| Alexandruchirit a întrebat:

Chiar daca au trecut 2 ani deja de la acest razboi, ce parere aveti despre ce se intampla in Ucraina, mai rezista sau nu? "Razboiul Rece" dintre NATO si Rusia va deveni unul mondial? Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O să o ducem așa mult și bine.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu o sa se ajunga la acel nivel ca nu ar avea nimic de castigat decat depopulare si atat iar in rest ar fi doar minusuri. Dar daca ar extermina 3 sferturi de planeta, unde ar mai fi controlul maselor? Nu cred ca elitei mondiale i-ar conveni sa traiasca precum sobolanii urmatoarele 25 de generatii in buncare subterane. O sa ramana un razboi rece si atat. Iar Ucraina nu are de ce sa nu reziste. Doar in cateva orase s-au purtat lupte in rest 98% din Ucraina e neatinsa. Nici nu mai vorbim ca e sustinuta de peste tot. Cine zice ca se va ajunge la nucleare e un prost care nu isi da seama ce vorbeste si crede ca razboiul cu nucleare e asa, ce a vazut in desene animate. In momentul in care s-a aruncat prima nucleara, toate tarile care detin asa ceva vor incepe in secunda urmatoare sa le foloseasca din frica ( daca mai apuca ).

| anonimulll12345 a răspuns (pentru siriusblack98):

In momentu de fata nu e vorba de castig, ci de supravietuire. Rusia daca pierde in Ucraina ar putea cadea intr-un razboi civil mai sangeros decat cel actual. Iar daca NATO pierde Rusia ar putea prinde incredere sa ia teritorii de la Nato si anume Statele Baltice ce ar duce la dezbinare interna. Ambele tabere vor face tot sa evite infrangerea. cel mai rational ar fi sa negocieaza o pace dar pe moment nu vor sa faca compromisuri
Exista foarte multe tipuri de nucleare si opinia mea ii ca e posibil sa le foloseasca pe cele de intensitate redusa aspura pozitiilor inamice NU impotriva oraselor
Nuclearele au mai mult efect psihiologic decat real, dar deindata ce se folosesc doar cele de intensitate foarte mica. dc nu?
Sa nu uitam ca Hiroshima si Nagasaki au fost reconstruite anul urmator dupa distrugere iar in timpul incidentului de la Cernobyl radiatiile emise au fost de 400 ori mai mari decat radiatiile nuclearelor din Japonia. Si lumea tot nu s-a oprit ba char multi nici nu am stiut decat la luni dupa intamplare

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonimulll12345):

Ok, fiecare e liber sa creada ce doreste dar un atac nuclear nu ar ramane fara replica si fiecare raspuns ar fi tot mai distructiv avand ca scop descurajarea inamicului. Daca Rusia era inamicul prezentat la TV, noi eram teritoriu rusesc demult ca nu am fost mereu membri NATO iar daca ar fi vrut neaparat razboi in toata regula, nu purtau lupte om la om cu Ucraina in doar cateva orasele. " Nuclearele au mai mult efect psihiologic decat real " Zau? tu ai vazut teste pentru rachete si torpile nucleare? De ce crezi tu ca au impact psihologic? asa, degeaba? Pai lumea nu s-a oprit la Chernobyl pentru ca nu a fost vorba despre un razboi mondial, nu au fost toate tarile bombardate. Hai sa facem o chestie, salveaza intrebarea asta si revenim peste 1 an aici cu update amandoi sa vedem daca au fost sau nu bombardamente nucleare intre Rusia-Ucraina-NATO. Eu sunt de parere ca nu se va ajunge la asa ceva. Razboiul o sa fie pur si simplu unul din ce in ce mai rece.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru siriusblack98):

Logic ca mass media e obiect de manipulare in masa. Si exista alt adevar fata de ce se spune la tv. Rusia nu are motiv sa ne atace, Ucraina pe de alta parte are o poveste mai complicata.
Dar una peste alta, e clar Rusia nu isi poate permite o infrangere in Ucraina iar vestul se arunca in ofensiva bazandu-se pe ideologii ce nu au tangenta cu lumea din east. NATO da semne ca ar fi dispus sa intre all in in Ucraina. Si NATO are capacitati mai mari populatie mai mare si tot. iar Rusia ar pierde cu arme conventionale asa ca singura solutie is Nuclearele... Rusia nu va bombarda stata NATO cu nucleare dar Ucraina. dc nu?

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonimulll12345):

Ma repet " Hai sa facem o chestie, salveaza intrebarea asta si revenim peste 1 an aici cu update amandoi sa vedem daca au fost sau nu bombardamente nucleare intre Rusia-Ucraina-NATO ". Bafta si ne auzim peste 1 an!

| anonimulll12345 a răspuns (pentru siriusblack98):

N-am spus peste 1 an, mai probabil peste +5 ani

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonimulll12345):

Perfect, ne auzim peste 5 ani atunci.

| mODIN a răspuns:

Ma uit la celelalte doua razboaie in care Rusia e implicata (sau care, cel putin, nu au inca un trata de pace): Georgia si Moldova. Stiati voi ca Rusia a sustinut militar miscarile separatiste din zonele astea? Probabil va amintiti ceva, vag, dar nimic mai mult.

Eu cred ca razboiul asta va deveni din ce in ce mai rece pana in punctul in care singura schimbare va fi ca trebuie sa arati un buletin cand treci din Ucraina in Donbas, cum e acum cu Georgia-Abkhazia/Osetia si cu Moldova-Transnistria.

| anonimulll12345 a răspuns:

Nu o sa fie inca un razboi mondial de nivelul ww1 si ww2, dar razboiul va continua si escalada. Acest conflict este deja o confruntare directa intre NATO-Rusia numa ca de intensitate redusa
Nici Rusia Nici Nato nu poate accepta o infragere totala si vor face tot posibilul sa evite escaladand incontinuu inclusiv pana se ajunge la utilizarea de nucleare. Singura solutie este sa faca compromisuri dar lumea vrea razboi nu pace, ratiunea a murit oamenii is mult prea spalati pe creier de mass media si impinsi de ideologii agresive.
Ma refer la ambele tabere nici una nu e mai buna ca alta...
Deja sunt sute de mii de victime probabil peste 500.000, sunt convins la sfarsitul razboiului victimele per total se vor numara cu milioanele