| Amelia87 a întrebat:

De unde apar lacrimile?

10 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Din suflet!

| juniper a răspuns:

Avem glande larcimale dedesubt de ochi si acestea se declanseaza cand suntem tristi.

| oz a răspuns:

Nu apar...sunt create de glandele lacrimale de la nivelul ochiului...

| M4RK a răspuns:

Din suparare, tristete.sau poate din ochii thinkinghee hee

| alecs871 a răspuns:

Tare asta "Din Ochii..." laughing
Asta o stie orice copil care este la liceu, ca lacrimile apar din glandele lacrimale. Lacrimile curg mereu, pentru a tine curat ochiul, dar se intampla cand curg mai multe lacrimi, "plansul", care are legatura cu sistemul nervos si sunt date de emotii. Copiii mici plang din orice fiindca au emotiile slabe, nu si le pot abtine. Poti plange de fericire, de durere, toate astea fiind "derivatii" ale emotiilor, fie de bucurie sau de tristete.
Apropo, fiinta umana are doar 2 sentimente, frica si iubirea, restul sentimentelor sunt derivatii ale acestor doua.
Deci lacrimi=emotii
Bine, si lacrimile provocate de ceapa sunt provocate de mirosul cepei, care nu convine sistemului olfactiv al omului.

| r8driver a răspuns:

Din ochii...

| mada. a răspuns:

Sunt de acord cu cami, din suflet:-

| Amelia87 explică:

Nu ati inteles : eu intrebam din punct de vedere al organismului. Cum se formeaza lacrimile, ca sa zic asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la niste glande care se numesc glande lacrimale
http://74. 125. 77. 132/search? cu=cache:LRxdz1UPE8wJ:...lr=lang_ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din "canalul lacrimal"