prea mari. Da chiar daca castigi milioane de dolari, tot ai muncit pentru bani aceia, daca nu ai fi existat nu ar fi existat n numar de locuri de munca, ideea a fost a ta, tu conduci, deci na... Nu stiu de ce te uiti la bani, gen daca nu ar fi avut ar fi fost ok? Inainte sa zici de ce ti-ai dori un presedinte ca Donald Trump, ar trebui sa te uiti la situatia emigrantilor un USA si nu numai din site-uri gen VICE sau Buzzfeed, care sunt pro imigranti. Adica poti intra pe pagina de fb a lui Trump si sa vezi un pic ce promoveaza si sa intri si pe pagina lu' Hillary, asa iti poti face o viziune minimalista despre ce isi doresc fiecare. De asemenea o mare parte din oameni tind sa voteze cu Donald Trump pentru ca se opune chestiei denumite "political correctness" adica zice ceva sincer, chiar daca emotiile anumitor persoane nu sunt de acord. In mare Donald Trump are mai multa coloana vertebrala decat Hillary, la orice ora din zi.

| UzOm a răspuns:

Donald Trump seamana putin cu Putin. Dar nu stiu de ce...

| Florentina9210 explică (pentru UzOm):

Da. Si mie mi s-a parut la fel.

| davidc08 a răspuns:

Ai o abordare extrem de superficiala. Comparatia cu Becali, nu are nici o legatura cu realitate. Recomand informarea din cat mai multe surse mai ales cand este vorba despre un subiect politic global https://donaldtrumpromania.wordpress.com/