| Cosmin1122000 a întrebat:

Am 14 ani si de la un timp nu mai pot sa port o conversatie cu parintii mei despre dorintele pe care le am. Desi avem o stare financiara chiar buna, eu nu ii mai pot spune mamei mele ( tata este plecat mai tot timpul si cu el chiar nu pot vorbi despre asta, nu prea ma intelege) ce dorinte am. Nu vreau telefoane de N lei, haine de M lei, doar ceva care chiar nu este scump. Odata, am economisit bani si mi-am luat un joc pe calculator, din banii de pachet, fara sa-i cer mamei bani si mi-a reprosat ca nu este bine ceea ce am facut, ca ar fi trebuit sa dau banii pe mancare/haine. Da, dar totusi, nu ii cer in fiecare zi un asemenea lucru, intamplandu-se sa imi doresc ceva o data la 6 - 12 luni. Daca credeti ca s-ar putea intampla asta din cauza scolii sau a atitudinii pe care o am, sunt o fire foarte ascultatoare si am note foarte mari la scoala. Cum as putea sa ii spun mamei mele ca imi doresc ceva? Ofer funda!

2 răspunsuri:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Ii poti spune foarte simplu ca iti doresti ceva de ziua ta. Si ea poate o sa iti ia lucrul ala de ziua ta. Sau ii spui ca il vrei acum si ca il loc sa iti ia altceva ar putea sa iti dea banii sa te duci sa iti iei ceea ce vrei tu. Nu trebuie sa fii asa cu parintii tai ci trebuie sa vorbesti cu ei si sa pastrezi o relatie foarte stransa.Mama ta a zis ca trebuia sa dai banii de pachet pe mancare nu sa te infometezi la scoala.Cred ca s-a referit la faptul ca trebuia sa ii zici ca vrei sa iti iei jocul ala si ti-l lua ea doar ca tu sa nu dai banii pentru scoala pe el. Mai bine ai purta o discutie linistita sa ii spui ceea ce iti doresti. O sa vezi ca o sa iti ia.

| AlexandraArcticMonkeys a răspuns:

Poti sa vorbesti cu ea si sa ii explici.Ii spui ca ai note mari la scoala, esti ascultator si toate calitatile tale.Eu am tot 14 ani si asa fac cu mama.Ii spun ce calitati am si ce fac pentru a merita acel lucru si deseori se intampla sa accepte.Bafta! happy