| mODIN a întrebat:

De un an nu am mai urmarit deloc stirile legate de Rusia si Ucraina. In afara faptului ca a murit Navalny si Putin a "fost ales" din nou presedinte, ar mai fi ceva de stiut?

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

A fost ales pe bune Putin, altfel nu avea cum avea 87 %, si cei care nu l-ar fi votat ar fi iesit in strada cu zecile de milioane, si daca din 4000 poti aresta ceva cum iesisera pentru Ukraina, in cazul celalalt nu ai ce le face.

Ar mai fi de spus ca Rusii nu duc lipsa de nimic, multe firme straine s-au intors, au de toate, nu prea sunt atinsi de sanctiuni, au si pepsi, am vazut filmat in mall-ul mare din Moscova, erau si haine Levis, etc etc.
Aveau si Bounty, Snickers, Pepsi, tot.

Unele firme doar si-au schimbat numele sau le-au scris pe alea originale in rusa.

E si Euro, Dolar, poti cumpara de la casele de schimb.
Banii astuia de filmeaza de la Youtube ii vin banii din sua in dolari in banca de acolo, deci e clar.

Asa ca Europenii si-au dat cu stanga in dreapta de iesisera brutarii germani in strada ca s-a scumpit gazu de 4 ori.
Si era ca in unele tari UE sa se rationalizeze energia din cauza lipsa gaz rusesc, noroc ca nu s-a facut asta ca era rasu lumii sa iti opreasca caldura, curentul ca la Ceausescu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, Kate a disparut

| mODIN explică (pentru Furnicuta000):

Care Kate?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru mODIN):

Am facut o gluma. E acum isterie mondiala ca printesa Kate Midleton a disparut

| Lupică27 a răspuns:

A ajuns o paine sa coste cat un salam si pe tine te freaca grija de razboiul altora? sa ne frece grija daca o sa ajunga si la noi si devine mondial, altfel, ce treaba avem noi.
La noi abia sunt doua boabe pe cocean, tara e o parloaga si ne freaca de altii...of, of.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Lupică27):

Și cum te freacă grija dacă ajunge la noi? Nu frecându-te grija de ce se întâmplă acolo, pentru că dacă Ucraina cade, Rusia merge înainte?

| Lupică27 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Chiar daca merge inainte si Ucraina cade, Rusia nu va ataca tarile Nato e la mintea cocosului, nu te va ataca pe tine, ce dreacu sa ne ia noua caii de la bicicleta?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Lupică27):

Da, Rusia nu e o țară care atacă alte țări și nu ia chestii până și de la țări mai amărâte gen Georgia, Moldova, Ucraina.
Iar prețurile care ne afectează, astea nu au nici ele treabă cu războiul care nu se mai termină, nu au început o dată cu războiul pentru mulți.
Și nu ne interesează că lipsa de empatie, indiferența față de crime, violuri, război e o trăsătură de psihopați, nu o dovadă de omenie.
Și nu ne interesează nici războiul hibrid, căci Rusia deja atacă cibernetic țări, susține partide pro ruse la guvernare, ori există resturi de pe urma războiului care au ajuns și în țări nato și au rănit oameni, distrus case etc.
Da, nu ne afectează cu nimic războiul și nu ar trebui să ne intereseze. Geez.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Din punct de vedere geografic, tara noastra e o regiune strategica destul de buna. Avem granite naturale bine plasate. In partea estica avem Marea Neagra si Prutul, in partea de nord avem Carpatii, in partea de sud avem Dunarea. La ce avem noi deschidere ar fi putin spre serbia si Ungaria in zona Campiei Banatului si Crisanei. Avem si resurse naturale. Ca nu stim noi sa punem stapanire si se folosesc strainii de ele, asta-i alta mancare de peste. Ar avea destule motive incat sa incerce anexarea noastra fortata.

