| anonim_4396 a întrebat:

De la un timp parintii mei o duc foarte prost pe plan financiar, abia mai am bani de pachet la scoala, haine imi iau din ce in ce mai rar si fac eforturi sa ma inoiesc si eu, si ii inteleg. Salariile s-au micsorat chiar cu 3 milioane, bani care mi se par chiar multi... Ce as putea face sa-i ajut cu banii, sa castig niste bani avand in vedere ca am doar 14 ani?

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu prea poti sa-i ajuti decat fiind cuminte si neavand pretentii mari.

| Shery a răspuns:

In Romania nu prea ai ce. Sa castigi bani mai greu, insa in loc sa incerci sa castigi mai mult, de ce nu incerci sa folosesti mai bine ceea ce ai? De exemplu ai putea sa iti iei pachetel de acasa, in loc sa cumperi dulciuri la scoala. Cu hainele la fel, ai putea sa le combini, astfel incat sa poti purta aceleasi haine mai mult timp, sau sa le modifici. In felul asta iti exersezi si Fasion sense-ul smug.
Poate o sa devii chiar trendsetteritza la scoala, cine stie?
Eu, de exemplu imi aplic tot felul de nasturi, insigne, sau alte chestii dragute pe haine si astfel colegii spun mereu ca sunt imbracata cu ceva nou...

| Alii a răspuns:

Sincer, nu cred ca ai putea sa te angajezi pe undeva, doar ca macar sa-ti sfatuiesti parinti, macar sa caute ceva nou de munca unde salariile sunt mai mari, si acasa sa ii mai ajuti si tu.restul nu stiu.si eu am 14 ani, tatal meu este plecat in Franta si acolo romani sunt tratati cu spatele, chiar acolo el este singurul roman si mereu ii taie din salariu, prima nu ii da, restul' la toti.thinking

| PoUfOuLeTe a răspuns:

Pfff... avand in vedere ca ai 14 ani nu poti face foarte multe, abia dupa varsta de15 sau 16 ani te poti angaja. Dar poti castiga cativa banuti(nu foarte multi) ca reprezentat la ceva(avon sau alte firme). Bafta!