| notnon a întrebat:

De la ce vârsta poți sa iți faci un tatuaj? (Cu acordul părinților.)

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Art. 6. - Modificări (1)
(1) Este interzisă efectuarea operaţiunilor de piercing corporal persoanelor cu vârsta sub 16 ani şi de tatuaj persoanelor cu vârsta sub 18 ani.

(2) Este interzisă tatuarea persoanelor cu vârsta sub 16 ani chiar dacă există acordul părintelui, tutorelui sau curatorului, după caz.

(3) Se pot executa manevre de piercing, tatuaj şi/sau micropigmentare la persoanele minore numai în situaţia în care minorul este însoţit de părinte, tutore sau curator, după caz, care să declare în scris, pe versoul declaraţiei pe propria răspundere, în faţa operatorului, faptul că minorul are permisiunea acestuia pentru efectuarea procedurii.

https://lege5.ro/......anexa-nr-2

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

16 ani împliniți.

| Holiday a răspuns (pentru Wr3nch):

Care-i legea unde e prevazut asta?

| notnon explică (pentru Holiday):

Nu stiu, nu am reusit sa gasesc rezultate legat de acest lucru.

| Wr3nch a răspuns (pentru notnon):

Art. 6. - Modificări (1)
(1) Este interzisă efectuarea operaţiunilor de piercing corporal persoanelor cu vârsta sub 16 ani şi de tatuaj persoanelor cu vârsta sub 18 ani.

(2) Este interzisă tatuarea persoanelor cu vârsta sub 16 ani chiar dacă există acordul părintelui, tutorelui sau curatorului, după caz.

(3) Se pot executa manevre de piercing, tatuaj şi/sau micropigmentare la persoanele minore numai în situaţia în care minorul este însoţit de părinte, tutore sau curator, după caz, care să declare în scris, pe versoul declaraţiei pe propria răspundere, în faţa operatorului, faptul că minorul are permisiunea acestuia pentru efectuarea procedurii.

https://lege5.ro/......anexa-nr-2