| 1234568807 a întrebat:

De ce tot mai multi romani sunt de parere ca Nato vrea razboi si vor sa scoata Rusia drept oaia nevinovata? Daca Rusia nu ar fi cautat razboaie nu ar fi invadat nici Ucraina, iar cel mai probabil este deranjata de prezenta Nato in apropiere fiindca nu numai Ucraina este singurul ei obiectiv, atlfel nu inteleg de ce zice ca se simte ''amenintata'' avand in vedere ca nato nu a trimis un atac direct asupra ei? Ce parere aveti? Pace si doamne ajuta la toata lumea

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca vin alegeri si pentru ca incepe sa functioneaza la turatii maxima masinaria de fake news. Asa ca oamenii nu sunt de aceasta parere neaparat cat li se sugereaza ca ar trebui sa fie de aceasta parere.

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Deci consideri ca amenintarea cu extinderea razboiului e falsa?

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Nu neaparat.
Doar ca amenintarea vine strict din partea Rusiei nu a Nato

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Exact, ce cauta rusia sa invadeze ucraina daca e o tara pasnica? pana la urma trupele nato au fost extinse in apropiere tot din cauza invaziei surpriza a lui vladimir putin, insa multi au fost pacaliti sa creada ca nato vrea razboi ca nato vrea sa ne arunce la rusi si prostii din astea

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Intr-adevar si noi o cautam cu lumanarea, adica nu noi, iohannis o cauta pentru noi ca accepta tot felul de transporturi de armament prin Romania catre ucraina, sa nu credeti ca rusia nu stie asta, dar credeti ca pe iohannis il mai intereseaza de noi? nu i-a pasat de aceasta tara timp de 10 ani cat a fost presedinte si ii mai pasa acum cand mai are 6 luni si pleaca?

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Eee, hai ca lucrurile sunt mai complexe.
Nu poti rezuma toata situatia geo politica de azi la un transport de arme.

In primul rand daca UE si Nato nu ajutau defensiv Ucraina acum mai mult ca sigur aveam rusi la granita cu Romania si aveam jumatate din granita noastra terestra cu cel mai agresiv stat al deceniului.

Apoi Romania a avut o oportunitate foarte mare de negociere in cadrul UE si Nato fiind aici fix langa Ucraina si eu zic ca Iohannis putea mult mai mult sa obtina din situatia asta, dar mna, el cu vacanta si pensia pare mai preocupat.

| mODIN a răspuns:

Chestia e ca in ultimii ani oamenii au inceput sa-si dea seama ca la stiri nu de prezinta mereu adevarul. Nu zic sa fim toti pro-Putin, ca nici eu nu sunt absolut deloc un fan al regimului ala, dar viziunea asta ca NATO e ingerul si Rusia e demonul este extraordinar de puerila. Cu urmatoarea fraza in schimb imi e cel mai greu sa fiu de acord:

"atlfel nu inteleg de ce zice ca se simte ''amenintata'' avand in vedere ca nato nu a trimis un atac direct asupra ei"

Au tot dreptul sa se simta amenintati. In ultimii ani in ce directie s-a intins granita NATO? Ultimele tari care au intrat in alianta sunt in Africa si America de Sud? Sau sunt chiar langa ei?

| 1234568807 explică (pentru mODIN):

Inainte de invazia ucrainei nu erau asa multe trupe in zona, cum naibii se face ca la final tot ei cad victime? de ce au invadat ucraina daca ei nu vor razboaie si nu vor sa se simta amenintati?

| 1234568807 explică (pentru mODIN):

Iti zic eu care e strategia lor de victimizare cu amenintatu, strategia e ca mai au si alte planuri prin europa decat ucraina si nato le cam sta in cap, hotu neprins e negustor cinstit

| 1234568807 explică (pentru mODIN):

E absolut penibil sa cauti scuza pentru o tara invadatoare ca nato s-a extins la granita si cu chestia asta le violeaza spatiul

| mODIN a răspuns (pentru 1234568807):

Te uiti prea mult pe ProTV, prietene laughing

| LisaJulie a răspuns:

