| anonim_4396 a întrebat:

De ce unor oameni buni, care nu au facut altora rau, li se intampla multe lucruri rele si se intreaba cu ce au gresit, iar altii, care chiar au facut rele, au furat, au manipulat etc.au parte numai de lucruri bune! asa e viata?!'dreapta'?:-|

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru ca mereu esti pus la teste de catre viata ca sa vada cat de mult poti suporta fara sa te schimbi, fara sa uiti ca esti om. E un spectacol si multi au norocul sa prinda bilet in primele locuri.Altii stau in spate.Insa nu degeaba se zice ca cei din urma vor fi cei dintaiwinking

| Bacemi a răspuns:

Viata nu e dreapta. Realizam asta din ce in ce mai mult. Timpul scurge moralitatea si pastreaza ipocrizia amplificand-o treptat. Si oamenii buni pot sa realizeze multe lucruri, dar din pacate ei muncesc mult, uneori o viata intreaga pentru asta. Altii care sunt lipsiti de moralitate primesc fara sa munceasca deloc unele lucruri. Poti sa reusesti fiind bun dar e nevoie de multe sacrificii si de obicei cea mai mare e suferinta pe care o traiesti pe drum cand vezi aceasta nedreptate.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Cei care fac cele enumerate(rele) de tine vor plati cu siguranta in fata Lui Dumnezeu. Iar viata de asta ne e data, sa ne bucuram, sa plangem, sa suferim si sa fim fericitihappypaa

regis
| regis a răspuns:

Viata nu e intotdeauna dreapta. Dar de multe ori e si asa cum ne-o facem singuri.

| LuS[z] a răspuns:

Viata nu e dreapta.Si oricum Dumnzeu nu iti da mai mult decat poti duce.Se mai intampla dar sa nu uitam ca intotdeauna dupa ploaie rasare soarele

| cssandreea a răspuns:

Oameni buni primesc suferinte de la Dumnezeu deoarece acesta ii pune la incercare... iau cand vor deceda vor ajunge in rai(cu siguranta), iar oameni rai chiar daca nu au suferinte vor ajunge in iad pentru faptele lor rele! P. S Dumnezeu da suferinte numai persoanelor bune ( stiu asta de la RELIGIE). Poate imi dai o fundita! plizz! Pwp*!