| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o relatie de 8 ani de zile cu un baiat eram chiar tineri si practic am crescut impteuna el locuia cu taicaso eu cu ai mei dar cum nu aveam de mers la scoala sau aveam liber sau dupa ce iesiam eram la el.Pentru el am invatat sa gatesc sa fac curat sa spal statea la tara si era mai greu avand in vedere ca el muncea asa ca avea nevoie de ajutor.Problemele au inceput sa apara in timp.El mucea foarte mult venea la 8 9 acasa in conditile in care pleca de dimineata si mereu avem cearta din orce.A inceput sa nu ma mai ajute cu nimic pe acasa si doar sa doarma sa mearga la munca a doua zi si atat.Cand ii spuneam ca ma simt singura ca am nevoie de el sau trebuie trebuie sa ma ajute imi reprosa mereu ca el munceste ce vreau mai mult, tin sa mentionez ca bani erau la el fiind ai lui iar mie imi cupara haine sau ceva atunci cand mergeam cu el sau avea si el nevoie de ceva in rest totul facea el cuparaturi facturi si daca avem ceva de platit la postas sau veterinar sau etc nu aveam trebuia sa revina omu cand era el acasa.Ani au trecut iar eu stand langa el ajutandul sa avanseze sa evolueze m-am lasat pe mine de o parte si m-am complacut intr-o relatie in care erau doar certuri stateam unde nu imi doream sa stau si cu toate astea ii suportam si pe ai lui care nu ma agreau.Am tras cu dinti de relatia asta si se pare ca doar eu.Am ascuns de a mei faptul ca ne certam ca se comporta aiurea si am incercat sa para totul cat de ok a mei s-au atasat de el si il vedeau in viitorul meu avand in vedere ani petrecuti.Problemele de acum is ca tata ma acuza ca eu sunt de vina ca de ce l-am lasat ca trebuia sa stau cu el ca lui ii placea de el am mereu cearta pe tema asta si cand ies din casa imi spune unde te duci cat stai.Intr-o seara cand chiar am niesit cu baiatu respectiv sa mai vorbim tata ma acuzat ca nu stiu pe unde umblu si ca ar fi bine sa imi fac bagajele sa plec pana a sunat baiatu asta si a zis ca cu el am fost si sa mai linistit.Am 22 de ani vreau sa ma mut de la ai mei in chirie sau ceva doar ca eu in afara de a griji de el si casa nu am facut nic in ani astia si mie foarte greu sa ma acomodez cu noul stil.Imi puteti da un sfat de cum as putea sa ma acomodez la un loc de munca? Ce sa fac sa nu ma mai simt singura sa nu ma mai stresez? Si cum sa reusesc sa iau atitudine sa ma dramuiesc cu bani si sa pot sa le spun la a mei ca eu trebuie sa imi iau decizile ca sunt destul de mare? E greu avand in vedere ca stau la ei si ma ajuta deocamdata din punct de vedere financiar

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune piciorul in prag fetito.Macar e bine ca l-ai lasat pe ala care nici macar nu te respecta la cat l-ai spalat si i-ai facut de mancare.Tu esti fata harnica dupa cum observ eu, o sa iti gasesti servici si o sa te descurci, fii linistita.Mie imi pare bine ca l-ai lasat pe necioplitul ala care nici macar bani nu iti lasa in casa sa platesti si tu cheltuieli, sau sa ai pentru alte lucruri ca vorba aia esti femeie, iti trebuie si tie diferite lucruri.Cat despre parintii tai... daca ei n-au inteles ca ''iubi'' tau era cum era si ca nu aia era viata care ti-o doreai, lasa-i in pace.Tu te vei descurca singura, pentru ca ai trecut prin multe greutati cu ''respectivul '' ce il numeai iubit. Data viitoare sa fii mai atenta cu cine te incurci si fii tu aia care conduce casa, nu lasa un barbat sa faca el regulile, ca nu se merita.Mult succes iti doresc in tot ce vrei sa faci, si sa auzim de bine.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai apucat macar sa termini scoala generala?
daca esti in relatie de 8 ani si acum ai 22, inseamna ca ai pleact de acasa de la 14 ani?

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da am facut si scoala generala si liceul si munca pe vara plus la el acasa.Alte intrebari?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Freya1):

BAC-ul l-ai luat?
Ce profil ai terminat?

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am dat bacu..Protectia mediului.Am facut pana intr-a 10 liceul si din a zece profesionala
ca sa ma descurc cu toate si am diploma de laborant.Scriemi in privat daca tot vrei sa ne cunoastem laughing.Ca presupun ca vrei sa imi gasesti defecte ca sa poti zice "aaa a avut dreptate taicato trebuia sa iti dea si tie doua palmi"

| Violleta2022 a răspuns (pentru Freya1):

Esti cam aroganta pentru cate bube-n cap ai. Omul incearca sa te ajute si vad ca tot intepata la limba esti!
Nu fetita, nu ma intereseaza ce defecte ai, voiam doar sa vad ce calificari ai, daca ai apucat sa termini un liceu cu BAC sau fara, si cata carte ai facut, poate iti puteam da un sfat unde ai putea merge si ce face, sa-ti fie mai usor, sa te descurci in viata.

Personal nu ma intereseaza prietenia ta, iar ca varsta, esti chiar mai mica decat copii mei.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Toata lumea se cearta cu mine pentru ca i-am luat aparare persoanei respective si e normal sa ma gandesc ca probabil ai ceva cu mine

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

E un pic greu si ai nevoie de sustinere.Dar daca reusesti sa te rupi de mediu e o.k.Chiar trebuie sa fii atenta cu toata lumea, unii vor sa te ajute dar sunt tot felul de oameni pe lumea asta.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine iti cauti un loc de munca care ofera si cazare inclusa, asa din start te-ai scapat de o grija si de un cost, restul vine de la sine, te acomodezi, nimeni nu s-a nascut invatat, important e sa ai ambitia de a face o schimbare in viata ta, da, e normal sa nu fie usor, dar daca asta trebuie sa faci, nu ai de ales.

| Bondarel99 a răspuns:

Nimic nu dureaza pentru totdeauna. Sa inteleg ca tu vrei sa incepi o viata noua singura, fara fostul iubit si fara a mai locui cu parintii? Stiu ca o sa fie greu la inceput, dar pana acum din cate am inteles eu tu nu ai fost fericita, poate de acum incep sa se intample lucruri frumoase in viata ta. O sa cunosti oameni noi, alt oras, o sa fii implinita pe plan profesional... trebuie sa gandesti pozitiv. Daca nu locuiesti singura nu vei plati asa mult la chirie, in jur de 100 euro daca stai cu alta fata, depinde si unde inchiriezi. Poti avansa la locul de munca, chiar daca nu o sa ai cine stie ce salariu, cu timpul o sa fii mai stapana pe tine, poti schimba mai multe locuri de munca. Daca parintii tai au bani nu cred ca o sa uite asa de tine si mai mult ca sigur o sa te ajute si ei cu ceva bani.