| AlexDorinel a întrebat:

De ce unii copii de 14-16 ani muncesc part time? Ce parere aveti?

37 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

P:S: Ar trebui sa vezi si tu cum este munca. Si nu vei mai pune asemenea intrebari.

Bula
| Bula a răspuns:

Unii copii muncesc de nevoie.
Altii muncesc sa aiba banii lor, de buzunar.
Altii muncesc sa aiba activitate si experienta.
Altii muncesc sa aiba mai multa vechime la pensie.

| AlexDorinel explică (pentru Bula):

La 16 ani nu se pune vechime la pensie, abia după 18

| Bula a răspuns (pentru AlexDorinel):

Daca este cu contract de munca, ORICE vechime se pune la pensie, imdiferent de varsta.

| Jassmina a răspuns:

Nici un copil de 14 ani nu munceste, fiindca este ilegal.
Legal au voie doar copii peste 15 ani, numai cu consimtamantul scris al parintilor si numai part-time, pentru ca in restul timpului merg la scoala sa invete.

Dorinele, ma asteptam sa-ti cuplezi creierasul cand pui asemenea interbari.

| Celcestietot a răspuns:

Munca este buna.

| DemonLord a răspuns:

Părerea mea este că ar trebui sa încerci și tu.

| AlexDorinel explică (pentru DemonLord):

Sa mi pierd 4 ore pe zi din viata sa iau 1000 lei?

| DemonLord a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se numește experiență care te ajută după 18 ani sa iei 2500+.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca se simt responsabili, spre deosebire de multi alti copii din categoria alex-dorineilor.

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Munca te înnobilează.

| AlexDorinel explică (pentru anonim_4396):

Cred ca tu vrei sa vezi cât de tare te înjur, nazist prost.

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Se vede că nu ai de lucru dacă pui incontinuu la întrebări pe TpU.
Ia exemplul ălora de 14-16 ani care deja muncesc și caută ceva mai productiv de făcut!

| anonim14653876 a răspuns:

O prietena de a mea a început să muncească la 14 ani pentru că familia ei e săracă și pentru că fratele ei e un drogat care le-a mâncat o grămadă de bani și ani.

| NumeUtilizatorMyAss a răspuns:

Probabil de nevoie, din pacate.
Dar sunt de acord ca tinerii sa fie invatati cu munca din adolescenta. Pe copilul meu as vrea sa-l invat independent. Chiar sa se si mute singur la 18-19 ani.

| AlexDorinel explică (pentru NumeUtilizatorMyAss):

Nici chiar, asta e extrema cealaltă. La 18 ani pur și simplu nu are pic de experienta în a se descurca singur. În plus nu prea are rost sa stea sa și plătească mâncarea și chiria când poate sa stea acasă cu tine, cu condiția sa muncească.

| NumeUtilizatorMyAss a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si cum crezi ca va invata sa fie responsabil? Se poate "negocia" un ajutor pe o perioada de...in functie si de cum se descurca.

| mariuschakra12 a răspuns:

Vor să fie independenți financiar pai e bine că te faci mai bărbat vezi de mic cum e sa lucrezi plus că gagicile adora asta

| AlexDorinel explică (pentru mariuschakra12):

Pai asta e și problema, pana la 18 ani nu ar trebui sa aibă de a face cu banii, trebuie sa si trăiască copilaria nu sa facă lucruri de adulți.

| mariuschakra12 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai fiecare face ce vrea dar sunt și niște beneficii o să fluturi după o să ți se pară ușor în viață de adult plus că repet gagicile adora bărbații descurcăreți sunt și niște beneficii și oricum part tine pe timp de vara merge ...mai vezi o gagica mai faci un ban să știi că timpul liber nu e prea bun adică să ai mereu ocupație nu numai munca sigur... dupa munca sport gagici mai o ieșire la un restaurant sa nu stai degeaba

| MariaEElena0505 a răspuns:

Pentru bani. Ai doua mâine, doua picioare, asa ca de ce sa nu lucrezi? Plus de asta, este foarte bine sa realizezi de mic ca banii nu vin din cer, ci din munca.

| Amimanera a răspuns:

O parere buna, sa vada si ei cum se fac banii si sa invete sa-i aprecieze.

| AlexDorinel explică (pentru Amimanera):

''sa vada si ei cum se fac banii si sa invete sa-i aprecieze''

hahaha vrei sa zici ca banii mai au valoare in 2021?)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| Amimanera a răspuns (pentru AlexDorinel):

Bineinteles ca au valoare.
Se vede treaba ca inca nu ai banii tai.

| AlexDorinel explică (pentru Amimanera):

Au valoare dacă e, cu facturi mărite, motorina și benzina peste 6 lei litru și paine la 5 lei, nu știu ce valoare mai au. Nu mai zic de alocații de sute de lei pentru copii ca să nu faca nimic și sa și ia tigari și băutură non stop din banii aia.

| kZov a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aia se numeste inflatie. Banii nu au valoare, sau dacă au, nu au valoarea si importanța apei, de exemplu. Adevărul e ca noi oamenii le-am atribuit-o, și că in ziua de azi, nu poți trăi fără bani.

| AlexDorinel explică (pentru kZov):

Oricum o criza economica în maxim 1 an este iminenta, orice ar fi, trebuie sa se mai regleze puțin piața.

| Amimanera a răspuns (pentru AlexDorinel):

Intelegi semnele grafice dar ai probleme cu continutul.
La 8 ani ai tai nu ar trebui sa faci confuzie intre inflatie si valoare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Orice ban are valoare, nu fi euglena! Ca e un leu, ca e un milion, are valoare!

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru cei care muncesc din greu ca sa-i obtina, au foarte mare valoare.

| AlexDorinel explică (pentru darrio2007):

Banii în general nu mai au valoarea pe care o aveam acum 5 ani de exemplu. Trebuie sa scoți o groaza de bani în ziua de azi ca să treci strada.

De-aia esti nostalgic dupa Romania din trecut? Sa vezi cand vei munci cum este.

În ziua de azi e mai ușoară viata dar nu prea își mare are sensu când toată lumea are bani, mi e dor de vremurile 2009-2011 când era saracia aia mare si nimeni nu visa după mașini de lux, apartamente cu 5 camere. Cine avea Mercedes și un apartament de 40000 euro era cel mai smecher.

Ti se pare usoara viata in ziua de azi? Inseamna ca nu ai griji si ti se da tot ce vrei.

Lumea s-a dezvoltat enorm după criza din 2009 si mi e teama ca vom repeta aceeași greseala din anii 2000.

| Crazyroshk1 a răspuns:

O părere buna, cunosc persoane care au lucrat part time si câștigau destul de bine pentru doar câteva ore de lucru pe săptămâna, asta in afara faptului ca au acumulat experiența si s-au dezvoltat. merita sa încerci

| luchax a răspuns:

Din cate stiu doar de la 16 ani e legal!