| anonim_4396 a întrebat:

Hmm, de ce oare anumite persoane se feresc să fumeze în public, ci o fac doar atunci când sunt singuri sau cu o singură persoană de față?
Aici nu mă refer la adolescenți care se feresc de profesori sau părinți, ci la adulți.
Oare le e rușine sau nu vor a se interpreta că-s dependenți=viciați=fără voință?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se simt confortabili sa fumeze în public, în fata unor străini, sau de fata cu mai multe persoane, nu se simt în largul lor, se simt stânjeniti de,, mulțime ", sunt persoane ihibite.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Reformulez : sunt persoane hipersensibile, dar se poate ascunde și o forma ușoară de anxietate.

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Poate nu vor sa polueze cu fum pe altii asa aiurea, si de aia se feresc, ca altfel nu ar avea de ce.
O fac singuri sau cu o persoana care e tot fumatoare si nu are treaba cu fumul.

| Lukasssz a răspuns:

Probabil e o chestie ce tine de anxietatae. De exemplu si mie imi e rusine sa mananc in public, ma simt stanjenit.

| SingleForOne a răspuns:

Nu vor sa dea bricheta sau chibrita sau tigara altuia, atat aceea pe care o consuma curent, cat si celelalte din pachet.
Emotional si/sau mental, se simt mai bine singuri, mai linistiti, la fel ca si cineva carea vrea sa bea sau sa manance singur.

| DonEduardo a răspuns:

Pai, daca fumeaza de ce altceva sa le fie rusine in afara de faptul ca se va interpreta ca sunt viciati? Si da, eu zic ca le e rusine din cauza asta.

| Sekim a răspuns:

Nu stim, de ce nu ne raspunzi tu tinand cont ca fumezi singura sau cu prietena ta? rolling on the floor. E patetic faptul ca un om fumeaza, sa se si ascunda si sa nu isi asume ca e slab e si mai patetic

| Marius2001Pop a răspuns:

Probabil au persoane carora le-au zis ca nu fumeaza, poate niste prieteni sau poate partenerii/partenerele lor nu sunt de acord ca ei sa fumeze, iar daca se afla ca ei fumeaza persoanele alea vor pleca din viata lor.
Unora poate le este si rusine, dar pana la urma este alegerea lor, atata timp cat au inceput sa faca lucrul asta nu ar trebui sa le fie rusine.