| GabbyGabriella64 a întrebat:

De la ce vaccin avem acea cicatrice pe brat? La cei tineri ma refer ca cei mai in varsta stiu ca o au de la vaccinul anti-variolic.Si din ce cauza a fost nevoie ca vaccinurile astea sa fie facute in acest fel incat sa ramana semn?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la vaccinul BCG.
In urma vaccinarii apare in majoritatea cazurilor un abces sau o pustula. E o reactie fireasca a organismului la bacilul Calmette-Guerin. Lipsa acelei cicatrici poate sa insemne ineficacitatea vaccinului.