| Dan a întrebat:

De ce tin asa de mult la oameni? Noi toti ar trebui sa fim ca fratii, sa ne ajutam.Crestini,musulmani,budisti,evrei,sa salvam Planeta noastra, pana nu este prea tarziu.Am citit un raport despre incalzirea globala, este un semnal de alarma pentru toti.Prin solidaritate, omenirea poate fi salvata!

Răspuns Câştigător
| lora_9285 a răspuns:

Prin solidaritate, omenirea poate fi salvata! Ai dreptate Dan dar, din pacate oamenilor le place sa-si distruga casa. In loc sa asteptam sosirea extraterestrilor cu tehnologii avansate, mai bine ne-am salva planeta. Deocamdata aceasta este casa noastra. Constientizam acest lucru dar, inca nu facem nimic.Mai degraba privim la stele si nu stim cum sa facem sa fugim acolo, iar planeta pamant racneste de durere cu ultima picatura de energie.

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Stiti proverbul "Cu o floare nu se face primavara ".
Dar daca vor fi mai multe...si daca se vor mai adauga...
Incet, incet vom avansa spre civilizatie, nu trebuie sa fim nepasatori dar pentru asta fiecare din noi trebuie sa puna umarul...
HepHap de unde stii tu ca Dan sta intr-un fotoliu si nu face nimic?
Esti sigur pe afirmatiile tale?
Te rog sa te documentezi cand faci asemenea afirmatii...

| monyk a răspuns:

Da, este foarte frumos modul tau de a gandi, dar din pacate in lume nu exista numai bine, ci si rau, dar trebuie sa luptam impotriva raului, si eu mi-as dori o schimbare in bine pentru ca e pacat...

HepHap
| HepHap a răspuns:

Si ce faci aici pe TPU? Du-te cu propunerea la ONU, fa o petitie pe internet si tradu-o intr-o suta de limbi, militeaza in toate tarile lumii.
Dane, nu imi plac oamenii ca tine. Indeamna la moralitate dintr-un fotoliu, dar in realitate nu fac mai nimic.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ constantaproca

Am devenit insensibil la bunele intentii care nu aduc solutii. Si, cel putin pana am raspuns eu, contributia lui Dan parea mai degraba o lamentatie retorica, rupta dintr-un monolog mieros.

Sunt convins ca e un om cu initiativa. Dar atunci ar trebui sa propuna mai multe solutii, nu doar sa lanseze intrebari retorice: De ce romanii nu se iubesc, de ce nu exista solidaritate, de ce...

| Cryssy a răspuns:

Te inteleg ca vrei sa ajuti omenirea... Dar nu prea putem face multe... Din pacate...

| Dan explică:

Se mai poate face ceva pentru Planeta noastra si anume, sa nu mai folosim masini pe benzina, ci masini electrice sau pe apa.Proiectul este gata, trebuie sa fie pus in aplicare.Ramane ca cei care conduc lumea(G8) sa faca acest lucru cat mai repede.

| Gabry a răspuns:

Asa ar trebui, sa ne intelegem cu totii indiferent de nationalitate, avere si altele... dar cand vezi niste oamenii atat de rai, incat sa le fie indiferent cand arunca un ambalaj pe jos si invata si copiii, injura, tipa, iti mai vine sa tii la acei oameni?!
Si cativa din noua generatia au inceput sa se formeze prost...acum tine de noi, cati mai suntem care ne pasa de lumea asta in care traim, trebuie sa invatam cati mai multi sa fie ca noi.

| sTeFaN. a răspuns:

Da, poate fi salvata dar din pacate nu toti oamenii au o educatie corespunzatoare, adica sa nu arunce gunoiul pe strada, tigari.etcsadPoluarea este un semn de alarma ca pe zi ce trece de la atata poluare stratul de ozon se subtiaza si nu este un semn bunsad Prin solidaritate omenirea chiar poate fi salvatahappy

| matura a răspuns:

Ar fi bine sa ne avem ca fratii, dar nu depinde numai de noi, sau de unii din noi.Fiecare om are personalitatea lui, visul lui, realizarine si nerealizarile lui.Trebuie sa intelegem ca Lumea nu depinde numai de trei-patru, sau mai multe persoane, sau un grup de 10 persoane.Fiecare dintre noi mai are un Eu-negativ. Unii reusesc sa-si invinga acel Eu-negativ, altii se simt bine cu el, iar altii si-l iubesc.Este un subiect foarte vast, dar putem sa-i facem pe cei de langa noi sa inteleaga ca, un cutit il poti folosi si pentru a taia painea si pentru a face rau cuiva.Trebuie sa-i determinam sa taie decat painea.

| canarita a răspuns:

Da, ai dreptate... spune -le-o rusilor, americanilor, indienilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit si eu despre incalzirea globala, un grad daca mai creste temperatura...ne ducem pe apa...
Pacat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e o problema atat de mare pentru noi oamenii simpli.eu personal ii iubesc la fel pe toti cei ce iubesc munca si respecta semenii.