| Lupică27 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Preturile au crescut de la inceputul pandemiei si nu exista o justificare clara de ce cresc atat de mult la orice care nu are legatura cu razboiul sau cu pandemia.
In pandemie bogatii au devenit si mai bogati la fel si bancherii iar pulimea a devenit si mai saraca, sa fie oare coincidenta?
https://adevarul.ro/......59695.html

| Lupică27 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Daca tu crezi ca Putin e atat de prost incat sa atace o tara Nato inseamna ca nu avem ce vorbi.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Baietasul e prost oricum. Pe el nu il intereseaza ca facem parte din NATO sau nu. El vrea doar sa ramana in istorie ca un om care a cucerit lumea. Toti tarii rusi si toti dicatorii comunisti au avut aceeasi ideologie. El e gata sa dea si cu nucleare fara sa aiba remuscari. Crezi ca pe el il ingrijoreaza rahaturile diplomatice sau tratatele semnate intre natiuni. UIta-te la comentariile de razboi si la oamenii care fac analize istorice prin podcast-uri si interviuri. Ne-au capturat tezaurul romanesc si chiar acum recent cand am facut petitie semnata de alte tari UE pentru inapoiere, s-au sters la fund cu ea. Practic il doare in fund de UE si de NATO. El acum face razboi de uzura cu ucrainienii sa-i lase incet si morbid fara resurse, si abia dupa aceea vine el cu armata de elita. Americanii si cateva tari din UE deocamdata dau resurse cu taraita catre ucrainieni si asteapta sa vada rezultatul. Intre timp rusii isi reconstruiesc economia intr-una de razboi. Pe Putin il doare la banana ca tara lui moare de foame in timp atata timp cat el cucereste tara dupa tara.

| Anonimul151 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Puțin ar vrea să cucerească și să conducă întreaga lume. Și să readucă comunismul în țările în care fost comunism iar acum nu este. Și da, pe Putin nu îl interesează absolut de nimic și nimeni. Având în vedere războiul din Ucraina în care au murit atâți de mulți soldați fie Ucrainieni sau ruși, copii, adulți, bătrâni și animale... Pe Putin îl interesează doar de el și atât. El are totul asigurat în caz de război nuclear. Are cel mai probabil toate resursele necesare în buncăre, pentru o perioadă mare de timp. Dar..., nici el nu e nemuritor. Cândva va muri și el. Plus că acum, Franța, țară NATO ar vrea sa intre în război cu Rusia.

Putin chiar ar vrea un război cu NATO... Să sperăm doar că nu se va întâmpla...

| anonimulll12345 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Inainte sa ne atace Rusia noi ii atacam deja si daca ne mai trimit cate o bomba sau drona ne intrebam de ce?
La fel cum dupa ww2 cand prima data noi am dat peste Rusi iar la urma in razbunare au dat Rusii peste noi ne intrebam dc?
Hai sa fim realisti: Ce a facut Rusia la Nato?- Nimic. Ce a facut Nato- Rusiei armele NATO au ucis + 300.000 de soldati Rusi + civili. Rusia are treaba cu Ucraina nu cu noi dar de noi avem treaba cu ei. sa nu ne plangem daca picam la mijloc.
Cat despre ucrainieni intr-adevar ei nu vor sa aiba deaface cu Rusia da pe de alta parte dpdv istoric cel putin regiunile estice ale Ucrainei erau mai intodeauna parte a Rusiei iar in ultimele secole Ucraina mai in intregime era parte a Rusiei. Iar Putin nu voia sa anexeze toata Ucraina doar anumite zone strategice si sa schimbe guvernul incat sa nu mai intre in NATO. Fapte ce nu ar fi schimbat prea mult viata oameniilor de rand dar o intervenit vestul si acu ucranienii n-au de ales

| Anonimul151 a răspuns:

Da, că Franța ar vrea să intre în bătălie cu Rusia. Vrea să plaseze în Belarus sau ceva de genul trupe din armată... Am văzut un articol în care scria, dar nu am citit prea mult.