| Thecurious a întrebat:

De data aceasta va cer ajutorul intr-o problema.
Eu, inainte de a intra la liceu, am renuntat limbajul elevat. Nu mai pronuntam idei complexe, ci am incercat sa le comprim cat mai mult. De ce, pentru ca profilul liceului era de asa natura -profil real, specializarea mate-info.
Acum, cand ma uit pe internet pe Youtube la matematicieni, fizicieni, chimisti, ingineri, vad ca toti isi imbogatesc vocabularul, chiar daca lucreaza mai mult cu cifre.
Cred ca am facut o greseala. Ce credeti?
Ar trebui sa explic, in detaliu, tot ceea ce stiu despre ceva anume, daca vreau sa ma fac inteles?

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ar trebui sa te adaptezi la interlocutor, subiect, situatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ori vorbește cum ți-e vorba, ori te poartă cum ți-e portul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar renunta sa te mai gandesti la tipurile de oameni... Nu faci ceva tipic doar pentru ca asa fac majoritatea de la un anumit profil sau domeniu. Fiecare om este liber sa faca ce vrea. Vrei sa ai un astfel de vocabular? Vrei sa il ai.

Tu cand te uiti pe Youtube la acei matematicieni, la ce te astepti sa auzi? Un limbaj de pe strada? Normal ca vorbesc asa pentru ca se adreseaza unui public larg, oricarei persoane care are acces internet in primul rand.

Vrei sa te faci inteles, explici cum vrei tu sa te faci inteles. Te asigur ca daca gasesti doua persoane diferite si le explici in moduri diferite, uneia prin 3 cuvinte iar alteia prin 100 de cuvinte elaborate, s-ar putea ca fiecare sa nu inteleaga nimic sau sa inteleaga totul. Difera de la persoana la persoana. Nu te mai lega de aceste ideologii happy