Eu vad tot ce se întâmplă o strategie a presei de a te ține ca pe un zombie în fața televizorului! Gândește ca ăștia trancanesc încă din 2014 despre razboi, lucru care nu s-a întâmplat! Așa a fost și cu isteria din 2003 din Irak când toată lumea spunea ca atunci va începe războiul mondiala! Eu una nu ma mai uit la știri! Cat despre NATO, este condus în mare parte se SUA care dorește sa vândă arme și se folosește de toate conflictele pentru asta

| 1234568807 explică (pentru LisaJulie):

Exact

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Cum adică nu s-a întâmplat?
Nu ți s-a întâmplat ție.

| LisaJulie a răspuns (pentru suntserios):

Ma refer la razboiul mondial si nuclear despre care tot palavragesc deja de 10 ani!

| anonimulll12345 a răspuns:

Oamenii mai au putina dreptate, ar trebui sa te documentezi despre motivele pentru care Rusia a atacat Ucraina

| 1234568807 explică (pentru anonimulll12345):

Oricare ar fi motivul, oamenii nevinovati sufera cel mai mult, ei sunt cele mai mari victime, de ce nu se duc acesti mari conducatori pe un camp sa se lupte intre ei si arunca la inaintare oameni nevinovati, soldati etc? de ce sa sufere ei pentru propiile tale interese? daca chiar exista un dumnezeu acolo sus, sper ca o sa aiba grija de acesti criminali fara mila

| 1234568807 explică (pentru anonimulll12345):

Lumea in care traim e o jungla si maimutele sunt reginele in aceasta jungla

| anonimulll12345 a răspuns (pentru 1234568807):

Pentru ca traim in societate nu in in jungla ca maimutele, iar societatea presupune o ordine hierarchica natiile se nasc si isi schimba granitele pe urma razboiaelor
Iar cat despre conflictul asta Rusii spun ca Ucraina cand a luat nastere in 1991 a dobandit pe nedrept anumite teritorii cu populatie rusa. Si considera inacceptabil ca Ucraina cu acele teritorii sa ajunge in NATO care in sine este o alianta creata special dupa ww2 Anti-Rusia

| 1234568807 explică (pentru anonimulll12345):

Sunt altii care zic ca de fapt ucraina a dat nastere rusiei, dar nici nu sti ce sa mai crezi

| anonimulll12345 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu-i adevarat, sunt pasionat de istorie asa ca iti spun pe scurt: In nordul Rusiei s-a intemeiat o dinastie initial formata de vikingi din Scandinavia care ulterior s-a extins si format Kievul, numindu-se Kievan Rus teoretic Ucraina si Rusia erau 1 regat, ulterior tinuturile s-au impartit intre descendentii dinastiei care in loc sa tina regatul unit fiecare a domnit pe cont propriu - asta pana la venirea Mongoliilor care au exterminat totul Kievul a fost ars din temelii in acest timp Nordul Rusiei a scapat pentru ca s-au predat Mongoliilor platind tribut in exces ca sa fie crutati si a ramane autonomi.
Cu acest eveniment conexiunea dintre regatul vechi Kievan Rus si Ucraina de a azi a fost stearsa pe cand dinastia a supravietuit in nordul rusiei
Ucraina devenind parte a regatului Mongol care dupa ce a slabit natiile din jur s-au extins si incorporat regiuni din Ucraina(de azi), insusi numele Ucraina este un cuvant insemnand "granita".
Originea poporului Ucrainian de azi isi are radaciniile in partea vestica a Ucrainei care era sub influenta Poloniei/Austro-Ungariei populatie numindu-se Ruteni. In partea Sud-Estica erau Cazacii un popor militaristic semi-nomadic cu origini extrem de mixe. Cazacii Au ales sa devina parte a Rusiei domnind si peste mare parte din Ruteni. Asta pana in perioada industrializarii cand stilul de viata semi-nomadic tipic Cazaciilor a devenit impractic ei fiind mai redusi la numar s-au adus migranti din Rusia dar mai ales din Vestul Ucrainei