| anonim_4396 a întrebat:

De o perioada lunga de timp sunt casnică,am avut locuri de munca dar de scurtă durată pentru ca nu m-am orientat bine, s-au facut restructurări sau era un program mult prea lung având în vedere că si treaba acasa este destul de multă iar iubitul meu era si el la munca pe un program nu prea lejer.
Ideea e ca nu aveam salarii atat de mari incat sa comand zilnic mâncare spre exemplu, sau sa imi dotez casa cu electrocasnice de ultima generatie.Chiar si acum de ceva timp s-a sticat masina de spalat si e destul de greu sa achizitionez alta asa ca spăl de mana. Locuiesc la tara si e mai dificil având în vedere că sunt si putin obsedată de curătenie si adevarul e ca se face de multe ori mai multa mizerie la casa/la tara decat la apartament. Iubitul meu ma ajuta cat poate de mult, dar nu am cum sa il obosesc si pe el cu treburile astea cand deja vine obosit de la munca.Stiu ca poate pare o prostie ce spun acum si va gânditi ca exagerez, dar ma simt extrem de obosită si sătulă de toate treburile astea si adesea clachez.Fac treburi casnice de foarte multi ani si indiferent ca plec la munca sau fac alteceva, astea sunt nevoită să le fac zilnic si imi e din ce in ce mai greu si mai urat.
Ce as putea sa fac in privinta asta? Cum as putea sa ma descurc mai bine si sa nu mai simt treburile astea ca pe o povară ce mă seacă de puteri? Cum sa fac sa nu ma mai obosesc asa de mult?

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, ia o pauza, zau asa. Relaxeaza-te. Cand ai avut o vacanta ultima data?

Aici intervin doua planuri, unul mental si unul fizic. Incepem cu... ambele. Relaxeaza-te, stai o ora, doua, trei, in fiecare zi si ia-ti momentul tau de liniste. Refugiaza-te undeva, in locul tau linistit, departe de tot si bucura-te de moment (pentru ca alt moment ca ala, nu mai vine). Ce te face pe tine sa te simti bine? Unde iti place sa sfai? Ce iti place sa faci? Uneori asta este mai greu de gasit decat munca in sine.
Gaseste acel loc si incearca sa meditezi cateva momente, inspira si expira constient si nu te gandi la nimic altceva, nu te agata de ganduri. Poti sa vezi mai multe tehnici de meditat peste tot pe internet sau in carti (dar poate nu este cazul sa le enumar). Lasa-ti mainile si intreg corpul relaxat cateva momente, ca si cand pluteste, ca si cand si un bebelus ar putea sa iti ridice mana.
Nu face asta neaparat pentru ca esti obosita, fa asta in fiecare zi.
Pe langa asta trebuie sa iti mentii o atitudine pozitiva fata de lucruri. Impune-ti asta. Crede ca te simti bine.

Nu uita sa iti pastrezi si o alimentatie sanatoasa, sa mananci verde mai mult, acea mancare care este conectata direct la pamant. Mananci viu, traiesti viu (adica ce nu este procesat).

Alege in fiecare zi momentul tau de relaxare. Fa din asta un obiceim chiar si 15 minute. Nu poti sa zici ca nu ai 15 minute din 24 de ore pentru a te relaxa si pentru a face ceva benefic pentru tine.

Comunica si cu iubitul tau, vorbiti, comunicati, nu te inchide in tine. Lasa totul sa curga. Si bucurati-va de orice, jucati-va, distrati-va, lasati vasele murdare atunci, le faceti dupa. Momentul vostru este momentul vostru. Ai timp de orice dupa.

Ia si o pisica, pisica te relaxeaza oarecum cand este prin jurul tau, daca iti plac. Cumva absoarbe aceasta stare. Sau cel putin la unele persoane.

Tot ce faci fa-o cu bucurie. Ai auzit de expredia sa te bucuri de calatorie? Sa nu ai numai ideea de a ajunge la destinatie? Acest lucru se refera si la faptul ca tu poate, intr-o zi trebuie sa faci ceva. Corpul oricum il face. Dar de cate ori ti-ai ascultat gandurile cand ai facut asta? De cate ori nu ai facut asta? De cate ori te-ai trezit dupa ce ai terminat treaba ca a trecut timpul de odata si nu stii la ce te-ai gandit in tot acest timp?

Rade, fii vesela si glumeste, impune-ti ca te simti bine. Daca este sa lucrezi iar, o sa lucrezi, nu iti face griji. Tu bucura-te de moment. O atitudine pozitiva este de aur.

Mult succes si o seara faina! ^_^