| mihaibrasov a întrebat:

De unde oare e la romani obsesia cu masa de Craciun sau masa de Revelion? Orice oferta la orice local, pensiune, hotel cu ocazia sarbatorilor pune accentul pe masa (ton, homar, fripturi, sarmale de porc.etc.) si abia apoi se spune de divertismentul oferit.
De altfel si la stiri si peste tot e vorba de mancare in perioada asta. Eu nu inteleg totusi de unde atata obsesie! Nu zic sa faci foamea de sarbatori, dar nu inteleg de ce trebuie sa ai o masa plina pentru 3-4 persoane din care ar putea manca lejer 10 persoane.
Nu ar trebui ca sarbatorile sa insemne sentiment, altruism, afectiune, iubire? De ce oare inseamna mancare si, iar mancare? Oare peste 50 de ani, noi, ca popor, tot mancare o sa visam?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte inteligentă si adevărată intrebarea ta! Ce pot spune este că românaşii noştrii au prins obiceiul şi inteleg că băutura, mâncarea şi altele sunt egale cu spiritul sărbătorilor, cu distracţia! Chiar nu-i inteleg nici eu! sad
Bye bye!

7 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Principalul motiv cred ca este placerea obtinuta cand mananci si bei(endorfinele secretate cand mananci-bei), deci de sarbatori omu` vrea fericire, deci iata-ne la urgente plangandu-ne de balonare.

| Borgir a răspuns:

Cine poate vdea peste 50 de ani? dar eu iti raspund cu o intrebare.De cate ori ai vazut un om care tree pe langa o biserica si isi face cruce dar el nu este acolo in acel moment?

| me a răspuns:

Romanilor le place mancarea, sa fim seriosi de cate ori ai vrut sa mergi lka un fast food in mal si nu era o coada de te durea capul.si revenind la faptul ca le place mancarea, ei considera mancarea un mod de sarbatorire, de aceea ea troneaza cand vine vorba de sarbatori.
ca sa-i faci astia suntem, nemancati! si asa vom ramane
eu m-am gandit si cred ca suntem atat de nemancati datorita faptului ca acum cateva sute de ani nu aveau oamenii ce manca si acum cei contemporani noua recupereaza.
sarbatori fericite

| me a răspuns:

Scuzati multele greseli pe care le-am facut in raspuns, ma grabeam. vroiam sa zic la, mall si ce sa-i faci...

| me1oo a răspuns:

Pentru ca daca au vazut ca alte popoare fac si ele asa, cumparaturi alea alea, trebuie si ei sa copie pe cineva, e ceva normal la ei
vorbesc cu ei(ca uneori nu mi-as dori sa fiu romanca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand uiti care e firea romaneasca. ei vor sa fie cat mai lascivi, egocentrici, schizofrenici (da da), egoisti... sarbatoare in Romania inseamna strangerea familiei intr-un loc si ingestia abundenta de alimente cu lipide... daca ti-ai imagina o perspectiva asupra unei familii care mananca pui cu bale pe la gura. pe fundal negru. cu ochii exfoltamici. horror pur! nu te astepta la afectiune si iubire (nu ma refer la toti) cand dfapt avem un stomac de umplut si bunicute senile. peste 50 de ani m`ar mira daca ar mai exista o Romanie.

| elviracostantea a răspuns:

Pai! n-ai ce face romanul sa obisnuit sa manance de sarbatori pana ajunge la spital astia suntem noi!