| anonim_4396 a întrebat:

De ce unor persoane le este rușine să fumeze în public, de față cu alții, chiar dacă sunt fumători mai mult sau mai puțin înrăiți sau fumează ocazional?
Mă refer aici la persoane adulte, nu minori sau adolescenți care se ascund de părinți sau profesori.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Nu le este rusine poate doar daca sunt parinti sau rude mai in varsta de fața sau poate se feresc de sot /sotie care fac morala si vor sa evite o cicaleala, sau poate la țara le e jena dar tot in sensul sa nu auda parintii sau rudele, de regula te feresti de parinti fiindca ei iti fac morala sau pur si simplu nu vrei sa ii superi fiindca ei considera ca fumatul afecteaza sanatatea plus bani cheltuiti si multi prefera sa evite situatiile astea. Cu strainii, cu prietenii sau persoane neutre nu ai de ce sa te feresti fiindca fumatul e ceva banal

17 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu stiu in ce lume traiesti tu dar in cea reala nu am observat asta, mai ales de la adulti, li se rupe lor de cine sunt vazuti, atata timp cat esti adult iti asumi ce faci, iar fumatul mi se pare ceva banal, nu e niciun act de teribilism sau vreo ilegalitate asa cum il vezi tu, e doar o prosteala prin care iti distrugi sanatatea pe banii tai + o gramada de chestii negative precum dinti ingalbeniti si urati, miros execrabil al gurii, piele imbatranita, ingalbenita.

| Mosotti a răspuns:

De fraieri, vor sa para altceva decat sunt, tin prea mult cont de ce zic altii, bine, sa nu fi langa o persoana nefumatoare, ca o deranjezi, dar asta e altceva.
Ai mai intrebat asta de la alt user cu ceva timp in urma.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu am mai întrebat asta.
Nu am folosit alt user.winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum, ca am intrebarea in minte, altfel de ce n-am zis si la altele ca ai mai zis? Doar acum am zis.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cel mai probabil e vorba de o confuzie. Cum am zis: unele întrebări se aseamănă.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, probabil e o confuzie.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Minte,a avut mai multe conturi

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

în 19 Aprilie | Rozenn a întrebat:
Acum câțiva ani, cineva a încercat să mă atragă într-o chestie imorală, ceva ce nu mai făcusem până atunci. Era vorba despre un bărbat. Căsătorit.
Mă cunoștea de mai multă vreme și voia să avem relații intime. Știam că e însurat.
Nu mai avusesem tangențe până atunci.
Era destul de atrăgător, atât ca persoană, cât și fizic.
La început am vorbit ca amici, apoi a început cu flirtul și avansurile.
Mie îmi plăcea, nu pot să neg, deoarece era atractiv, avea șarm, dar nu intenționam să ajung în pat cu el.
Sunt o persoană religioasă, credincioasă, am citit Biblia de două ori, așadar cunosc poruncile Domnului și versetele cu privire la adulter.
El încerca să mă determine să mă culc cu el și pentru asta apela la toate tehnicile de seducție.
I-am zis să nu insiste, că nu o voi face, dar a început să devină insistent.
Într-o zi, când vorbeam la telefon cu el, am simțit ceva straniu.
Sunt o persoană rațională, nu sufăr de boli psihice și nici nu consum substanțe interzise.
Când am vorbit cu el în ziua aceea, se comporta diferit de cum o făcuse până atunci, în felul cum încerca să mă convingă, vorbele pe care le folosea.
Cel mai straniu a fost să-l simt precum un șarpe care sâsâie atunci când vorbea și încerca să mă convingă în ziua acea să ne întâlnim și să "o facem".
Am simțit o stare de neliniște cum nu mai simțisem în conversațiile anterioare cu el.
(Nu, nu mi s-a părut, obosită nu eram).
M-am rugat să rezist ispitei și am reușit. Nu i-am cedat avansurilor.

A mai avut careva senzații asemănătoare?
Cei care credeți în Dumnezeu si Biblie, ce explicație aveți?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca a avut mai multe conturi si stiu si care, dar na, am lasat chestia asa, ma fac ca nu stiu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ce dovezi ai că am avut eu mai multe conturi?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai discut despre asta, orice altceva discut.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Atunci nu mai adu în discuție bănuieli nefondate și fără dovezi concludente.

No evidence, no acusations.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ti-am zis ce usere, alea pe care le-ai zis si tu, deci ai zis, alea doua, nu altele, ziceai ca si admina stia. Dar nu am zis aici, ca poate nu vrei se se stie, insa mie mi-ai zis.
Nu e frumos sa zici public ceva din privat (ca eu nu stiu daca userii stiu sau nu stiu despre asta), zici doar cu acordul persoanei.

| T0T a răspuns:

Cred că nu e vorba de rușine. Poate o fac din bun simț față de nefumătorii care nu ar dori să inhaleze fumul lor.

| 1997onur a răspuns:

Pai le este rușine cum ai spus și tu altfel nu știu de ce nu ar fuma în public dacă tot fumeză

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Persoanele cu probleme psihice se confrunta cu asa ceva, asta e un pretext cu rușinea, după o vârstă nu mai ai cum sa fi rușinos într-o societate contemporana. Timiditatea, rușinea, toate astea sunt niște justificări pentru :
- probleme emoționale
-Anxietate
- abuz sau trauma petrecuta in trecut
- o copilărie grea
- lipsa abilităților sociale
- insecuritati multe
- probleme cu stima de sine
- o persoana vulnerabila, sensibil care prezintă complexe de inferioritate
- anumite probleme psihice/ tulburări mintale

După o vârstă nu mai poți sa te justifici ca esti timid, rușinos, clar ai ceva probleme nerezolvate cu tine însuți, de multe ori, psihosociale, de adaptare/integrare într-un grup, chiar și familiar etc. După 25 de ani nu mai e o rușine, este o problema de orice natura care se poate regăsi în ce am scris eu despre acest "defect" în public, sau orice ce tine de rusine în anumite contexte.
Multă sănătate puiuțhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am observat sa fie asa cum zici tu.