| AlexDorinel a întrebat:

De ce unii copii de 14-16 ani muncesc part time? Ce parere aveti?

37 răspunsuri:
| Amimanera a răspuns:

O parere buna, sa vada si ei cum se fac banii si sa invete sa-i aprecieze.

| Celcestietot a răspuns:

Munca este buna.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Munca te înnobilează.

| Amimanera a răspuns (pentru AlexDorinel):

Bineinteles ca au valoare.
Se vede treaba ca inca nu ai banii tai.

| chuckmanson a răspuns:

O prietena de a mea a început să muncească la 14 ani pentru că familia ei e săracă și pentru că fratele ei e un drogat care le-a mâncat o grămadă de bani și ani.

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca se simt responsabili, spre deosebire de multi alti copii din categoria alex-dorineilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aia se numeste inflatie. Banii nu au valoare, sau dacă au, nu au valoarea si importanța apei, de exemplu. Adevărul e ca noi oamenii le-am atribuit-o, și că in ziua de azi, nu poți trăi fără bani.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede că nu ai de lucru dacă pui incontinuu la întrebări pe TpU.
Ia exemplul ălora de 14-16 ani care deja muncesc și caută ceva mai productiv de făcut!

| Amimanera a răspuns (pentru AlexDorinel):

Intelegi semnele grafice dar ai probleme cu continutul.
La 8 ani ai tai nu ar trebui sa faci confuzie intre inflatie si valoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Orice ban are valoare, nu fi euglena! Ca e un leu, ca e un milion, are valoare!

| Catrice a răspuns:

Părerea mea este că ar trebui sa încerci și tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se numește experiență care te ajută după 18 ani sa iei 2500+.

Bula
| Bula a răspuns:

Unii copii muncesc de nevoie.
Altii muncesc sa aiba banii lor, de buzunar.
Altii muncesc sa aiba activitate si experienta.
Altii muncesc sa aiba mai multa vechime la pensie.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Pentru bani. Ai doua mâine, doua picioare, asa ca de ce sa nu lucrezi? Plus de asta, este foarte bine sa realizezi de mic ca banii nu vin din cer, ci din munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un copil de 14 ani nu munceste, fiindca este ilegal.
Legal au voie doar copii peste 15 ani, numai cu consimtamantul scris al parintilor si numai part-time, pentru ca in restul timpului merg la scoala sa invete.

Dorinele, ma asteptam sa-ti cuplezi creierasul cand pui asemenea interbari.

| Crazyroshk1 a răspuns:

O părere buna, cunosc persoane care au lucrat part time si câștigau destul de bine pentru doar câteva ore de lucru pe săptămâna, asta in afara faptului ca au acumulat experiența si s-au dezvoltat. merita sa încerci

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru cei care muncesc din greu ca sa-i obtina, au foarte mare valoare.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru AlexDorinel):

Daca este cu contract de munca, ORICE vechime se pune la pensie, imdiferent de varsta.

| luchax a răspuns:

Din cate stiu doar de la 16 ani e legal!

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

De-aia esti nostalgic dupa Romania din trecut? Sa vezi cand vei munci cum este.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ti se pare usoara viata in ziua de azi? Inseamna ca nu ai griji si ti se da tot ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat