| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii au atracție pentru persoanele arogante, ba chiar le admiră, mai alea dacă acele persoane se află și într-o funcție de conducere, în detrimentul celor smeriți, modești?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Probabil ca acea persoana are și alte calități, inteligenta, farmec personal, potențial financiar, faptul ca a reușit în viata, aroganta fiind totuși un defect dar depinde ce înțelegi prin aroganta și cât de mare este. Dacă este și modest dar are și calitățile enumerate mai sus cred ca va fi cu atât mai mult atractiva. A fi smerit înseamnă și a fi umil, nu este o trăsătura atractiva dar la fel depinde ce alte calități / defecte, trăsături au ca să poți înțelege de ce sunt sau nu sunt atractivi. O persoana dacă e doar aroganta dar e și proasta de exemplu nu va mai fi atractiva

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceva trebuie sa-l atraga pe fiecare, nu?
Unora le plac grasele, altora femeile neepilate... Fiecare stricaciune are publicul ei.

| Lioana a răspuns:

Nu cred ca aroganta atrage pe cineva. Mai degraba functia de conducere. Asta atrage orice persoana aflata pe interes.

| LordCristobal a răspuns:

Pentru că admira ceea ce ei nu au mai precis admira tupeul lor.
Din păcate pentru multi oameni aroganta și tupeul sunt virtuți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Le lipseste siguranta de sine ( poate fi o cauza )...

2. Prostie.

| Dandinelle a răspuns:

Din păcate se întâmplă mai des decât ne așteptam. Crescând într-un sistem defect unde valorile sunt determinate sau impuse încă de generațiile vechi, la rândul nostru copiem fara sa vrem valorile astea. Daca ne dăm seama că nu statutul unui om e important ci creierașul atunci putem zice că progresăm. Dar când stăm după niște valori antice și prin acceptarea lor practic le și promovam, atunci, personal cred că nu e bine.